Pecze Mihály (Fotó: www.subotica.info)
A szabadkai Vöröskereszt május végén levelet postázott ki az önkéntes véradóknak. Ebben felköszöntötte őket az önkéntes véradók napján (június 14.), és értesítette őket a júniusban megtartott Humánus szombat akcióról, továbbá felhívta a figyelmüket arra, hogy tagsági díj befizetésével támogathatják a szabadkai Vöröskereszt munkáját.
A levél azonban félreértést váltott ki, egyesek úgy értelmezték, hogy az önkéntes véradományukért cserébe pénzt kérnek. A Szabadkai Közkórház sajtószolgálata szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében kiemelte, a vérellátó szolgálat teljesen elhatárolódik a tagsági díj megfizettetésétől, és kihangsúlyozták, hogy a véradás ingyenes. Ezt Pecze Mihály, a szabadkai Vöröskereszt titkára is megerősítette, majd elmagyarázta a levél kiküldésének szándékát.
– A Vöröskereszt alaptevékenységei közé tartozik a tagság folyamatos bővítése. Ugyanis csak ennek köszönhetően tud a szervezet működni. A tagság és tagsági díj kérdése 1886. április elsejétől, a szervezet megalapítása óta fontos tényezője a szervezet létezésének. A Vöröskeresztben a tagság önkéntességen alapul. Ugyanakkor a polgárok Vöröskereszt iránt tanúsított aktív hozzáállása, illetve a Vöröskereszt polgárok számára nyújtott szolgáltatásai sem követelik meg a tagságot – magyarázta Pecze Mihály. Külön rámutatott, a tagsági díj begyűjtésének módja az elmúlt években változott. Volt időszak, amikor az aktivisták házról házra gyűjtötték be a hozzájárulást, majd később különböző próbálkozások voltak, hogy megtalálják a tagsági díj begyűjtésének megfelelő módját. A szabadkai Vöröskereszt 2009 óta kizárólag elektronikus és postai úton végzi a tagsági díj megfizettetését. Hozzátette: – Nem csak az önkéntes véradóknak küldtünk ki felhívást a tagsági díj befizetéséről. Azokat a személyeket, akik az alapító okirat értelmében, évente rendszeresen befizették a tagsági díjat, kizárólag postai úton köszönőlevél kíséretében értesítettük, mennyi a tagsági díj. A borítékban minden esetben mellékeltük az üres, nem kitöltött befizetőlapot is. De ez nem kötelez senkit arra, hogy befizesse, ha úgy látja jónak. Meggyőződésünk a Vöröskeresztben, hogy a transzfúziológiai osztály ilyen jellegű hozzáállása nem tesz jót egyik intézmény megítélésének sem, de az együttműködésnek sem. Ki kell emelnem, hogy a mai napig a kórháztól, jobban mondva a vérátömlesztő szolgálattól a Vöröskereszt nem kapott hivatalos levelet ez az ügy kapcsán – tudtuk meg. Rámutatott, mindkét intézménynek lehet véleménye a másik munkájáról, de nem tesz jót, ha az egyik fél beleavatkozik a másik szakmai és szervezési kérdéseibe.
– Mi nem kérdezzük, hogy a vérátömlesztő osztály miért nem dolgozik terepen pénteken, szombaton és vasárnap, illetve az osztályon miért csak a kora reggeli órákban lehet vért adni. Szabadka az egyetlen város Vajdaságban, ahol vérvételkor a maximális vérmennyiséget veszik ki. De a szakemberek tudják, hogy ez miért van. Úgy gondoljuk, hogy a tagsági díj megfizettetése ugyanakkor a Vöröskereszt területe. A szabadkai polgárok pedig vannak annyira felvilágosultak a Vöröskereszt tevékenységéről, hogy tudják, az önkéntesség nincs semmilyen feltételhez kötve, vagyis az önkéntes véradás sincs tagsági díjhoz szabva. A szabadkai Vöröskereszt mindent, amit az önkéntes véradással kapcsolatban tesz, kizárólag emberbaráti hozzáállásból, jó szándékból, segíteni akarásból teszi, városi támogatás nélkül – emelte ki.
Megtudtuk, a tagsági díjak megfizettetésére a szervezet adatbázisát használták fel, amelybe beletartozik az önkéntes véradók adatbázisa is. 2006-ban éppen a szabadkai Vöröskeresztben dolgozták ki azt az adatbázist, amely az önkéntes véradók adatait tartalmazza, és amelyet szerződés kíséretében odaajándékoztak a transzfúziológiai osztálynak. Ez az adatbázis a szerződés alapján a Vöröskereszt számára is hozzáférhető, hiszen csak így tudja követni, hogy ki hány alkalommal adott vért, és csak ennek megfelelően tud köszönőlevet küldeni ezeknek a véradóknak.
Pecze Mihály elmondta, a szervezet tagsága folyamatosan gyarapszik. A felnőttkorú tagságnál évről évre 30–40 százalékos növekedést jegyeztek. Míg a gyermekkorú tagság száma éves szinten 1600–1800 tag között mozog.