2024. november 29., péntek

„Az hittük, nem kell megállni”

A közlekedési rendőrség adatai szerint a szabadkai sofőrök lelkiismeretesek, megállnak a balesetnél és értesítik az illetékes szerveket

A Nagyfényre vezető úton, a Szabadka táblától mintegy 1,5–2 kilométerre a Vöröskereszt aktivistái a közlekedési rendőrség támogatásával baleset-szimulációt tartottak, hogy ezzel is felhívják a sofőrök figyelmét az óvatos vezetésre. A megközelítőleg háromórás szimuláció alatt 106 autós sietett a sérültek segítségére, 1 kilométerrel odébb pedig 50 gépkocsit állítottak meg a rendőrök, hogy igazoltassák a vezetőiket, amiért nem álltak meg az álbaleset helyszínén. Mint a hatóságtól megtudtuk, a segítségnyújtás elmulasztóinak leggyakoribb magyarázata az volt, hogy nem látták a szerencsétlenséget, vagy éppen úgy gondolták, nem kell megállniuk, hiszen voltak ott már mások.

Perica Štrbac, a szabadkai rendőrség közlekedési balesetekkel megbízott rendőrfelügyelője felhívta a figyelmet arra, hogy minden sofőrnek, aki karambol tanúja lesz, kötelessége megállni, értesíteni a rendőrséget és a mentőszolgálatot, s amíg meg nem érkezik az erősítés, elsősegélyben kell részesítenie a sebesülteket.

– A vezetőnek biztosítania kell a helyszínt, vagyis ki kell helyeznie a biztonsági háromszöget, illetve be kell kapcsolnia a négyes indexet. Mindezek után kötelessége a saját tudásának és lehetőségeinek megfelelően elsősegélyt nyújtani. Amennyiben a sofőrök ennek a kötelezettségüknek nem tesznek eleget, akár 20 ezer dináros büntetést is kaphatnak – emelte ki a rendőrfelügyelő. – Tapasztalataink szerint a szabadkai autósok elég lelkiismeretesek, bejelentik a balesetet, és a helyszínen maradnak, hogy tájékoztassák az illetékes szerveket a körülményekről. Az elsősegélynyújtásban viszont hiányosságok mutatkoznak, ezért az új közlekedési törvénynek megfelelően vissza fogják hozni az elsősegélynyújtás tanítását az autósiskolákba, vagyis ez is része lesz a vizsgának.

Perica Štrbacelmondta továbbá, hogy a balesetek legtöbbször a sebességkorlátozás be nem tartása és az ittas vezetés miatt történnek, a város központjában pedig az elsőbbség meg nem adása a leggyakoribb ok.

– A legtöbb vétséget a fiatal sofőrök okozzák, akik nem rég óta vezetnek. Nincs meg a kellő tapasztalatuk, mégis merészebben hajtanak. Ők azok, akik túllépik a megengedett sebességet, és akik a leggyakrabban ülnek ittasan a volán mögé – hangsúlyozta a rendőrfelügyelő.

Az idén kevesebb olyan szerencsétlenség történt, amelyben kerékpárosok vagy motorosok is megsérültek. Régebben ez nagyobb gondot jelentett a közlekedésben.

– Habár kevesebb baleset történt, a polgároktól nagyon sok panaszt kaptunk a kerékpárosok és a motorosok nem megfelelő viselkedésére. Elsősorban a Tito marsall sugárúton és a palicsi úton okoznak problémát a felelőtlen motorosok. Igyekszünk ennek is véget vetni, felszereltebb gépparkunk van, vagyis több autóval rendelkezünk, sőt két motorkerékpárt is kaptunk – tudtuk meg Perica Štrbactól.

Azokat a sofőröket, akik nem álltak meg a szimulált baleset helyszínén, nem büntették meg, csupán felírták a rendőrök, majd a Vöröskereszt aktivistái – miután kikérdezték őket az elsősegélynyújtásról – citromot adtak nekik. A közlekedési rendőrség azonban szabálysértés esetén figyelmeztette a járművek vezetőit, nagyobb kihágás esetén pedig feljelentette őket.

A nagyfényi úton autózók többsége segítséget szeretett volna nyújtani. Mint az egyik sofőrtől megtudtuk, a megrendezett baleset nagyon élethetűnek tűnt, csak miután megálltak, látták, hogy szimulációról volt szó.

– Nem tudtuk, hogy miről van szó, csak a karambolra lettünk figyelmesek. Ilyenkor pedig meg kell állni, hogy ha tudunk, segítsünk – mondta Némedi Júlia, aki arról is beszélt, hogy már más alkalommal is megálltak egy-egy balesetnél, de elsősegélyt még nem kellett nyújtaniuk.

– Láttam, hogy a kocsi maga alá sodorta a kerékpárost. Bár feltűnt, hogy nagyon sokan vannak a helyszínen, mégis megálltam. Már elővettem a telefonom, hogy riasszam a rendőröket. Ha jól tudom, mindig is kötelező volt a baleset helyszínén megállni, és segítséget hívni – emelte ki Szuncsék Tibor.

Azok a sofőrök, akik megálltak a megrendezett baleset helyszínén, egy elsősegélynyújtásról szóló kézikönyvet kaptak.

– Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy kívánatos lenne az elsősegélynyújtás széleskörű ismerete, hiszen sok esetben életmentő az idejében és szakszerűen érkező segítség. Nemcsak a baleseteknél, hanem otthon, az utcán, a munkahelyen is éppen azok nem tudnak segítséget nyújtani, akiknek kellene – emelte ki Sebők Zsolt, a Vöröskereszt szakmunkatársa. – A legfontosabb a vérzés csillapítása és az újraélesztés technikának az elsajátítása. Az emberek többsége attól fél, hogy több kárt okoz, ha segít. Így évente rengetegen hallnak meg amiatt, hogy senki sem nyújtott nekik segítséget a kellő időben. Ezért is lenne fontos, ha a munkahelyeken és az iskolákban lenne legalább néhány ember, aki szakszerűen tudja elsősegélyben részesíteni a rászorulókat – emelte ki.

A szabadkai Vöröskereszt a munkahelyeken szervezetten tart elsősegély-oktatást, de ha igény mutatkozik rá, és legalább 20-an jelentkeznek, a lakosság számára is megszervezik a tanfolyamot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás