2024. július 18., csütörtök

Egyre több a rászoruló

Dr. Csengeri Attila: Jó pályázatokat kell írni, és élni az EU nyújtotta lehetőségekkel

A korábbi mandátumban dr. Csengeri Attila az egészségügyi titkárságot vezette, majd pedig az átszervezés után a szociális védelem is hatásköre alá tartozott. Éppen ezért nem idegen tőle a Városi Tanácsban betöltött szerep, azzal, hogy most teljesen más problémákkal kell neki szembenéznie, itt önkormányzati szinten, mint amivel tartományi titkárként foglakozott. Ezúttal munkájának három nagy, a város életében igen jelentős területet kell felölelnie, az egészségügyet, a szociális védelmet és a környezetvédelmet.

– Habár a városi önkormányzat rendelkezik alapítói jogokkal, maga az egészségügy megszervezésében az önkormányzati vezetésnek megvannak kötve a kezei, hiszen az egészségügyi minisztérium határozza meg, hogy egy ekkora városnak hány orvosra, egészségügyi nővérre, fogorvosra van szüksége. És nyilván a minisztérium ez irányú politikája restriktív.

Ennek következtében pedig oda jutottunk, hogy például egyes falvakban a fogorvosi szolgálatot be kellene zárni. Ilyen Tavankút vagy Nagyfény. Most azon dolgozunk, hogy legalább hetente két alkalommal legyen fogorvos ezekben a falvakban. De más településeken is gondok merültek fel, így Palicson is valószínűleg csak egy fogorvos dolgozhat majd ezek után. Az ország területén most kezdték el a kapitációt az egészségügyben, vagyis a teljesítmény szerinti jövedelmezést. Szerintem meg kell várni azt az 5-6 hónapot, hogy kiderüljön, hogy működik-e ez a rendszer, amely már más országokban nem újdonság. Olyan mutatókat várunk, amelyek meg fogják mutatni, hogy érdemes-e mindegyik orvosi rendelőt fenntartani. Ugyanez vonatkozik a gyógyszertárra is, hiszen egyes gyógyszertárakban például nagyon alacsony a forgalom, nem gazdaságos annak működtetése.

Az egészségügy műszaki eszköztárának fejlesztését milyen mértékben tudja a város magára vállalni?

– A számítógépes rendszer bevezetése már folyamatban van évek óta. A Szabadkai Egészségházak már kellő számú számítógéppel rendelkezik. Ugyanakkor a mentőállomás évek óta gondot jelent a városnak, hiszen nagyon kis helyen van. Felmerült egy telek felvásárlásának lehetősége, amely után bővíteni lehetne a mentőállomást, vagy éppen kihelyezni azt egy teljesen más helyre, egy korszerű épületbe. Egyébként az Egészségházak igazgató asszonyával már tervezzük a jövő évi költségvetést, azt, hogy milyen jellegű fejlesztésre van szükség. A tartományi alapokból az idén pénzt kaptunk arra, hogy Nagyradanovácon orvosi rendelőt alakítsunk ki. Az új minisztériumi rendelkezés alapján lehetőség nyílik arra, hogy egy orvos dolgozhasson ebben a rendelőben. Vagyis már csak annak felszerelése szükséges.

Szabadka mindig is fejlettebb szociális védelemmel rendelkezett, mint az ország más városai.

– Szabadka rendezett szociális szolgáltatásokat nyújt. Sajnos azonban a gazdasági válság vége még mindig nem látható, ami Szabadkára is hatással van, hiszen egye több az a család, az a személy, aki támogatásra szorul. Az önkormányzatnak már korábban kidolgozott programjai vannak, amelyekkel segítséget nyújthat a rászorulóknak, ugyanakkor a szociális intézeteket és azokat a civil szervezetek is igyekszünk támogatni, akik a nehéz sorsú emberekkel foglalkoznak, hogy a már meglévő rendszerek tovább működhessenek, a helyzetet pedig enyhíteni tudjuk.

Az egészségüggyel ugyanakkor szoros kapcsolatban van a környezetvédelem is. Ezen a területen milyen célokat szeretne elérni a munkája során?

– A környezetvédelem egy nagy kihívás a számomra. Hiszen Szabadka fejlődő város lett, ahol egyre több gyár nyitja meg kapuit, és nyilván ezek a gyárak már úgy épülnek, hogy eleget tesznek az európai követelményeknek. Ugyanakkor a város területén vannak olyan helyek is, amelyek megoldást igényelnek, ilyenek az illegális szemétlerakóhelyek. Egyre nagyobb gondot jelent a háztartási, illetve az építési hulladék elhelyezése is. Továbbá a parlagfűirtásra is jelentős összegeket különítünk el. Mindez mellett például a Palicsi-tó állapotának rendezése többéves folyamat. Ennek a folyamatnak az első lépése a városi szennyvíztisztító megépítése volt. Elkészült a tó szanálását felölelő tanulmány, ám a további lépések túlhaladják Szabadka lehetőségeit, vagyis ezek után is állami támogatásra szorulunk ebben. A jelenlegi állapotot pedig fenn kell tartani addig. Az idei szárazság ellenére sikerült elkerülnünk a jelentősebb halpusztulást, hiszen a Tiszából sikerült nagyobb mennyiségű vizet átpumpálnunk. Ez a megmozdulás a Ludasi-tavat is célozta. A Ludasi-tó helyzetének javítása érdekében Palics szennyvízhálózatának kiépítése mindenképpen megoldásra szorul, hiszen csak ezek a problémák megoldása után tudunk turizmusról, annak fejlesztéséről beszélni.

Számos probléma megoldásra szorul, és több esetben a megoldás meghaladja a város lehetőségeit. Milyen pénzforrások állnak a város rendelkezésére?

– Mindenképpen pályáznunk kell a határon átnyúló pályázatok nyújtotta lehetőségekre, hiszen azok az eszközök, amelyeket az Európai Unió biztosít, stabilak, minden évben rendelkezésre állnak, csak jó pályázatokat kell írni, és élni a lehetőségekkel.