2024. november 28., csütörtök

Egyre többen élnek kis jövedelemből

A Caritas 20 éve tevékenykedik Szabadkán, munkája ma is nélkülözhetetlen
Dobai István a tegnapi díszülésen

A Caritas 1992-ben kezdte meg tevékenységét Szabadkán, akkor elsősorban a testvérháborúkban menekültek életkörülményein igyekezett segíteni. 2002-ig mintegy 1,75 millió tonna élelmiszert osztott szét a rászorultak között. Az utóbbi években viszont a nehéz gazdasági helyzet miatt elszegényedett családok fordulnak hozzájuk segítségért. A szabadkai egyházmegye Caritasa immáron 20 éve veszi ki a munkáját a segítségnyújtásban.

Erről a 20 évnyi karitatív tevékenységről, illetve a Caritas szabadkai szervezetének 10 éves bejegyzéséről emlékeztek meg a Caritas által szervezett ünnepi ülésen tegnap.

– A mi Istenünk a szeretet Istene, aki nemcsak megteremti és támogatja ezt a világot, hanem különleges módon követi minden teremtményét. Krisztus feltámadása is arra tesz bizonylatot, hogy az emberi teremtményt nemcsak megmenteni, hanem átformálni is képes. Éppen ezért van a Caritasnak mint a szeretet szervezetének olyan nagy szerepe – emelte ki az ünnepségen Stanislav Hočevar belgrádi érsek.

– Egy-egy évforduló kapcsán visszatekintünk, és ugyanakkor próbáljuk a jövőt is építeni. Ilyenkor lehetőség nyílik találkozni azokkal, akiktől oly sok mindent kaptunk, illetve személyes kapcsolatokat létrehozni azokkal, akikkel az elmúlt években erre nem volt lehetőségünk – emelte ki Dobai István, a szabadkai egyházmegye Caritasa igazgatója. Hozzátette, fontosnak tartja, hogy az emberek tudjanak a segíteni hajlandó emberek tetteiről, hiszen a jó tevékenység jó példaként is szolgálhat.

Ric Gábor, a szabadkai Caritas koordinátora rámutatott, az egyház három pilléren áll: a tanításon, a szentségen, illetve a megtestesült szereteten.

A második világháború után az egyház karitatív tevékenysége háttérbe szorult, de a kilencvenes évek elején újraszerveződött. Kezdetben a nemzetközi szervezet keretében zajlottak ezek a tevékenységek, de később mivel egyre nagyobb igény mutatkozott rá, megalakult a szabadkai szervezet is.

– A szabadkai Caritas napjainkban már elsősorban szociális szolgáltatásokat nyújt: az idősek házi gondozása, az idősek napközije, a sérült fiatalok napközije, az idősek szállítása, egészségügyi segédfelszerelések kölcsönzése áll a munkánk középpontjában. Ahogy változnak az idők, úgy alkalmazkodunk mi is az igényekhez. A szabadkai szervezetnek három alaptevékenysége van. Amellett, hogy gondot viselünk az idősekről, a fiatalokkal is foglalkozunk. Hangsúlyt fektetünk a kábítószer-fogyasztás megelőzésére, különböző foglalkozásokat tartunk a marginalizálódott fiataloknak, ugyanakkor önkéntes akciókat szervezünk a számukra.

– Négy-öt évvel ezelőtt teljesen más problémákkal jöttek be hozzánk az emberek, mint ma. Ma kenyérre kérnek pénzt, egyre többen egzisztenciális problémákkal küszködnek, ugyanakkor a nehéz gazdasági állapotok a mi helyzetünket is megnehezítik, hiszen azok, akik eddig támogattak minket, egyre kevesebbet tudnak segíteni. Kevesebb ruhával vagy tartós élelmiszerrel rendelkezünk, mint néhány évvel ezelőtt. De nagyon érdekes, hogy bár bezárul egy ajtó, kitárul egy ablak. Egyre több lakos ajánlja fel ugyanis segítségét, így továbbra is kellő mennyiségű ruhát tudunk begyűjteni, ugyanakkor számos alkalommal élelmiszert is kapunk termelőktől, amiért nagyon hálásak vagyunk. Azokat, akik egyedül élnek, a kis jövedelemmel rendelkező családokat, vagy például az egyedülálló szülőket előnyben részesítjük. Azt viszont elmondhatom, hogy egyre több a középkorú személy, nyugdíj előtt álló ember, aki segítségre szorul – mutatott rá Ric Gábor.

Csengeri Attila, a Városi Tanács egészségüggyel, szociális-védelemmel és környezetvédelemmel megbízott tagja személyes példán mutatta be kapcsolatát a Caritas szervezetével. Kiemelte, első alkalommal a kilencvenes években került velük kapcsolatba, amikor a szervezet kórházi segédeszközöket adományozott a Szabadkai Közkórháznak a kilencvenes években. A szabadkai önkormányzat két vonalon is támogatja a Caritas munkáját, hiszen egyre több ember szorul segítségre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás