2024. július 18., csütörtök

Tízmillió eurós fagykár Szabadkán

A Városi Tanács döntése értelmében az állandó tartalékokból mintegy 300 ezer eurót irányítanak át a termelőkhöz

A szabadkai kárfelbecslő bizottság jelentése szerint a tavaszi fagy 10 millió eurós kárt okozott a gyümölcsösökben és a szőlőskertekben. Mint azt Osztrogonác Simon, a Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, a kárfeltáró bizottság elnöke elmondta, mivel Szabadkán a legnagyobb területeken almával foglalkoznak, a legjelentősebb károk a gyümölcsösökben keletkeztek. Almafajtától függően 20-tól 80 százalékos kárt jegyeztek a szakemberek.

– Miután a Városi Tanács elfogadta a kárfelbecslő bizottság jelentését, továbbítjuk azt a tartományi és a köztársasági kormánynak, mert mintegy 10 millió eurós kárról van szó, ami meghaladja a város lehetőségeit – hangsúlyozta Osztrogonác Simon. – Ezek a károk még a tavaszi fagy következményei, vagyis ezt a jelentést nem ma kellett volna lefogadni, hanem még májusban vagy júniusban. Én csupán júliusban foglaltam el ezt a tisztséget, azóta próbálom orvosolni a gondokat, holott akadna más probléma is. Például az állami mezőgazdasági földterületek bérbeadásáról szóló tervezet sem került még a képviselő-testület elé, ami miatt számos problémával kell szembesülnünk, hiszen amíg ezt nem fogadja el a képviselő-testület, addig a városi mezőgazdasági tanács rendelkezésére álló pénzt sem tudjuk a termelők megsegítésére fordítani – mutatott rá.

Kiemelte, az aszálykárokról szóló jelentés tartományi és köztársasági szinten már eljárásba került.

– A köztársasági kormány olyan segélycsomagot irányzott elő a termelők számára, ami tűzoltásnak ugyan nem rossz, de mégsem oldja meg az összes bajukat. Hiszen akkora károkkal kell szembesülniük, amekkorákkal nem vagyok biztos benne, hogy akár kormányzati szinten is meg tudnak birkózni. A kormánynak oly módon kellene orvosolnia a problémákat, hogy legalább az őszi és a tavaszi vetésre sor kerülhessen, mert ha a területalapú támogatást csak decemberben fizetik ki, akkor az már késő lesz. Ugyanakkor a területalapú támogatás a gyümölcstermelőket nem is érinti – emelte ki a mezőgazdasági tanácsos.

A város állandó tartalékaiba a mintegy 170 ezer euró mellé újabb 130 ezer került. A rendelkezésre álló, megközelítőleg 300 ezer eurós értéket a Városi Tanács döntése alapján a mezőgazdaságra fordítják majd.

– Az összeget a termelőkön fogunk segíteni különféle kölcsönök formájában. Remélhetőleg már a jövő héten kiírhatjuk a pályázatot, és nekikezdhetünk a munkának. A Városi Tanács a mezőgazdasági alap élére is új tagokat választott ma. Megpróbálom még a napokban összehívni a régi és az új tagokat, hogy minél gyorsabban megtörténjen az átvétel, hiszen az idő szorít bennünket – emelte Osztrogonác Simon.

A tanács pénteki ülésén az építési területek rendezésével foglalkozó határozat módosításáról is döntöttek.

Marija Ušumović Davčik, a Városi Közigazgatás vezetője elmondta, a módosítás a tömbházak parkolóhelyeinek és a garázsoknak a meghatározási módjára vonatkozik.

– A jövőben, amennyiben a képviselő-testület is elfogadja a változtatásokat, a városi főterv és a részletes rendezési terv határozza majd meg a parkolóhelyek és garázsok számát. Jelentős módosítást jelent azonban, hogy ha a beruházó úgy dönt, hogy a területrendezési járulékokat egy részletben fizeti ki, 40 százalékos kedvezményt kap a korábbi 20 százalékos helyett – emelte ki Marija Ušumović Davčik.

Habár az önkormányzat évek óta szabályozza a nyári kerthelyiségek nyitva tartását, egy újabb terv készült, amely a téli kerthelyiségek kihelyezését szankcionálja. A terv elsősorban a szűkebb városközpontot öleli fel, a kis korzót, a dr. Zoran Đinđić teret, a Jovan Nenad cár teret és a Corvin Mátyás utca egy részét.

Programmal próbálja az önkormányzat az ellenőrzése alatt tartani a kóbor kutyák és macskák számát, hiszen – bár a háziállatok tartásáról szóló határozat szabályozza a kutyák és a macskák tartását, a nem megfelelő gondviselést pedig bünteti – még mindig sok a kóbor állat a városban, a menhelynek pedig nincs elegendő kapacitása az ellátásukhoz. A menhely bővítését, az örökbefogadást és az állatok ivartalanítását irányozták elő megoldásként.

A Városi Tanács a pénteki ülésen számos bizottság elnökéről, elnökhelyetteséről és tagjairól döntött, s a közvállalatok, művelődési, oktatási és egészségügyi intézmények igazgatóbizottságainak és felügyelő bizottságainak tagjainak, elnökeinek és elnökhelyetteseinek kilétéről is szavazott.