2024. július 18., csütörtök

Megszavazták a túlméretezett költségvetés zárszámadását

Új utat nyitnak a teherforgalom városközpontból való elterelésére – A vkt megválasztotta az ombudsman két új helyettesét
A városi képviselő-testület tegnapi, sorrendben második ülésén megszavazta, hogy a szabadkai Vámszabad Területet Üzemeltető Kft. csökkentett építési területrendezési járulék fizetésével építse ki a kisbajmoki ipari parkban lévő gyártóegységét, amit a Drunkenmotoren gyárnak ajánlana fel.

Saša Vučinić, a Demokrata Párt képviselője felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a csökkentett járulék ellenére jelentős bevételre számíthatnak a városi költségvetésben, a Dunkermotoren ugyanis 2017-ig 217 személyt szeretne ebben a részlegben foglalkoztatni, ez pedig 3 millió dináros bevételt hozhat majd. Radmilo Todosijević, a Szerb Haladó Párt képviselője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a város tulajdonában lévő épületekkel gazdaságosabban kellene bánni, hiszen a vámszabad övezet valamikor a Sever épületében működött, most viszont üresen állnak a csarnokok. Azzal az ötlettel állt elő, hogy a város elindíthatná például a Sever, az Agrokombinat, a palicsi Borpince vagy a Fidelinka reprivatizációját azon az áron, amilyen áron ezeket a vállalatok eladták, természetesen figyelembe véve ezeknek az üzemeknek a leépülését és kizsákmányolását, majd saját irányítása alá vehetné azokat, s ezzel nem 200, hanem 8–10 ezer munkahelyet tudna létesíteni.
A képviselő-testület napirendjén szerepelt a 2011-es évi költségvetés zárszámadása is. Mint megtudtuk, a választások miatt ennek a dokumentumnak az elfogadására június végéig nem kerülhetett sor, ezért jutott szeptember végén a képviselő-testület elé azzal, hogy a revíziója folyamatban van. A revíziós jelentés hiányát több képviselő is kifogásolta. Csúszó Endre, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője elmondta, tavaly több alkalommal is felhívta a figyelmet arra, hogy a városi költségvetésbe befolyó összegek túlméretezettek, és hogy nem érkeznek olyan ütemben, ahogyan azt a városvezetés tervezte. Mirko Bajić, a Bácskai Bunyevácok Szövetségének képviselője kiemelte: bár a költségvetésben fel van tüntetve, hogy a tartománytól 5 millió dinárt kapott a város két projektum megvalósítására, amelyek közül az egyik a györgyéni általános iskola tornatermének kiépítése, az építkezés mégsem kezdődött el. Kérte az illetékes szerveket, hogy az ehhez szükséges összeget keressék vissza, és tegyék lehetővé a tornaterem megépítését. Maglai Jenő, a VMSZ képviselője kérte az illetékes városi szolgálatot, hogy az elkövetkezőkben részletesebb jelentést bocsásson a képviselő-testület rendelkezésére, ebből ugyanis csak azt lehet kiolvasni, hogy a városvezetés mennyi pénzt tervezett elkölteni, és mennyit költött el a tavalyi évben. Benne van az is, hogy megközelítőleg 4 milliárd dináros bevételre számított, és csupán 3 milliárd dinárt valósított meg, vagyis túlméretezték a költségvetést, és nem megfelelő kezelése következményeként állnak most rosszul. A felszólalások után a képviselő-testület 43 támogató és 6 ellen, illetve 4 tartózkodó szavazat mellett megszavazta a zárszámadást.
Az első félévről szóló költségvetési beszámolónál Loboda Árpád, a VMSZ képviselője arra mutatott rá, hogy az idei büdzsé komoly hatással lesz a jövő évi költségvetésre is, hiszen a járulékokból befolyt összegekre alapozzák, az viszont világosan látszik, hogy a telekhasználati díjnak csupán az egyharmadát, a telekrendezési díjnak pedig a 10 százalékát valósították meg. Kiemelte, ezeknek a járulékoknak az összegét és megfizettetési módját felül kell vizsgálni.
A képviselő-testület több részletes rendezési tervről is döntött, így elfogadta a Harcosok sorakozója lakótelep 12-es blokkjára vonatkozó módosításokat, miszerint magasabb épületek épülhetnek ezen a területen, mint azt korábban előírták. A városközpont második övezetének részletes rendezési tervét dolgozza majd ki Városrendezési Intézet, és a Palicsi-tótól keletre található terület részletes rendezési tervének kidolgozását is megkezdik majd. A Mayer Ottmar és a Đakovo utcákat össze fogják kötni, valamint a teherforgalom rendezése érdekében az autóútról letérő teherjárműveket egy új útszakasszal fogják átirányítani: a szennyvíztisztítótól a közraktárig vezető út tervének elkészítéséhez látnak hozzá.
A városi ombudsman két helyettesét is megválasztották, Tót Szalai Erika és Ljiljana Simić Vuković személyében.
A közvállalatok, városi költségvetésen levő intézmények, alapítványok, alapok igazgatóbizottságainak és felügyelőbizottságainak tagjairól, az önkormányzat munkáját segítő tanácsok és bizottságok képviselőiről is döntöttek.
Az ülést végigkísérte Kern Sólya Mária, a képviselő-testület elnöke és Almási Szilárd, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője közötti vita. Almási Szilárd ugyanis több ízben panasszal illette a képviselő-testület munkáját, egyrészt azért, mert az anyagot nem magyar nyelven kapta kézhez, illetve nagyon apró betűvel nyomtatták, így nem tudta feltalálni magát a térképeken, majd pedig kritikával illette a VMSZ képviselőit. Bár Kern Sólya Mária figyelmeztette, hogy felszólalásában a napirendi pontról beszéljen, s ne hangoskodjon a többi képviselővel, végül többször is megvonta a szót a képviselőtől, aki ezután arra hivatkozva, hogy ellehetetlenítik a munkáját, elhagyta az üléstermet.