– A legutóbbi események, a legutóbbi botrány teljesen más fényt vetnek Szabadkára, és természetesen kihatással van a politikai eseményekre is. Hivatalosan tárgyalások ugyan nem folynak más pártokkal, de megkezdődtek a találgatások, milyen lehetőségek vannak arra, hogy változások következzenek be a városvezetésben. Azt hiszem, a legfájdalommentesebb megoldás jelen pillanatban az lenne, ha Modest Dulić átnyújtaná a lemondását. Amennyiben ez nem történik meg, okokat kell majd felhoznunk arra, hogy miért kérjük a polgármester lemondását – emelte ki Gojko Radić, majd hozzátette: – A választások után mi felajánlottuk a Vajdasági Magyar Szövetségnek a polgármesteri pozíciót, ám a VMSZ akkor ezt visszautasította, és nem is akart tárgyalni, a jelenlegi koalíció felé haladtak inkább. Én már akkor figyelmezettem, hogy ne tegyék, mert előbb-utóbb a városvezetésben változásokra lehet számítani. Hiszen a polgárok elégedetlenek. Vegyük például csak a munkahelyek létesítését: számos munkahelyet ígértek, holott egyes új vállalatokban alig dolgoznak néhányan. Több vállalatot gyanús körülmények között magánosítottak. Sok esetben azzal mentegetőzik a városvezetőség, hogy nem tartozik az ő hatáskörébe a törvényes előírások betartatása. Valóban így van, viszont a felügyelőség elejét vehette volna a visszaéléseknek. Itt van a Népszínház helyzete vagy a Szabadegyetemnél található betonkonstrukciójának kérdése, a polgároknak ivóvízhálózatra van szüksége, meg kell oldani a vízelvezést a városban. A következő napokban az SZHP követelni fogja a komoly tárgyalások lefolytatását, és amennyiben hajlandóság mutatkozik arra, és más pártok is változásokat akarnak a városban, csatlakoznának hozzánk ebben, tárgyalásokat indíthatunk arról, hogy hogyan látjuk Szabadkát a jövőben. Komoly stratégiát kell felállítani és nekilátni a fennálló problémák megoldásának, ugyanakkor ésszerűsítésekre van szükség a közvállalatokban, vagy az alapoknál, az alapítványoknál. Vagyis az égető problémákat minél hamarabb el kell kezdeni megoldani.
Azt mondja, hogy változásokra van szükség. Lát rá lehetőséget?
– Matematikailag igen, és ennek megfelelően mi már beszélgetéseket folytatunk egyes emberekkel. De még egyszer ki kell emelnem, hogy ezek nem hivatalos tárgyalások. Egyelőre egy politikai párt kinyilatkozására várunk. De a mi türelmünk is véges. Nem fogom megengedni, hogy egy olyan pártra várjunk, amely folyamatosan olyan pártot támogat, amely ilyen nehéz helyzetbe vezetett minket, és közben szemtanúja legyünk a város megsemmisülésének.
A választások után felajánlották a VMSZ-nek a polgármesteri pozíciót. Amennyiben újabb tárgyalásokra kerül sor, ez az ajánlat továbbra is áll?
– Amennyiben tárgyalásokra kerül sor, mivel a VMSZ a képviselő-testületben a legnagyobb párt, és ugyanakkor Szabadkán a legnagyobb arányban a magyar nemzet képviselteti magát, vagyis nem lehet a városvezetést nélküle elképzelni.
Amennyiben változásokra kerül sor, tükröződhet az állami szinten létrehozott koalíció helyi szinten is?
– Ez teljesen természetes lépés lenne, hiszen ily módon könnyebb lenne a városvezetés terhét is viselni, illetve a problémákat megoldani. Vagyis mindenképpen kívánatos az effajta városvezetés, de nem törvényszerű ez. Egy hét időt adunk a politikai pártoknak a változásokra. Egy idő után azonban már nem erőltetjük az együttműködés lehetőségét. A polgárok hozzák majd meg az ítéletet felettük.
Amennyiben mégis arra kerül sor, hogy az SZHP részt vesz a város irányításában, szakemberek számát tekintve készen állnak erre a kihívásra?
– Rendelkezünk jó káderekkel, szakemberekkel. De mindenképpen felmerül a kérdés, hogy rendelkezünk-e megfelelő káderekkel. Vannak jogászaink, közgazdászaink, de minden attól függ, hogy melyik közvállalat képezi majd a megegyezés tárgyát. Nem zárkózunk el tőle, hogy a meghatározott munkahelyet pártfüggetlen vagy másik pártban helyet foglaló, kiváló szakember töltse be.