2024. november 28., csütörtök

Ellene szavazni vagy elfogadni?

Maglai Jenő: Ha a VMSZ a költségvetés módosítása ellen szavaz, megbomolhat a koalíció – Igazgatócserék egyes közvállalatokban
A bejelentett öt napirendi pont helyett több mint húszról szavaztak a képviselők (www.subotica.info)

A városi költségvetés módosítása körüli vita, illetve a művelődési és más városi intézmények – a nemzeti tanácsokról szóló törvény alapján történő – átszervezése körüli vita jellemezte a tegnapi, sorrendben harmadik képviselő-testületi ülést. A képviselők személyeskedésektől sem kímélték meg egymást, az ülés közepén pedig, mivel indokolatlannak tartották az ülés napirendi pontjainak bővítését, a Szerb Haladó Párt képviselői elhagyták a termet.

A költségvetés módosításánál a felszólaló képviselők többsége arra hívta fel a figyelmet, hogy jelentős összegeket költenek olyan büntetésekre vagy hiányosságokra, amelyek elkerülhetők volnának. Egyrészt a fogyatékkal élők alkalmazásának hiányát hozták fel, ugyanis miután a városi művelődési intézmények, valamint az iskoláskor előtti intézmény figyelmen kívül hagyva a törvény előírásait, nem alkalmaztak fogyatékkal élőt, a városnak összesen megközelítőleg 10 millió dináros büntetést kellett magára vállalnia. A tavankúti helyi közösség kétszázezer dináros adóssága pedig a 13 év alatt 4 millió dinárra növekedett. A közvállalatok működésre kért eszközei is további kérdést vetettek fel. Ilija Maravić, a Szerb Haladó Párt képviselője számos hiányosságra hívta fel a figyelmet, kiemelte, a kóborkutya-harapás okozta kártérítésre szánt 3 millió dinár is elkerülhető lett volna, illetve kiemelte, hogy a dűlőutakra szánt 16 millió dinár sem indokolt, hiszen nem látni, mely utak javítására költötték ezt a pénzt. Gojko Radić, a SZHP képviselője pedig a Vajdasági Magyar Szövetséget, mint a hatalmon levő koalíció tagját vonta felelősségre, hogy milyen alkuval érték el a koalíciós partnereik, hogy fejet hajtsanak a költségvetés módosítása előtt, amellyel a véleménye szerint a Demokrata Párt kampány alatt felgyülemlett adósságára benyújtott számlát fedezik. Almási Szilárd, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője a városvezetők számának növekedését, illetve a fizetésre elkülönített pénzösszegeket kifogásolta. A Közigazgatás számára ugyanis 29 millió dinárt különítenek el. Loboda Árpád, a VMSZ képviselője felszólalásában kiemelte, nehéz helyzetben vannak a képviselők, hiszen amennyiben nemmel szavaznának a költségvetésre, veszélybe kerülne az intézmények és közvállalatok működése, és ez által az alkalmazottak megélhetése is. Ugyanakkor, mint kiemelte, ha viszont a módosítás mellett szavaznak, elfogadják az intézmények és közvállalatok felelőtlen irányítását, de lehetővé teszik az alkalmazottak megélhetését. Maglai Jenő, a VMSZ képviselője kiemelte, aggasztó a város költségvetésében kialakult 370 millió dináros hiány. Majd hozzátette, amennyiben a VMSZ nem szavaz a költségvetés módosítására, a koalíció szétesésére lehet számítani, amit viszont a VMSZ nem kíván kezdeményezni, ugyanakkor elmondta, a jövőben felelősségteljesebb városvezetésben szeretnének részt vállalni.

A költségvetésből a nemzeti tanácsok támogatására 2 millió dinárt különítettek el. Ezek után a képviselő-testület elfogadta azt a rendeletet is, amelynek köszönhetően azokat a nemzeti tanácsokat támogatja, amelyek székhelye Szabadkán található (magyar, horvát, bunyevác és a német).

Habár a képviselő-testületnek eredetileg 5 naprendi pontról kellett volna döntenie, az ülés elején a napirendet további 16 ponttal bővítették.

Ez ellen Almási Szilárd és a SZHP képviselői is tiltakoztak. Azzal érveltek, hogy az ülés előtt kapott anyagot nincs idejük átnézni, így szavazni sem tudnak róla. Mivel időt nem kaptak annak áttanulmányozására, ezen napirendi pontok megvitatásánál az ellenzéki képviselők elhagyták az ülést.

Vitát váltott ki a közintézmények átszervezéséről szóló határozat is, amely alapján azok a nemzeti tanácsok, amelyek közösségük számára nemzeti jelentőségűként jelöltek meg egy-egy intézményt, helyet kapnak az adott intézmény igazgatóbizottságában. Dušan Stipanović, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője elmondta, tiszteletben tartja a kisebbségek jogait, ám felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknek az igényeknek a betartásával, a többségi nemzet kiszorul az intézmények irányításából. Bogdan Laban, a Szerbiai Demokrata Párt képviselője pedig rámutatott, elfogadják a kisebbségek által kért jogokat, de kérni fogják az alkotmánybíróságnál, hogy vizsgálja felül a nemzeti tanácsokról szóló törvényt.

Petar Balažević, a Demokrata Párt képviselője, a horvát kisebbség nevében elmondta, a többségi nemzet nagysága abban rejlik, hogy milyen mértékben fogadja el a kisebbségek jogait. Kiemelte, egyedül az alkotmánybíróság vizsgálhatja meg a törvény alkotmányosságát, de addig a törvénnyel összhangban kell a városnak fellépnie. Mirko Bajić, az Észak-Bácskai Bunyevácok Szövetségének képviselője elégedettségét fejezte ki, hiszen véleménye szerint ez által a bunyevác kisebbséget is kellőképpen megbecsülik.

Josip Kovač Striko lemondott igazgatói posztjáról, helyére, a Városépítési Igazgatóság megbízott igazgatójaként a képviselő-testület Snežana Pejčićet nevezte ki. Snežana Pejčić helyére pedig, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat élére, megbízott igazgatóként Tóth Godó Valériát választották. Lemondott Zoran Kalinić is a Stadion Közvállalat éléről, ahová Farkas Sándort nevezték ki megbízott igazgatóként a következő egy évre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás