A Városépítési Igazgatóság az idei évre vonatkozó költségvetése szerint a városi infrastruktúra fenntartására és fejlesztésére egymilliárd 89,7 millió dinárt irányzott elő, azzal, hogy a helyi utak, utcák és egyéb közlekedési infrastruktúra fenntartására és felújítására, valamint kiépítésére 350 millió dinárt irányoztak elő. A képviselő-testület a legutóbbi, keddi ülésén további 95 millió dinárt hagyott jóvá a városi költségvetésből a közvállalat kommunális programjára, valamint az útkarbantartási és útépítési programjára még 50 millió dinárt. Az elkülönített pénzösszegek ellenére, azok a makkhetesi polgárok, akik az erdő szélén, Nagyradanovác határában laknak, tartanak a téltől.
– Tény, hogy egy ritkán lakott területről van szó, mégis járható utakra lenne szükség, hiszen erre is élnek emberek. Tudjuk, hogy nem Kanadában élünk, hogy az erdőhöz vezető út aszfaltozott legyen. Ha a nagyradanováci helyi közösség meg tudta oldani, hogy az erdő alatt vezető Peščara utca rendezett legyen, mi miért ne tudnánk megoldani ugyanezt – emelte ki Pletikosztity Tamás, akitől megtudtuk, hogy korábban, a május elsejei ünnepek előtt lesimították az erdő felé vezető utat, ám gyakoribb munkálatokra lenne szükség, a szakembereknek arra is oda kellene figyelniük, hogy útsimításkor egy enyhe lejtést hagyjanak például az Anna Frank utcán, hogy a víz ne álljon meg az út közepén, hanem lefolyjon az útszéli csatornába.
– A hatvanas évek elején elkészült az Anna Frank utca terve. Akkor azt mondták, hogy kiépítik azt. A költségeket többszörösen kifizettették a polgárokkal, helyi járulékon keresztül, az utca pedig a nagy esőzésekkor szinte járhatatlan. A férjem mondta is már, hogy adjuk el a házat, de hova menjünk? Meg hát nagyon jó itt az erdő alatt a levegő – tudtuk meg Gazsó Gizellától, aki ’69 óta él ezen a környéken.
Az Anna Frank utcában, illetve a Radanováci és Peščara utcában lakók tartanak a téltől, ugyanis a februári nagy havazáskor is nehézkes volt a közlekedés. Kisebb utcákból nem is tudtak kijutni, csak gyalogszerrel.
– Tíz éve itt lakom, de igazából ezen a környéken nőttem fel, és azóta semmi sem változott. A polgárok maguk próbálják javítgatni az utcákat, de szeméttel töltik fel, törött cserepekkel, szinte szemétlerakatot csinálnak az utcákból. Télen pedig szinte járhatatlan az út. Szánkóval is nehéz volt kijutni az utcánkból, autóval pedig meg sem próbáltuk – panaszkodott Škrba Mijana, majd hozzátette: – Tíz évvel ezelőtt egy alkalommal neki is láttak a munkálatoknak, lemérték az utcát, 12 méter szélesre akarták kiszélesíteni. Napokig itt álltak az erdő alatt a munkagépek, de végül nem történt semmi.
A lakóktól megtudtuk, hogy ők csupán karbantartott utcát szeretnének, hogy biztonságban el tudjanak jutni a munkahelyükre, a gyerekek pedig az iskolába.
Kovács Ferenc, a makkhetesi helyi közösség közgyűlésének elnöke elmondta, sajnos a helyi közösség nagyon kevés pénzzel rendelkezik. Az utcák karbantartása a Városépítési Igazgatóság felelőssége, amit a helyi közösségek által beadott prioritási lista alapján végeznek el. A helyi közösség területén az utcák 25–30 százaléka rendelkezik aszfaltburkolattal, a többi földes vagy már felújításra szorul.
– A helyi közösség területén több utcát is lesimítottak, illetve kértük még a Fejős Klára és a Titográdi utcák javítását, de olyan visszajelzést kaptunk a Városépítési Igazgatóságtól, hogy ezekre a munkálatokra nincs pénz. A helyi közösség pedig nagyon kevés pénzt kap, amiből nem tudunk beruházni. Télen még üzemanyagot sem kaptunk a hó eltakarítására – tudtuk meg Kovács Ferenctől. Elmondta, a hó eltakarítását közösen, a helyi polgárok segítségével oldották meg.
– Nagyobb esőzéseknél kritikus helyzet áll fenn szinte az egész helyi közösség területén. A Majsai úton több helyen is megáll a víz, és kiadósabb esőzéskor a felgyülemlett víz mélysége meghaladja a 30 centimétert. A vízelvezető csatornák egy részét megtisztították, de azokat a csatornákat, amelyek a Majsai útról vezetik el a vizet, nem takarították ki – tudtuk meg. A korábbi évek tapasztalatai miatt a polgárok nem a helyi közösségben jelzik a problémákat, hanem saját maguk próbálják megoldani azokat.
– Azt gondolom, hogy a valós megoldás az lenne, ha az elkészített éves tervek alapján a szükséges pénzösszeget a helyi közösségeknek utalnák át, így véleményem szerint sokkal több munkát el lehetne a helyi közösség területén végezni, hiszen az elkülönített pénzösszegek a megfelelő helyekre kerülnének – emelte ki Kovács Ferenc.
A városi költségvetés módosítása után a Városépítési Igazgatóság kommunális programjára szánt további 95 millió dinárból az utak, járdák tisztítására 11 millió dinárt, a közvilágítás és a villanyrendőrök fenntartási költségeire 35 millió dinárt fordít majd. Az útkarbantartásra és útépítésre szánt 50 millió dinárból 15 millió dinárt a téli szolgálatra költenek majd, a közlekedési infrastruktúra társfinanszírozására 24 millió dinárt, a csapadékelvezető csatornák fenntartására pedig 10 ezer dinárt fordítanak majd.