2024. július 18., csütörtök

Etetőhely a ragadozó madaraknak

A szabadkai homokpusztába a rétisast és a parlagi sast szeretnék visszacsábítani

A Palics-Ludas Közvállalat a tartományi környezetvédelmi titkárság támogatásával madáretetőhelyet állított fel a szabadkai homokpuszta Makkheteshez közeli védett részén. Szabadkán ez az egyetlen etetőhely, amely ragadozó madaraknak készült, Vajdaság-szerte további 4-5 hasonló etetőhely létezik.

Mint azt Szekeres Ottótól, a Palics-Ludas szakmunkatársától megtudtuk, az etetőhely célja, hogy a ragadozó madarakat, elsősorban a fokozottan védetteket megtartsa ezen a területen, hogy ne keressenek más vadászterületeket, ahol fennállhat a veszély, hogy lelövik vagy megmérgezik őket.

– Olyan helyen alakítottuk ki a madáretetőhelyet, ahol nyugalom van, és tiltott az emberi mozgás és mindenféle gazdasági tevékenység. Itt nyugalomban tudnak a madarak táplálkozni és megpihenni – emelte ki Szekeres Ottó, akitől megtudtuk azt is, hogy egy hete kezdték meg az etetést, és heti rendszerességgel terveznek erre a területre kihozni táplálékot, tenyészállat-tetemeket: sertés- vagy marhahúst. Egyelőre még mindig csak tapasztalatokat gyűjtenek arról, hogy mekkora mennyiségű táplálékra van szükségük a madaraknak.

– A madarak már az első napokban megtalálták az etetőhelyet, és a rétisasok is rögtön megjelentek, és azóta rendszeresen eljárnak ide. Egy öreg pár jár le erre a helyre táplálkozni, tudjuk is, hogy hol van a fészkük, de reméljük, hogy előbb-utóbb fiatal egyedek is felfedezik ezt az etetőhelyet, és a környékben fognak költeni. Körülbelül harminc madarat figyeltünk meg eddig: egerésző ölyveket, hollókat, de láttunk már kékes rétihéját is – tudtuk meg.

Felkészültek arra is, hogy ezt az etetőhelyet más állatok is, rókák vagy éppen sakálok is meglátogathatják, de egyelőre erre még nem volt példa.

– Azt gondolom, hogy a ragadozó madarak etetésének köszönhetően ezek a ragadozók kevesebbet fogyasztanak majd az erdészek által nevelt vadból – emelte ki Szekeres Ottó.

Az etetőhelynél épült egy megfigyelőhely is, amely elsősorban arra szolgál, hogy a szakemberek azt figyeljék, hogy milyen madarak látogatják az etetőhelyet, de akár oktató jellegű filmek készítésére is ki tudják majd használni.

A ragadozómadarak etetőhelyének kialakítására a tartományi környezetvédelmi titkárság 1,9 millió dinárt különített el, ám annak további működtetése a Palics-Ludas Közvállalat feladata.

– A Palics-Ludas Közvállalat négy környezetvédelmi területről visel gondot, amelyek közül az egyik a szabadkai homokpuszta, amely egyben a ragadozómadarak élőhelye is. A terveink között szerepel az etetőhely hosszú távú fenntartása, de egyelőre az alapvető célunk ezzel a projektummal, hogy megfelelő életkörülményeket teremtsünk a ragadozó madarak számára, hogy ez által fészkeket rakjanak ezen a területen – emelte ki Ksenija Marton, a Palics-Ludas Közvállalat megbízott igazgatónője.

Nikola Stojnić, a Tartományi Környezetvédelmi Intézet szakmunkatársa rámutatott, a ragadozó madarakról való gondviselés a legigényesebb feladat.

– A sasok nagyon nagy területet igényelnek, és az ember a különböző tevékenységeivel már hatalmas területeket kiközösített, így a sasok számára egyre kevesebb terület maradt a táplálék megszerzésére, főként a téli időszakban jelent ez nehézséget a számukra. Elsősorban a fiatal egyedek nem tudják feltalálni magukat olyan könnyen, ezért is olyan fontos ezeknek az etetőhelyeknek a kialakítása. Az etetőhelyek amellett, hogy további táplálékot szolgáltatnak a ragadozó madaraknak, csökkentik a madarak elhullását is – mutatott rá Nikla Stojnić.

– A titkárságunk minden évben jelentős összegeket különít el a környezetvédelmi területek védelmére és fenntartására, valamint fejlesztésére. Ki kell emelnem, hogy a Palics-Ludas Közvállalat rendkívül aktív a természeti értékek megőrzésében. A titkárság a tartomány területén már más vállalatoknak is segített, így kialakulhatott az etetőhelyek hálózata, vagyis a Tarcal-hegyi (Fruška Gora-i) természeti rezervátumban, a Deliblátói-homokpusztán és a verseci hegyekben, valamint a felső Duna-mentén is – emelte ki Slobodan Puzović tartományi környezetvédelmi titkár.