2024. július 18., csütörtök

Nem fejlesztő, csupán szociálisan felelős

A képviselő-testület elfogadta a 2013-as évi költségvetés-tervezetet, amely jelentős pénzösszeget különít el a szociális védelemre, az egészségügyre, illetve a kommunális infrastruktúra fejl

A jövő évi költségvetés nem ad lehetőséget a fejlesztésre, inkább olyan költségvetésről van szó, amely lehetővé teszi, hogy a város működni tudjon. Szinte egyik párt sem elégedett a tervezett lehetőségekkel, ugyanakkor a felszólaló képviselők többsége úgy tartotta, hogy jobb költségvetési tervezetről van szó, mint amilyen a 2011-es, illetve 2012-es költségvetés volt – hangzott el a tegnapi képviselő-testületi ülésen.

Hosszú, mintegy kétórás vita előzte meg a 2013-as évre vonatkozó költségvetés tervezetének elfogadását. A Szerb Haladó Párt összesen 10 módosítási indítványt nyújtott be a tervezetre. Többek között kérték, hogy a természetbeli juttatásokra szánt összeget csökkentsék 2 millió dinárral, és ezt az összeget a szülési szabadságon levő kismamák, illetve az újszülöttek támogatására irányítsák át. Valamint, hogy csökkentsék a Szabadkai Rádiónak szánt 43 millió dinárt 5 millió dinárral, és azt nagyberuházásokra fordítsák. Kérték továbbá, hogy csökkentsék a polgármester, a segédei, tanácsadói és a Városi Tanács tagjainak fizetését 30 százalékkal, és az így megtakarított 100 ezer dinárt fordítsák a szociális védelemre, illetve az egészségügyre. Javasolták, hogy csökkentsék a reprezentációra szánt összeget, valamint a Városépítési Igazgatóságnak szánt összeget, hogy a megtakarított pénzt a Népszínház építőmunkálatainak folytatására fordítsák. Az SZHP képviselői több alkalommal is kritizálták a rendelkezésre álló pénzösszegek elosztását, véleményük szerint racionálisabb elosztásra lenne szükség, illetve felül kellene vizsgálni az önkormányzat kiadásait. A képviselők többségi szavazattal a módosítási indítványok mindegyikét elutasították, ugyanis, mint azt Nenad Ivanišević, a többségi koalíció nevében elmondta, ezekre a módosításokra nincs sem jogi alap, sem pedig lehetőség, ugyanis ilyen esetben tételesen ki kellene emelni, hogy mely kiadásokat kell és mekkora mennyiségben csökkenteni, ugyanakkor részletesen alátámasztani annak indokoltságát. A módosítási indítványok megvitatása után láttak neki a képviselők a költségvetési tervezet részletes elemzésének. Modest Dulić polgármester rámutatott, mindenképpen szociálisan felelős városvezetést szeretnének, így amellett, hogy 1300 gyermek kap mindennap uzsonnát, a város első alkalommal vállalja magára a harmadik mesterséges megtermékenyítés költségeit azoknál a pároknál, amelyek gyermeket szeretnének. Slavko Parać, a Jobb életért képviselői csoport tagja rámutatott, olyan nehéz gazdasági helyzetben kellett a tervezetet elkészíteniük, amikor kevesebb illetékből befolyó bevétellel kell számolniuk. A képviselő-testület ugyanis tegnap a kommunális illetékek terén könnyítéseket szavazott meg, valamint a feltételes kamatleírásról és az adótartozás felfüggesztéséről is hozott döntést, aminek köszönhetően 24 százalékkal kevesebb bevétellel kellett tervezni a költségvetést. De ez mellett a vkt elfogadta a környezetvédelmi díjakról, a közigazgatási illetékekről, a telekhasználati díjak esetén kieszközölt emeléseket is.

Két új felhasználója is lett a költségvetésnek, a városi ombudsman és a vagyonjogi ügyészség is. Parać rámutatott, ezek ellenére több problémára megpróbálnak megoldást találni, így a zöld szökőkút, valamint a zeneiskola homlokzatának felújítására is eszközöket különítettek el. Szántó Róbert, a Demokrata Párt képviselője a sportra szánt összegekre hívta fel a figyelmet. Elmondta, a szabadkai sportolók eredményei magasan túlszárnyalták a támogatás összegét, ám az új költségvetés kellőképpen támogatja majd a fiatal sporttehetségeket. 2013-tól 90 fiatal sportoló kap lehetőséget arra, hogy a várostól ösztöndíjat kapjon, hiszen erre 4,2 millió dinárt irányoztak elő. Ugyanakkor 16 millió dinárt szánnak arra, hogy befedjék a városi korcsolyapályát. Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője rámutatott, ez a költségvetés nem fedezi az igényeket, hiszen 3-4-szer több pénzre lenne szükség, hogy a várost ki lehessen mozdítani a holtpontról. Ugyanakkor úgy gondolja, hogy a költségvetés lehetőséget nyújt arra, hogy a város működni tudjon. Dušan Stipanović, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője is azt emelte ki, hogy a költségvetés reális. Nem is annyira a fejlesztésen van a hangsúly, hanem a szociális védelmen, illetve az egészségügyön, különös tekintettel a peremvárosi orvosi rendelők felújításán és fejlesztésén.

A vita során több alkalommal is felmerült a Népszínház építésének kérdése. Almási Szilárd, az LDP–.most képviselőcsoport tagja kérte a polgármestert, ígérje meg, hogy amennyiben bontani kezdenek a városban, be is fejezik a munkálatokat. Modest Dulić elmondta, a város a következő időszakban nem kezd bele olyan munkálatokba, amely befejezésére nem lát lehetőséget. Ugyanakkor kiemelte, ígéretet kaptak a tartományi kormánytól, hogy amennyiben a város ésszerűsíti a színház épületének terveit, elkülönítik a munkálatokhoz szükséges pénzösszeg 45 százalékát.

A képviselő-testület lapzártánkig nem fejezte be az ülést. A napirenden szereplő 29 napirendi pontból összesen 17-et szavazott meg.