2024. július 17., szerda

Foghíjas tartalom

SZABADKA HIVATALOS HONLAPJA
Nagyobb felbontásért kattintson a képre



Egy honlap kétségkívül akkor a leghasználhatóbb, ha sok információval látja el olvasóját, méghozzá áttekinthetően. Ebből a szemszögből a dizájn általában másodlagos, habár egy tetszetős oldalon előbb megakad a szemünk, könnyebben döntünk a rajta való böngészés mellett. De ha nincs tartalom, maga a dizájn nem sokat ér.

Szabadka hivatalos honlapja első ránézésre tetszetős, széles körű információáradatot sejtető és színeiben nem tolakodó, bár az indokolatlanul nagy felső banner mögött nincs tartalom, azt is ki lehetett volna használni linkek, események hivatkozásaihoz. A honlapon a szerben és a horváton kívül böngészhetünk magyar és angol nyelven is (egy magára valamit adó város ma már nem teheti meg, hogy angolul ne közöljön információkat). Az oldalon történő navigációt két függőleges és két vízszintes menüsorral oldották meg, a függőleges bal oldali menüben magáról a városról találhatunk információkat, itt olvashatunk a város történelméről, ábécésorrendben böngészhetünk a nevezetességekről, de menüpontot kapott a kultúra, a gazdaság és az oktatás, illetve itt találjuk meg a még csak szerb nyelven megjelenő interaktív térkép menüpontját is. A jobb oldalon a társoldalak és az elektronikus ügyfélszolgálat bannerjei foglalnak helyet. A felső vízszintes menüsoron az önkormányzat testületei és a fontosabb intézmények vannak, míg az alján a felhasználási feltételeket, az impresszumot, a gyakran ismételt kérdéseket és ismételten az elektronikus szolgáltatásokat lelhetjük meg.

Összességében egy valóban széles körű tájékoztatásra törekvő honlap fogadja a Szabadka címszóra keresőket, de egy-két szépséghiba mégis megkeseríti az élményt. Hiába a többnyelvűség, ha foghíjas a tartalom. A Művelődési intézmények menüpont alatt csupán egy intézmény árválkodik: a Fokus Ifjúsági Kulturális Alapítvány minden kísérőszöveg nélkül (a szerb nyelvű kiadásnál csupán egy intézménnyel, a Városi Múzeummal van több). A Fontosabb intézmények menüpont alatt megtalálhatjuk például a Kosztolányi Dezső Színházat vagy a Községközi Műemlékvédelmi Intézetet. A hírfolyamot böngészve is hasonló kaotikus feltöltés figyelhető meg, mivel a magyar vagy az angol nyelvű hírfolyamban szerb nyelvű szövegekre bukkanhatunk, sőt a menüpontok között is érhet minket ilyen meglepetés, mivel nem sikerült minden címszót lefordítani. De ha mindezt sikerülne pótolni, akkor egy valóban széles körű, információkban gazdag, példaértékű városprezentáció lehetne Szabadka hivatalos honlapja.