A Belgrád–Budapest vasútvonal szabadkai szakaszának felújítása több helyen is felforgatta a város közlekedését. A város központjában lévő forgalmas aluljáró lezárásával az autósok kénytelen alternatív útvonalakat használni. Ezen útvonalak száma a döntéshozók ígérete szerint folyamatosan növekszik majd, ahogy új alul-, illetve fölüljárókat adnak át a forgalomnak. Ugyanakkor a lehetőségek szűkülésének is tanúi lehetünk, hisz a Koszovó utca lezárásával egy viszonylag könnyen megközelíthető kerülőút szűnt meg, és tegnaptól csaknem két hónapig a Zentai út egy szakaszát sem használhatjuk.
A Belgrád–Budapest vasútvonal felújítását a döntéshozók jelentős gazdasági beruházásként tartják számon, tekintve, hogy lehetővé teszi az ipar számára fontos alapanyagok, a kereskedelem számára fontos árucikkek szállítását, illetve a remények szerint a személyszállítás tekintetében is előrelépést jelent. Talán éppen ezért fogadták el a polgárok a felújítással járó nehézségeket, ugyanakkor fokozott figyelemmel kísérik a történéseket. Ehhez remek lehetőséget nyújt a központban lévő gyalogoshíd.
Mint ismeretes, a gyalogoshidat a nyár elején azért építették fel, hogy a központi aluljáró átépítése idején a polgárok rajta juthassanak el a település egyik részéből a másikba. Viszont az emberek előszeretettel állnak meg rajta, hogy figyelemmel kísérjék az aluljáró átalakításának újabbnál újabb fázisait. A járókelők most például azt figyelhetik meg, hogy az aluljáró újonnan épített részén már a síneket is lehelyezték. A vasúti hídon az eddigi négy helyett a jövőben összesen tíz sínpár fut végig, vagyis az autósoknak a forgalom megnyitása után tovább kell haladniuk az így keletkezett alagútban.
A sínek lerakása már a múlt hét közepén megkezdődött. A munka folyamatában szemmel láthatóan jelentős kézi munkaerőre van szükség, hisz esetenként akár tíznél is több embert láthatunk, akik a síneket, talpfákat igazítgatják, igyekeznek azokat a megfelelő módon elhelyezni. Talán létezik ennél modernebb megoldás, de úgy tűnik, az építők ezen a helyszínen ezt tartják a legmegfelelőbbnek. Az emberben felmerül a kérdés, hogy vajon mennyi ideig tart a folyamat.
A Blic weboldala kedden arról adott hírt, hogy befejeződött a szabadkai vasútállomás rekonstrukciójának első fázisa. A tudósítás szerint ezt a munkát, amely az egész vasútfelújítás egyik legbonyolultabb feladata augusztus 12-én kezdték meg. Az elmúlt 45 napban 23 kilométernyi sínt helyeztek le, valamint 113 váltót szereltek be. Az állomáson végzett munkálatok hat épületet is érintenek, hármat a bontást követően az alapoktól építenek újjá, míg a további három teljesen új lesz.
A vasúti közlekedés a régi aluljáró bontásának megkezdésével sem állt le. A rajta meglévő két vágányt jelenleg is használják a vonatok, sínbuszok. Ennek az aluljárónak a lebontására feltehetően csak akkor kerül sor, ha a vonatok biztonságosan közlekedhetnek az új részen, és a forgalom az itt lévő vágányok felé terelődik. Vagyis a vasúti forgalom talán folyamatos lesz, köszönhetően annak, hogy az aluljáró átépítésével jelentősen kiszélesítik.
Ide kapcsolódik a hír, miszerint a vasút felújításán végzett munkálatok miatt tegnap egy újabb útszakaszt zártak le a forgalom elől. A Szerbia Útjai Közvállalat közleményben értesítette a polgárokat, hogy a Belgrád–Budapest vasútvonal szabadkai szakaszán végzett munkálatok miatt lezárják a Zentai út egy részét a szennyvíztisztítónál. A forgalomkorlátozás november 20-áig lesz érvényben.
Az autósok az említett útszakasz lezárása idején alternatív útvonalakat használhatnak.
Azok, akik a Makszim Gorkij utcán keresztül szeretnének áthaladni a városon, a Makszim Gorkij utcát követően a Zentai úton kell haladniuk, majd a Bajnát utca új szakaszán keresztül juthatnak el a Lošinj utcára, majd a Đorđe Natošević utcán át a Szegedi útra.
Az autópályáról a Szabadka-Kelet csomópontnál letérő autósok az Újvidéki úton keresztül Palicson át közelíthetik meg Szabadkát. A 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépjárművek a Szabadka-Észak, illetve a Szabadka-Dél csomópontot használhatják a városba jutáshoz.
Mindez tovább nehezíti az autósok helyzetét, ugyanis a központi aluljáró lezárása miatt az autópályáról sokan a Szabadka-Kelet csomópontnál jöttek le, hogy elkerüljék a forgalomkorlátozásokat. Most viszont ők is kénytelenek lesznek Palics irányából megközelíteni a várost, ezzel tovább terhelve a Majsai úti hidat vagy a Lošinj utcát.
Nyitókép: A sínek lerakásánál jelentős kézi munkaerőre van szükség, fotó: Molnár Edvárd