Amikor művészi fotót látunk házi kedvencről, sokszor felvetődik bennünk, hogyan készülhetett a fénykép, vajon erre szakosodott fotós készítette-e. A fényképészetnek ma már több ágazata létezik, régen viszont egyazon szakmabeli készített épületről, emberekről, állatokról vagy éppen eseményekről fotográfiákat. Országunkban ritkaság a házi kedvencek exkluzív kényeztetése, Szabadkán azonban egyre több, cicákra és kutyákra szakosodott fodrászat nyílik, és van egy hely, ahol a teljes kozmetikán kívül, egy házi kedvenceknek beállított stúdióban készített művészi fotók is készíttethetők. A Pet Salon Šape kutya- és cicaszépségszalonban Kecskés Albert állatgyógyász és -fotós által örökíthetjük meg házi kedvenceink pillanatait.
– Már tíz éve foglalkozom állatok fényképezésével, többnyire kutyákat fotózok, hiszen ők állnak a legközelebb hozzám. Dolgoztam a szabadkai, a topolyai és két belgrádi állatmenhelyen, ahol nagyon sok tapasztalatot szereztem. A fényképezést még Belgrádban kezdtem, ahol a menhely honlapjára kellett készítenem képeket a befogadásra váró kutyusokról. Voltam egy expedíción is, ahol sasokat fotóztunk és tanulmányoztunk. Így fejlődtem lassan ebbe az irányba. Két önálló kiállításom is volt kutyákról, az egyik még most is aktuális Versecen, de más tárlatokon is megjelentek a képeim. Ezek a fotók keverék kutyusokról készültek, amelyekkel egy genetikai kutatás során kezdtem el foglalkozni. Szerbiában még nem divat a kutyafotózás, csupán Belgrádban van egy stúdió, és itt, Szabadkán mi. Szeptember közepén kezdtük az együttműködést, tehát még nagyon a kezdetén vagyunk. Remélem, ez a pozitív kezdeményezés arra ösztönöz más fotósokat is, hogy induljanak el ebbe az irányba. A fő koncepció célja, hogy megmutassuk az embereknek, hogy felelősséggel kell foglalkozni a házi kedvenceikkel, ahogyan teszik azok a gazdik, akik elhozzák kozmetikai kezelésre a cicájukat és a kutyusukat. Ezeken a fotókon szeretném megörökíteni a kis állatok érzéseit, és nem csak a fizikai kinézetük a fontos, mint egy általános állatfotón, hanem azok az elkapott pillanatok is, amiket esetleg csak a gazdijuk láthat, aki egész nap velük van. Érdekes az is, amikor a gazdi nem ismeri fel a saját kedvencét a róla készült fotókon. Sokan megdöbbennek, amikor meglátják azokat az érzéseket, pillanatokat, ahol látható a kis kedvenc személyisége. Sajnos környezetünkben nincs fotográfiakultúra. Mindenki találkozik a fényképezéssel lagziban, szülinapon vagy a hétköznapokban, de sokaknak ismeretlen az, amit egy kinyomtatott, bekeretezett 2D-s formátumú művészi fotó ad. A mobiltelefonnal készült kép teljesen mást tud adni, mint a művészi fotó. Az állatok fotózása nem könnyű feladat, hiszen nem olyanok, mint az emberek, akiknek ha azt mondjuk, emeljék fel a fejüket vagy lépjenek előre, akkor ezt megteszik. Az állatoknál nagyon fontos a kommunikáció, az egymásra hangolódás, ezért többnyire a gazdik nincsenek is jelen, hogy ne vonják el a figyelmüket, így egymásra tudunk koncentrálni. Külföldön nagyon drága a fotózás, mi azonban megfizethető díj fejében végezzük ezt a szolgáltatást. Cserébe a gazdi megkapja digitális formában az összes elkészült fotót, ami gyakran 200–300 kép, de ha kéri, ki is nyomtatjuk – részletezte Kecskés Albert.
A szalon fontosnak tartja a menhelyi állatok örökbefogadását, ezért minden újonnan örökbefogadott kutyusnak felajánl egy ingyenes fürdetést és nyírást.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvételei