2024. szeptember 1., vasárnap
SZABADKA ÉPÍTETT ÖRÖKSÉGE NYOMÁBAN (11.)

Dr. Prokes Géza családi háza

A CIKKHEZ GALÉRIA KAPCSOLÓDIK.

Szabadka a szecesszió városa. Európához viszonyítva is jelentős számú, több mint száz szecessziós épület és családi ház gazdagítja a város építészeti örökségét. Legtöbbje védelem alatt áll. Sorozatunkkal ezeket az ingatlanokat mutatjuk be, és adunk betekintést jelenlegi állapotukba. A téma kapcsán Szűcs Balázzsal, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatójával beszélgetünk.
A régi kórházépület, azaz a mai tűzoltósággal szemben helyezkedik el dr. Prokes Géza orvos családi háza. A környék legnagyobb telkén 1838 és 1910 között egy kisebb ház állt, tulajdonjoga igen kusza volt. Az előző tulajdonosok kétszer is kértek építési engedélyt épületbővítésre és a kerítés megépítésére, de nem kapták meg. 1910-ben dr. Prokes Géza felépítette a jelenlegi ingatlant. A XX. század elején hanyatlani kezdett a szecesszió népszerűsége, és az I. világháború szelével megérkezett a modernizmus mozgalma.
– Ilyenkor jelent meg az építkezésben az olyan új anyagok használata, mint a vas, a beton és az üveg, és teljesen kihagyták a díszítő ornamentikát. A ház terveit Salga Mátyás műépítész alkotta. Szabadkán ez volt az első olyan ház, amin elmaradtak a díszítések, viszont mégis magán viseli a kései szecesszió jegyeit, melyek az ablaktáblákon, a kerítésen, a kapubejáraton és az erkélyen mutatkoznak meg. Az ingatlan korának egyedülálló példája. Az épület majdnem négyzet alakú, melyet úgy terveztek, hogy elférjen benne a rendelő és a családi lakrész is. Ez utóbbiban elkülönülnek a hálórészek a társadalmi helyiségektől, így egy igen rossz megoldásként a sarki részben kapott helyet a szalon – mondta a szakértő.
Szabadkán a védett városközponthoz mindössze néhány családi ház tartozik, dr. Prokes Gáza háza része ennek. Modern lakás lévén a komfort minden kelléke és helyisége megtalálható volt az ingatlanban.
– A Zágrábi utcán keresztül haladó forgalom Kelebia irányába nagyon veszélyeztetetté tette az itt álló házakat, mindaddig, amíg a Vajdasági Magyar Szövetség közbenjárásával sikerült kieszközölni, hogy a tehergépjármű-forgalom átirányítódjon az Y elágazásra. Így az utca végre fellélegezhetett. A szóban forgó Prokes Géza-ház is olyan állapotban volt, hogy csaknem kár volt befektetni a felújításokba. Az ingatlan ebben a tekintetben különösen veszélyeztetett helyen van, mert egyrészt a Maxim Gorgij utca, másrészt a Zágrábi utca határolja. Néhány évente szanálni kellett az újonnan keletkezett repedéseket a homlokzaton, legutóbb a tetőszerkezet, illetve a homlokzat lett rendbe hozva. Remélhetőleg az épület nem károsult statikai szempontból. Akkoriban még nem beton alapra építkeztek, hanem téglából kirakott alapra, ami nem jelent kiemelt biztonságot. Amióta a forgalom átterelődött, egy nyugodtabb utca lett, így az újabb felújítások és beavatkozások megmaradtak, nem romlik olyan intenzíven az épület állapota. Remélem, hogy a közeljövőben a befektetések során elnyeri eredeti szépségét ez az ingatlan is – mondta Szűcs Balázs.

Az épület magán viseli a kései szecesszió jegyeit / Molnár Edvárd felvétele

Az épület magán viseli a kései szecesszió jegyeit / Molnár Edvárd felvétele

Nyitókép: Jelenleg egy tulajdonosa van a háznak / Molnár Edvárd felvétele