2025. január 15., szerda
SZABADKA UTCA- ÉS TÉRNEVEI (45)

A Lifka Sándor utca

Szabadka köztéri szobrait, illetve szökőkútjait, csobogóit, emléktábláit és emlékjeleit, valamint közkeresztjeit bemutató sorozatunk után, egy új sorozatot indítunk útjára, amelyben Szabadka utca- és térneveit mutatjuk be. Kiknek a neveit viselik városunk utcái és terei? Kik voltak ezek a személyek? Kiknek a neveit viselték korábban ezek az utcák? A többi között ezeket a kérdéseket igyekszünk megválaszolni. Eközben pedig az utcák kialakulásának története és Szabadka múltja is feltárul majd e sorozatban.
Lifka Sándor nevét Szabadkán egy kisradanováci utca viseli. A közép-európai kinematográfia úttörője nyitotta meg városunk első, állandó jelleggel működő moziját.
Lifka Sándor az Osztrák–Magyar Monarchiában, egy cseh családban született 1880. május 20-án. Apja, Karl vándormúzeumot működtetett. Sándor vándormúzeumuk körutazása közben született Brassóban. 1897-ben bécsi tanulmányai során megtekintette a Lumiére testvérek filmbemutatóját. 1900-ban Párizsba utazott, ahol apai örökségéből megvette első Pathé gyártmányú kameráját. A filmezésnek megnyerte két testvérét, Karlt és Rudolfot, majd Triesztben felállították első, 460 férőhelyes mozisátrukat. Miután a kikötővárosban megcsappant a nézettség, 1901-ben Sándor és Karl vándorútra indult. Rudolf az utat nem vállalta. A két fivér eljutott a többi között Fiumébe, Csákvárba, Ljubljanába, Belovárba, Eszékre, Vukovárba, Belgrádba, Zimonyba, Újvidékre és Nagykikindára. A Lifka-féle mozisátrat Szabadkán 1902-ben állították fel. 1904-ben a két fivér útja elvált. Sándor immár 900 férőhelyes sátorral folytatta vándorlását. 1905-ben ezzel a sátorral jelent meg újra Szabadkán. Ekkor csatlakozott hozzá munkatársként a szabadkai Beck Erzsébet, akit 1920-ban elvett feleségül. Lifka Sándor végül felhagyott a vándorlással. Szabadkán telepedett le, és 1911-ben a Hungária Szálló nagytermében állandó filmszínházat létesített. Az I. világháborúban filmhíradósként szolgált, majd visszatért az immár az SZHSZ Királysághoz tartozó Szabadkára. Utolsó éveit Királyhalmán töltötte, ahol saját pénzből felszerelte a falu első moziját. Lifka Sándor 1952. november 12-én hunyt el. A Bajai úti temetőben helyezték örök nyugalomra.
A II. világháború után a fokozódó lakáshiány miatt, Szabadka Kertváros városrészének üres telkei gyorsan beépültek. Ezután Kisradanovác kukoricaföldjein kezdődtek meg az építkezések, és új utcák keletkeztek. Ezen utcák egyikét nevezték el Lifka Sándorról, amely azóta is őrzi a neves kinematográfus emlékét, de szerencsére városunk nem csak egy utcanévvel adózott Lifka Sándor emléke előtt. Lifka Sándor nevét ma egy mozi is viseli, amely 2005 óta az egykori Hungária Szálló épületében működik, ahol Lifka állandó filmszínházát létesítette. Ezt, az épület falán elhelyezett emléktábla is hirdeti, amely az Európai Filmek 18. Palicsi Fesztiváljának keretében 2011. július 18-án lepleztek le. Az épület előtt pedig Lifka Sándor mellszobra áll, amelyet a II. Palicsi Nemzetközi Filmfesztivál keretében leplezték le 1994. július 27-én.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Lifka Sándor nevét Szabadkán egy kisradanováci utca viseli / Patyi Szilárd felvétele