2025. január 7., kedd
SZABADKAI HISTÓRIÁK

A százados ünnepély

A hétvégén ünnepeljük a város napját, amikor is arra emlékezünk, hogy 1779. szeptember 1-jén Szabadka Mária Terézia magyar királynőtől megkapta a szabad királyi város címet. Ebből az alkalomból felelevenítjük, hogy elődeink hogyan ünnepelték meg a cím elnyerésének századik évfordulóját. Ezt a Szabadkai Ellenőr című lap korabeli számai segítségével tesszük meg.
A Szabadkai Ellenőr 1879. augusztus 31-ei vasárnapi számának A százados ünnepély című vezércikke hívta fel a város polgárainak figyelmét a másnapi ünnepségre.
„Száz év alatt a gyenge csemete, terebélyes törzszsé nevelkedett. Mennyi küzdelem és mily kevés öröm! mennyi szomorú nap és mily kevés ünnep az első száz év alatt! Voltak sanyarú gyásztelt évek, melyekben a nemzetnek egyedüli kincse egy szentelt fájdalom volt, évek, melyekben emlékező tehetségünket is elvesztettük volna szavunkkal, ha annyira szabadságunkban áll feledni mint hallgatni.
Városunkat elmoshatja az ár, elemésztheti a tűz s az idők viszontagsága és eltemetheti a századok földet rengető hatalma úgy, hogy városunk a múlandóság porának rétegeibe mélyen, mélyen takarva lehet, s a késő nemzedék hagyományaiból fogja csak tudni, hogy itt egy virágzó, életképes város állott; de a holnapi nap manifestatióját átveszi a történelem, tőle semmi sem szakíthatja el.
És most szóljunk azokról, kikről talán legelől szólanunk kellett volna. Őseinkről, kik tőlünk megváltak, és csak emléküket hagyták nálunk.
Hintsünk myrtust sírjaikra, hagyjuk nyugodni! Övék a mennyek országa, mienk az élet minden reményeivel és csalódásaival, küzdelmeivel; küzdjünk hát tovább, mert az valóban ember, ki küzdeni tud, csalódásaiban okosodik és a reményt, ezt a szép délibábot, soha sem veti el magától” – olvashatjuk a lap címoldalán.
A Szabadkai Ellenőr szeptember 4-ei számában a városnapi ünnepség eseményeiről olvashatunk részletes beszámolókat. E szerint augusztus 31-én este Szabadka központját fáklyákkal világították ki a jubileum alkalmából.
„A városházán 3000 láng világitá Mária-Terézia dicső királynénk arcképét és az ország címerét. A szt. háromságszobra, középületek, és piac közelébeni utcák lángtengerben úsztak; még a jó Isten is kivilágított az ö holdjával és milliárd csillagaival, mint ha azt akarta volna mutatni mennyire örül a mi örömünknek. A piarcon három zenekar felváltva játszott.”
Szintén a szeptember 4-ei lapszámban tudhatjuk meg azt is, hogy szeptember 1-jén a város akkori polgármestere díszebéden fogadta a város elöljáróit és köztiszteletben álló polgárait. Ez a beszámoló azért is érdekes, mert leírják benne mit szolgáltak fel a vendégeknek ezen az ebéden.
„Mukits János polgármester ur a jubileum alkalmából a »Pest-város«-hoz cimzett nagy szálloda termeiben 330 terítékre nagy diszebédet adott, mely re az összes városi képviselő testületet, helybeli bíróságokat, papságot, az itt állomásozó katonaság tisztjeit, a főgymnásiumi igazgatóságot, az ügyvédi kart, posta, távírda, adó és illetékkiszabási hivatal, vaspálya főnökeit, s nehány kitűnő vidéki vendéget és lapszerkesztőségünket vendégszeretőleg meghitta, – vendégeit fejedelmi bőkezűséggel vendégelte meg.
A díszesen berendezett termekben Mukits János mint házigazda és fia Károly fogadták a vendégeket, a karzatok megteltek városunk szépeivel; ebédközben Piros Jóska kitűnő zenekara játszott, a szálloda előtti téren lent pedig a magyar trombitások.
Fél három órakor kezdődött a lakoma következő étlap mellett: Leves: Fehér metélt, Barna consutné. Assiette, Hal-Majonais, Galantine, Marhanyelv tormával, Párolt marhahús, Csirke rizszsel. Vadak: Nyúlgerincz. Vad rucza. Sültek: Pulyka, Borjú, Ruca. Tészták: Almás pite, Hab-koch, Mandula-koch börchatouval. Vegyes tészta, Gyümölcs vegyes, Fekete kávé, Borok: Magyaráti, Villányi vörös, Francia pezsgő.”
A Szabadkai Ellenőr rövidhírei között is több szólt a városnapi nagy ünnepségről. Az egyikben egy érdekes statisztikával szolgáltak a díszlövések számáról:
„Vasárnap a népünnepély alkalmával 200, hétfőn kora reggel 110, a nagy mise alatt 45 és a díszebéd alatt 70 diszlövés volt mozsár ágyukkal. E statistikai adatokat Magyar György és Fejes Klapka Illés tűzmesterek szolgáltatták. Azonkívül a honvédség a nagy mise alkalmával hat diszlövést adott.
Őseink emlékezetére és a jubileum tiszteletére elég puskapor fogyott el, ezzel egy kis csatát is lehetne nyerni” – írták a lapban.
Így ünnepelték tehát őseink a szabad királyi városi cím elnyerésének századik évfordulóját.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A polgármester a Pest Szállóban 330 terítékes ebédet adott a nagy ünnep alkalmából / forrás: gradsubotica.co.rs