Az idén második alkalommal tartottak Szobanövény-csereberét a szabadkai Újfalu helyi közösségben. A program szombaton délután a csantavéri Szvetnyik Nikolity Krisztina biológia szakos tanárnő házi komposztálásról szóló előadásával kezdődött. Az előadó célja az volt, hogy inspirálja a jelenlévőket a komposztálás bevezetésére, ismertette a folyamat főbb lépéseit, gyakorlati tanácsokat adott, és hangsúlyozta, hogy a zöldhulladékok is értékek. Az eseményen minden korosztály képviseltette magát, az asztalokat pedig megannyi különleges cserepes növény díszítette, amelyek arra vártak, hogy új tulajdonosra leljenek. A programhoz a Đuro Salaj Általános Iskola alsó tagozatos diákjai is csatlakoztak, akik egy jótékonysági akció keretében Sofija Pranić gyógykezelésére gyűjtöttek adományokat. A segítő szándékú emberek a gyerekek által készített muffinokat, limonádét és egyéb finomságokat vásárolhattak, ezzel hozzájárulva a kis Sofija gyógyulásához.
Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere kiemelte, a Szobanövény-cserebere a közösség összefogásáról, az egymással való találkozásról és a kapcsolattartásról szól.
– Manapság sokan elfeledtük azt a szokást, hogy személyesen találkozzunk. Az elmúlt évtizedekben az Újfalu helyi közösségben nagyon aktív élet zajlott, amit szeretnénk újjáéleszteni, főként a nyugdíjasok közreműködésével, akik a közösség legaktívabb tagjai. Ők már havi rendszerességgel bált is rendeznek az épületben. Emellett igyekszünk olyan tematikájú foglalkozásokat és eseményeket is kitalálni, amelyek szélesebb közönséget vonzanak. Így került sor tavaly az első Szobanövény-cserebere programra, pont ősszel, amikor a virágokat be kell már költöztetni a házba. Úgy gondoltuk ez egy jó apropó arra, hogy megtartsuk a csereberét. A rendezvény iránti nagy érdeklődés örömmel töltött el bennünket, mivel pont a célcsoportunk, vagyis a családok jelentek meg. A Đuro Salaj Általános Iskola alsó tagozatos diákjai is bekapcsolódtak a munkába, és egy jótékonysági bazárt szerveztek, amivel a temerini Varga Heléna gyógykezelésére gyűjtöttek adományokat. Az idén Sofija Pranić megsegítésére esett a gyerekek választása. A tanítónők diákjaikkal közösen végzett munkája valóban dicséretes kezdeményezés, hiszen a közösségi összefogás és a jótékony cselekedetek hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek megtanulják, milyen értékes dolog segíteni másokon. Azt gondolom, hogy a Szobanövény-cserebere programunk a közösség számára büszkeséget jelent – emelte ki Góli Csilla.
Nyitókép: A program nemcsak a csereberéről szólt, hanem a jótékonykodásról is (Dér Dianna felvétele)