2024. december 21., szombat

Kinek a sorsa?

A közösség megtartó erejére, a hagyományok továbbadására, a kultúra kifejező eszközére helyezik a hangsúlyt

Szombaton a Szabadkai Városi Múzeumban mutatták be a magyarországi Mogyorósy-Révész Zsuzsanna tanácsadó szakpszichológus, valamint Vaskor Gréta család- és párterapeuta, meseterapeuta és mentálhigiénés szakember Kinek a sorsa? Transzgenerációs örökség a mesékben és a terápiában című könyvét. A bemutató egyben nyitórendezvénye volt a Népi kultúra: A Nagyszerű hagyomány című Interreg–IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Programnak, amelyben a szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület, a Sükösdi Óvodásokért Alapítvány és a Palics Magyar Művelődési Egyesület közösen vesz részt.

Ricz Dencs Tünde mentálhigiénés szakember, pszichodráma vezető, meseterapeuta, család- és párterapeuta, valamint az Antropos Mentálhigiéné Egyesület elnöke elmondta, szervezetüket 2010-ben hozták létre abból a célból, hogy a térség mentálhigiénés állapotán javítsanak, és segítsék a felnövekvő generációkat az adaptív megküzdési stratégiák kialakításában.

– Egyéni és csoportos konzultációkat, önismereti csoportokat, pszichológiai műhelyeket, én-erősítő tréningeket, a mentális egészség tematikájába tartozó előadásokat és továbbképzéseket szervezünk. Együttműködünk számos hazai és nemzetközi szervezettel, és több Erasmus-pályázaton szerepeltünk sikeresen, melyek nyomán ifjúsági segítőket képeztünk, és prevenciós tananyagokat dolgoztunk ki. Azokat a módszereket népszerűsítjük, melyekkel a lelki egészség megőrizhető, ilyen a többi között a meseterápia is. Az Interreg–IPA Magyarország–Szerbia Program pályázatának megnyerésével az idei év elején elindítottuk A Népi kultúra: A nagyszerű hagyomány elnevezésű projektet, amelyben ötvözzük mindazt a tudást, tapasztalatot, amelyet az elmúlt 14 év során felhalmoztunk. E programmal a fókuszunkat még inkább a közösség megtartó erejére, az évszázadokon átívelő hagyományok továbbadására, a kultúra kifejező eszközére helyezzük – emelte ki Ricz Dencs Tünde hozzátéve, az elkövetkező 18 hónap során a Sükösdi Óvodásokért Alapítvánnyal és a Palics Magyar Művelődési Egyesülettel karöltve számos olyan rendezvény tartanak, amelyen a határ két oldalán élő közösségek összekapcsolódhatnak, megoszthatják egymással a tudásukat, tapasztalatukat, erőt meríthetnek egymás sikereiből, jó tapasztalatokat gyűjthetnek, és együtt alkothatnak.

– A jövőben néptánc- és népzene-találkozókat, táborokat, színházi produkciókat, kisgyermekek és kamaszok számára mese- és önismereti táborokat szervezünk. Januártól pedig egy kilenc alkalmas programsorozat kezdődik, amikor is közösségszervező szakemberek kiégését megelőző műhelymunkákat tartunk. Hisszük, hogy a népi hagyományok és kulturális kapcsolódások csak akkor maradnak fenn, ha képesek kiállni az idő próbáját. Az ilyen értékek megérdemlik, hogy továbbadják őket, mert a felnövekvő generáció számára irányt és kapaszkodót nyújthatnak. A múlt értékei azért fontosak, mert olyan alapkövekké válhatnak, amelyek a jövő stabil útját építik. Ezek megtartó ereje hozzájárul ahhoz, hogy mentálisan egészségesebb és élhetőbb környezetet teremtsünk magunknak – zárta gondolatait a szakember.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az eseményen a könyv szerzőivel Ricz Dencs Tünde beszélgetett (Ricz András felvétele)