Vasárnap volt az aradi vértanúk és Batthyány Lajos, Magyarország első felelős miniszterelnöke kivégzésének 175. évfordulója. E napon emlékezünk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlásokra. Október 6-áról természetesen őseink is megemlékeztek. E heti tárcánkban a 125 évvel ezelőtti szabadkai megemlékezéseket elevenítjük fel a korabeli sajtó segítségével.
A Bácskai Hírlap című szabadkai lap 1899. október 6-ai számának vezércikke az alkalomhoz illően az aradi vértanúk hősiességét méltatta. A cikk címe egyszerűen Október 6-a volt, amelyet fekete keretbe foglaltak.
„A magyar nemzet kegyelete a mai napon Arad felé fordul. Elküldi megbízottait az aradi vértanuk emlékoszlopához, hogy lerójják a kegyelet adóját azoknak, akik 50 évvel ezelőtt dicső martyrhalált haltak a lezajlott csaták szinterén. A nemzet képviselőtestülete is leteszi koszorúját a vértanuk emlékhelyén, s széles e hazában mindenütt ahol az istennek oltár van emelve, tömjén száll a magasba, hogy megközelítse azokat a lelkeket, amelyek hazánk történetében halhatatlanok. Nem tépjük fel készakarva a fájó sebet, amelyet már már eltakar a múltak emlékezetének kődfályola, s megbékülve a változhatatlanon, dicsőítjük a nemzet kiszenvedett hőseinek emlékét. Az önkényuralom bitófát állított fel nekik és a lovagias magyar nemzet fiaival oly lovagiatlanul bántak el. A bosszú hirtelen fellobbanó lángja kialudt, mert bosszúját kitöltötte és hosszú évtizedeken át kínosan emlékezett vissza a magyar nemzet azokra akik az idegen segélylyel kikoldult győzelmet kegyetlenkedésekre használták ki a magyar nemzet legnagyobb hőseinél, kiket a dicsőség glóriája és a nemzet nagyrabecsülése még akkor is körülrajongott, amikor már a bitófára szegezte őket a hóhér keze. A magyar Golgotha szó tehát nem frázis, hanem szentséggé vált az idők lefolyása alatt” – olvashatjuk a szabadkai lap címoldalán.
Ugyancsak a Bácskai Hírlap október 6-ai számában találunk egy beharangozót az aznapi szabadkai megemlékezésekről is.
„A mi városunk is kegyelettel adózik az aradi vértanuk emlékének. A szabadkai dalárda egyesület a szt. Teréz templomban misét tartat délelőtt 10 órakor mely misét Mamuzsich Mátyás prépost plébános fog fényes segédlettel celebrálni. Délután 5 órakor a zsidó templomban fognak gyászistentiszteletet tartani” – írták a lapban.
A megemlékezésekről szóló tudósításokat a Bácskai Hírlap október 8-ai számában találhatjuk. Ezekből megtudhatjuk, hogy a központi ünnepséget a Szent Teréz-templomban tartották.
„Az országszerte megtartott nagy gyásznapot városunkban is megünnepelte a közönség. A Szent-Teréz-templomban óriási nagyszámú nagyobbrészt az intelligentiából álló közönség gyűlt egybe, ahol Mamuzsich Mátyás prépost plébános fényes segédlettel tartotta meg a szent requiemet. A templom közepén ünnepélyes gyertyalángok között állott a symbolikus ravatal, amely az elhunyt vértanuk emlékének lett felállítva és ünnepies gyászpompával dekorálva. Az istentiszteletet nagyban emelte a Szabadkai Dalegyesület közreműködése karnagyának Dr. Brenner Józsefnek vezénylete alatt. Az énekszámok mind kitünően sikerültek és nagyban fokozták az ünnepélyességet. Milassin Andor szólója is meghatotta az ájtatos közönséget. A templomban megjelentek a városi hatóság nagy testülete, a bírói, az ügyvédi kar és nagyon sok egyesület, összes iskolák növendékei, és a tanári és tanítói testület. A dalegyesület az istentisztelet és a ravatal beszentelése után a Hymnuszt énekelte, amelynek el hangzása után szétvállott a nagyobbrészt ünneplő feketében megjelent nagyközönség.”
A Szent Teréz-templom mellett a szabadkai főgimnáziumban is megemlékeztek az aradi vértanúkról. Erről az ünnepségről egy rövidebb beszámolót olvashatunk a Bácskai Hírlapban.
„A szabadkai közs. fögymn.-i »Önképző-kör« is tartott gyászünnepélyt következő programmal: 1. Elnöki megnyitó. Tartotta Haverda Mátyás, fögymn. igazgató. 2. Emlékbeszéd okt. 6-áról. Tartotta Paukovich Andor, fögymn. VIII. oszt. tan. 3. Október 6. ifj. Ábrányi Emiltől. Szavalta Péich Gergely, VIII. oszt. tan. 4. Fölolvasás okt. 6-ára. Tartotta Ernst József, főgymn. VIII. oszt, tan. 5. Tizenhárom. Palágyi Lajostól. Szavalta Szeifert Ernő, főgymn. VII. oszt, tanuló. 6. Hymnus. Előadta az ifj. énekkar. Végül az igazgató lendületes beszédben hazaszeretetre buzditotta az ifjakat” – írta százhuszonöt évvel ezelőtt a szabadkai napilap.
Nyitókép: Az aradi tizenhárom vértanú / forrás: wikipedia.org