2024. november 22., péntek
SZABADKAI HISTÓRIÁK

A Majsai híd elhúzódó építése

Hétfőn végre-valahára ismét megnyitották a Majsai hidat, amelynek felújítási munkálatai december óta tartottak. Az átadás napja többször is változott. Kezdetben arról volt szó, hogy szeptember elsején, a város napjára készül el a híd, ez a dátum október 15-ére módosult, majd végül a korlátokat október 28-án reggel távolították el a létesítményről. Érdekes, hogy annak idején sem ment zökkenőmentesen a Majsai híd felépítése. Több helyen olvasható, hogy a híd 1912/13-ban épült. A helyzet azonban ennél jóval bonyolultabb.
A Majsai híd építését az építési telkek kisajátításának ügye hátráltatta. A Bácskai Hírlap című szabadkai napilap 1912. november 14-ei számában így foglalták össze a híd körüli bonyodalmakat.
„Évekig tartó huzavona után végre mégiscsak elkészül a majsai-uti vasúti sorompónál a felüljáró.
A város tudvalevőleg úgy egyezett meg a kereskedelemügy miniszterrel, hogy a felüljáró felépítéséhez szükséges területeket ő sajátítja ki, az ott levő épületeket lebontatja, és a területet átadja a vasútnak.
Annakidején megírtuk, hogy a telektulajdonosokkal a megegyezés nem sikerült, a tiszti főügyész a biróságnál megindította a kisajátítási eljárást. A szakértői szemle is megtörtént és most a szabadkai törvényszék fog a telektulajdonosak követelése tekintetében határolni.
Dr. Vojnich József tiszti főügyész a telektulajdonosokkal a tekintetben már megállapodott, hogy az épületeket a városnak még ebben a hónapban átadják.
Ezen megállapodást a főügyész bejelentette a tanácsnak, de a vasúti üzletvezetőség kiküldöttjeivel meg is jelent a helyszínen, hogy a telkek átadása dolgában tárgyaljon velük. A tárgyaláson a vasút képviselői kijelentették, hogy a felüljáró építését kora tavasszal megkezdik, felkérik tehát a várost, hogy a háziak lebontása irántintézkedjék és a területet 1913. március 1-ig az államvasutaknak adja át.
A tanács most a mérnöki hivatalt utasította, hogy az épületek lebontására hirdessen árlejtést.”
A híd építésére szóló közbeszerzési hirdetmény csak a Bácskai Hírlap 1913. június 15-ei számában jelent meg. A pályázat határidejének pedig a június 28-ai nap volt megadva. A Majsai híd építése tehát csak ez után kezdődhetett meg. Az átadásra pedig az I. világháború alatt, 1915. január 28-án került sor. A Bácskai Hírlap aznap esti száma a következőképpen számolt be erről:
„Végre!
Hosszú, tizenöt esztendeig tartó lehetetlenül gyalázatos állapotnak vetett véget ma egy bizottság, amely átadta a forgalomnak a majsai úti felüljárót.
Háború van, nincs ideje annak, hogy rekrimináljunk. A 13 esztendeig vajúdott, másfél évig készült, és fél esztendő óta kész felüljárót végre átadták a forgalomnak. Ez a fő, ez az örvendetes. Mert a mai dátumot száz és száz kereskedő és gazda és munkás fogja örömmel feljegyezni emlékezetébe.
Az a régi sorompó, amely a nap 24 órájában legalább százszor száratott le, mert a vasúti forgalom éppen itt a legnagyobb, mai nappal befejezte dicsőséges munkáját. Nem fog előtte állni többet a munkába sietők csapata félórákig, nem torlódnak előtte jobbra is, balra is a kocsik tömege, nem kell mindennap attól félni, hogy a vonat az embereket elgázolja: a fél év óta kész felüljáró megnyílt, átadatott a forgalomnak.
Hogy, miképen sikerült a város polgármesterének mégis kisürgetni az átadást nem tudjuk. Tény az, hogy végre ez is sikerült!
1915. év január 28-án csütörtökön délelőtt 16 órakor megjelent a sokat emlitett sorompó előtt dr. Bíró Károly udv. tanácsos polgármester és Frank István főmérnök Szabadka város képviseletében, Törley Gyula a közigazgatási bizottság képviseletében, Fellner Lajos pályafentartási főnök a vasút és illetve a gyengélkedő üzletvezető Rauer Ödön képviseletében, Pitrolffy állomásfőnök, továbbá az államépitészeti hivatal képviselője.
A megjelent bizottság aztán lezáratta az öreg sorompót, átadta Szabadka városnak a felüljárót, amely azt nyomban átadta a forgalomnak.”
Bár a hidat átadták, a kisajátítások ügye végül csak 1916. április 8-án zárult le. Erről az aznap esti Bácskai Hírlap a címlapján számolt be:
„Majd négy esztendeje már annak, hogy Szabadka város az államvasutakkal létrejött megállapodás folytán a majsai uti felüljáró építéséhez szükséges háztelkek kisajátítása iránt a pereket folyamatba tette. Most már a Kuria jogerősen rendelkezett a kisajátítási perekben, helybenhagyva nagyrészben a szabadkai törvényszék ítéletét. A kuriai ítélet két telek, illetve telektulajdonost érintett kellemetlenül, és kellemesen a várost, egyébként a szakértői megállapításhoz hiven ítélte meg a kisajátítási összegeket.
Kellemetlenül érintette Somogyi Gyula fűszertulajdonost a kinek a fűszerüzletét kir. Tábla 70.650 korona helyett csak 12.000 korona és Nesics Balázsnét, a kinek korcsmájáért 50.000 korona helyett csak 500 korona kártalanítási összeget állapított meg.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Majsai híd az 1980-as években / gradsubotica.co.rs