2024. november 29., péntek
SZABADKAI HISTÓRIÁK

Villanyáramot használni tilos!

Az, hogy áram van egy háztartásban, ma már természetes dolognak számít. Alig hetven évvel ezelőtt azonban ez még nem volt így, és ha egy házban be is volt vezetve a villanyáram, az még korántsem volt biztosíték arra, hogy az ott lakók égő villany mellett tölthették el az estéket. Szabadkán ugyanis akkoriban az elavult villanytelep képtelen volt megfelelni rendeltetésének. Az akkori helyzetet a Magyar Szó 1955. január 15-ei számában foglalták össze.

„A felszabadulás után Szuboticán az ipar rohamos fejlődésnek indult. A fejlődő ipar nap-nap után több villanyenergiát követelt, és ezzel párhuzamosan emelte termelését a szuboticai villanytelep is. Tavaly a termelés elérte a 23 millió kilowatt órát, ez 1945-höz képest, amikor a villanytelep mindössze 5.337.000 kilowatt áramot fejlesztett, óriási emelkedés. Azonban, habár a jelenlegi kapacitás kielégíti a szuboticai hálózat szükségleteit, a villanytelepnek a következő évek folyamán tovább kell fokoznia a termelést tekintettel a mezőgazdaság gépesítésére, valamint a szuboticai ipari hálózat további bővítésére. Ezenkívül Szuboticán ujabb vágóhíd is épül, mely jelentős fogyasztó lesz és akkor a villanytelep nem tud teljes egészében eleget tenni a kötelezettségének.

A magas termelés ellenére a szuboticai villanytelep az utóbbi hónapokban azonban kénytelen volt áramkorlátozást bevezetni a szuboticai hálózatban. Ezt nem a fogyasztó, hanem leginkább az üzemek érezték meg, és így nap-nap után Szubotica gazdasága nagy veszteséget szenvedett.
Például a szuboticai Partizán kerékpárgyár naponta körülbelül 1.200.000 dinárt, a Metáliában a cinkolvasztó 20 nap alatt 6 millió dinárt vesztett. A számítások szerint a szuboticai üzemekben a napi veszteség elérte a 20 millió dinárt” – olvasható napilapunkban.

A helyzet azonban nem oldódott meg, sőt alig néhány év elteltével tovább romlott, ugyanis a Magyar Szó 1957. szeptember 19-ei számában további áramkorlátozásokról adtak hírt.
„Amióta Szuboticán bevezették az uj, kétdináros tarifát, jelentősen emelkedett az áramfogyasztás, különösen a háztartásokban. Az emberek villanyon főznek, mosnak, vasalnak, villany fűtő testekkel melegítik lakásukat, mert olcsóbb a gáznál és a tűzifánál. Azonban a szuboticai villanytelep nem fedezheti a növekvő igényeket. A hatvanéves, elavult, régi és állandó javításra szoruló gépberendezés nem győzi kielégíteni a fogyasztók, az üzemek és vállalatok szükségleteit. Ezért a szuboticai villanytelep kénytelen volt ujabb áramkorlátozást bevezetni. További intézkedésig az összes kisiparosok és darálósok csak éjjel, 21 és reggel 5 óra között használhatnak villanyáramot. Kivételt képeznek a fodrászok és cukrászok, akiknek a villanyfogyasztást a villanytelep kivételesen reggel 7–17 óráig engedélyezte.

A villanykorlátozás az üzemekre is vonatkozik. Azok az üzemek, melyek egy vagy két váltásban dolgozhatnak, hetenként egy napot szünetelnek, azzal, hogy a hiányzó órákat éjjel vagy vasárnap
ledolgozzák. Délután 17 és este 22 óra között csak külön engedéllyel rendelkező üzemek és iparosok dolgozhatnak egy bizonyos keretek közé szorított teljesítménnyel. Ilyenek például a pékségek, a tejüzem stb.”

A korlátozások azonban nemcsak a vállalatokra, hanem a háztartásokra is vonatkoztak. A fentiek mellett a hírben ugyanis hozzátették:
„Ezenkívül 17 és 22 óra között tilos mindennemű villanymotor, rezsó, villany kályha és tűzhely, fűtőtest, stb. használata, és csupán a világításra szükséges áram fogyasztását engedélyezi a villany telep.
A fenti korlátozás egyaránt vonatkozik az állami üzemekre, a kisiparosokra és a háztartásokra, a szuboticai villanytelep egész hálózatára és vidékre is. A villanytelep ezenkívül javasolja, hogy az üzletekben vezessék be az osztatlan munkaidőt, és a kirakatokban is csökkentsék minimumra az esti világítást. Javaslatát jóváhagyás végett átadta a járási gazdasági tanácsnak” – írták napilapunkban, majd alább arra figyelmeztették a lakosságot, hogy a korlátozásokat érdemes betartani:
„A villanytelep szigorúan ellenőrzi a korlátozás betartását. Azokat, akik ezen a téren kihágást követnek el, kikapcsolják a fogyasztásból, és feljelentést tesznek ellenük a bíróságnál a Hivatalos Lapban megjelent rendelet alapján.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az 1950-es években inkább a petróleumlámpák világítottak az otthonokban / forrás: pixabay.com