Március elsején a szabadkai városi tömegközlekedés működtetését az obrenovaci székhelyű Trans-Jug Kft. vette át. Ezzel pedig megszűnt a több, mint százéves Subotica-trans Közúti Utasszállító Kommunális Közvállalat és új korszak kezdődött városunk tömegközlekedésének történetében. Ezért jelen írásunkban a szabadkai közlekedési közvállalat hosszú történetének néhány fontos pillanatát elevenítjük fel régi újságok segítségével.
Mint ismeretes a szervezett városi közlekedés kezdetét 1897. szeptember 7-étől számolhatjuk, amikor is elindult az első villamosjárat Szabadka és Palics között. A városi tömegközlekedési vállalat, a Subotica-trans elődje, amely a villamosközlekedés működtetésééért volt felelős, szintén ebben az időben jött létre. Az első autóbuszjáratok városunkban az 1920-as évek elején indultak el. A Bácsmegyei Napló 1922. július 14-ei számának egy hirdetéséből kiderül, hogy már ekkoriban, nyaranta a palicsi strand és a város között autóbuszok szállították az utasokat. A buszok mindennap a városi állomás és a városháza előtt félóránként indultak Palics felé, sőt a járatok éjjel is közlekedtek. Egy 1925. február 13-án, szintén a Bácsmegyei Naplóban megjelent rövidhírben pedig a következőket olvashatjuk:
„A szuboticai villamos társaság e napokban autóbusz-járatot indít a Halasi-kaputól a Szentai-kapuig. Az autóbusz-járat útvonala: Halasi-ut, Trumbicseva-ucca, Rudics-ucca, Főtér. Seone-ucca, Szentai-ut. A forgalmat két autóbusz látja el.”
A Subotica-trans Közúti Utasszállító Kommunális Közvállalat, amelyet ma ismerünk, több városi közlekedési vállalat egyesüléséből jött létre 1969. november elsején. Erről egy nyúlfarknyi hírt találunk a 7 Nap 1969. október 24-ei számában:
„Újabb két szabadkai üzem egyesült. A Subotica-trans Közlekedési Vállalat és a Vulkán Szolgáltató Üzem munkaközössége referendumon elhatározta, hogy november elsejétől egy vállalatban dolgozik tovább. A vállalat neve: Subotica-trans.”
A szabadkai tömegközlekedés egyik nagy befektetése volt a városi autóbusz-pályaudvar felépítése. A létesítményt 1989. március 3-án adták át rendeltetésének. Erről az aznapi 7 Nap a következőképpen számolt be:
„Ma délelőtt 11 órakor nyitják meg ünnepélyesen az új szabadkai buszállomást, és holnap hajnalban indítják, illetve fogadják az első járatokat.
Az autóbusz-állomást tavaly február 8-án kezdték építeni és múlt héten történt meg műszaki átvétele. A létesítmény nemcsak Vajdaságban, de az országban is a legkorszerűbb közlekedési csomópontok egyike. A buszállomás felépítése, felszerelése olyan, hogy innen tudják lebonyolítani a városközi és a peremvárosi autóbuszközlekedést is.
A 17 000 négyzetméter felületen fekvő létesítmény fedett része 7100 négyzetméter, a zárt része pedig 2322 négyzetméter. Maga az épület 773 négyzetméteres. Összesen 14 szállítóvállalat indít majd innen társasgépkocsikat, köztük a szabadkai Subotica-trans és a szegedi Volán is. A buszok 21 peronról indulnak és érkeznek, de 36 veszteglőhelyet is létesítettek az autóbuszok részére.
Az állomásról 35 útvonalon 270 indulásra számítanak s az előzetes becslések szerint naponta mintegy 7500 ember fordul majd meg az autóbuszállomáson. Mivel az épületben 31 üzlethelyiség, vendéglátóipari létesítmény és kisipari műhely is helyet kapott, forgalmukat is figyelembe véve, akár 10 000 vásárlóra, látogatóra, utasra is számíthatnak.
A nagy forgalomra való tekintettel, valamint a gyors és folyamatos forgalomlebonyolítás érdekében korszerű informatikai rendszeren keresztül tájékoztatják az utasokat: a komputeres jegykiadás mellett elektronikus kijelzőtábla, hangosanbeszélő és információs szolgálat áll az utasok rendelkezésére.
Az új autóbuszállomás összesen hétmilliárd dinárba került. A költségek egyharmadát a helyi járulék eszközeiből biztosították. A többit a községi költségvetés, a szabadkai gazdaság, valamint a Subotica-trans finanszírozta.
Az állomás tervezését a zágrábi tervező iroda, illetve a szabadkai Építészeti Intézet végezte el. Építését az Integrál és kooperánsai vállalták.
Az állomáson összesen 39-en dolgoznak, s voltaképpen nonstop nyitva tartanak.”
Március elseje egy újabb mérföldkő városunk tömegközlekedésének történetében. Az, hogy erre a napra miként tekintünk vissza, az elkövetkező időszak mutatja majd meg.

Nyitókép: A városi tömegközlekedés kezdetét a szabadkai villamos jelentette / adattar.vmmi.org