A vitorlázásnak nagy hagyománya van Palicson. Már a Vermes Lajos által életre hívott Palicsi Olimpiai Játékok programjában is szerepelt a vitorlázás egyik válfaja, a jégvitorlázás. Napjainkban a Palicsi Vitorlás Klubban mindenféle korosztály képviselteti magát, és a sportolók rendre érmekkel térnek haza a különböző hazai és nemzetközi versenyekről. Tegnap szabadkai körútja során a Palicsi Vitorlás Klubba látogatott Soltész Miklós, Magyarország Miniszterelnökségének egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke társaságában bejelentette, Magyarország kormányának támogatásával július végén harminc szerbiai fiatal vitorlázó vesz részt egy edzőtáborban a Velencei-tónál.
Pásztor István az ez alkalomból megtartott sajtótájékoztató keretein belül többek között Magyarország kormányának nemzetpolitikájáról is szót ejtett.
–Az, amit a magyar állam a nemzetpolitikában fel tud mutatni az elmúlt tíz évben, példaértékű, és számunkra mindenféleképp fontos. A többes számmal nemcsak a vajdasági magyarokra gondolok, hanem a magyarországi szerbekre, horvátokra is. Az az identitásmegőrzést és -megerősítést szolgáló támogatás, amit a magyar kormány a szerbség vonatkozásában is biztosít, példaértékű. A vitorlázás nem egyházügy és nem kisebbségi ügy, de mindenféleképpen érintkezik ezekkel a területekkel, és ez a mai találkozó is egy létező együttműködés továbbvitelét szolgálja – fogalmazott Pásztor István.
Kikić Andrea, a Palicsi Vitorlás Klub tagja, a Szerbiai Vitorlás Szövetség alelnöke egyebek mellett az edzőtáborok jelentőségét hangsúlyozta.
–A Palicsi Vitorlás Klub eredményei az elmúlt időszakban egyre jobbak. Országos bajnokaink vannak, versenyzőink különböző nemzetközi versenyeken kimagasló eredményeket érnek el. Mindez többek között a klub vezetőségének és az edzőknek köszönhető, de hálával tartozunk a támogatóinknak is. A magyar állami támogatásnak köszönhetően új eszközöket vásárolhattunk, valamint tavaly lehetőséget biztosítottak szerbiai vitorlázók részére, hogy Magyarországon, a Velencei-tón egy héten keresztül edzőtáborozhassanak. Minden edzőtábor nagyon fontos a számunkra, és azt szoktuk mondani, hogy minden vízen töltött óra hatalmas jelentőséggel bír a gyerekek fejlődése és az egyre jobb eredmények elérése szempontjából – mondta Kikić Andrea.
Soltész Miklóstól, aki maga is vitorlázó, többet is megtudtunk a tervezett edzőtáborról.
–Majdnem negyven évvel ezelőtt jártam Szerbia területén, illetve akkor még Jugoszláviában, Donji Milanovacon. A Dunán megrendezett verseny az egyik legnagyobb vitorlás élményem volt, és szeretném hozzásegíteni azokat a fiatalokat, akik akár itt, a Palicsi-tavon, akár Szerbia egyéb taván versenyeznek, vitorláznak, hogy ők is részesüljenek ebben az élményben. A magyarországi szerb közösség vezetőivel közösen úgy döntöttünk, hogy idén is meghívjuk Magyarországra, a Velencei-tóra azokat a gyerekeket, akik versenyszerűen űzik a vitorlázást, hogy vezetőikkel együtt egy edzőtáborban vegyenek részt. Harminc főt szeretnénk vendégül látni, nemcsak magyarokat a Palicsi-tóról, hanem más tavakról szerb fiatalokat is meg szeretnénk hívni. Ezzel azt az üzenetet is szeretnénk közvetíteni, hogy ebben a térségben magyarok, szerbek és más nemzetek egymásra vagyunk utalva. Hisszük, hogy az egyházi, nemzetiségi és a sport területén megvalósuló kapcsolatok erősítik a két nemzetet, és azok a gyerekek, akik részt vesznek ezeken az edzőtáborokon, azok mind ügyességben, mind tudásban, mind az emberi kapcsolatok terén többek lesznek. Maga a program július végén lesz, és mindazon versenyzők számára, akik részt vennének a Csoki-kupán, vagy továbbmennének a Balatonra, az edzőtábor vége után is biztosítjuk a szállást a Velencei-tónál – nyilatkozta Soltész Miklós.