2024. október 30., szerda

Fogadalmi ünnepét ülte Temerin

A helyi magyarság megtartja ősei hagyományait

A CIKKHEZ GALÉRIA IS KAPCSOLÓDIK.

Az Illés-napi fogadalom a temerini magyarság egyik legkiemelkedőbb ünnepe, amely immáron 171 esztendős hagyományra tekint vissza. A sorozatos természeti csapásokat követően 1853. július 19-én hatalmas vihar és jégeső söpört végig Temerinen és Járekon, valamint a két település határán, amelynek következtében a termés teljesen megsemmisült. A sorozatos természeti csapások miatt a temeriniek úgy határoztak, hogy fogadott ünneppé teszik július 20-át, Szent Illés próféta napját, amit 1854-től ünnepelnek meg. Ilyen módon igyekeztek a jövőben megvédeni a termést az elemi csapásoktól. Azóta is él a hagyomány, napjainkban pedig a helybeliek évről évre többnapos rendezvénysorozat keretében méltón tisztelegnek az ősök emléke előtt. A több napon át tartó, színes programokat követően szombaton elérkezett az ünnep fénypontja, Szent Illés próféta napja, amelyen a helybeli magyarság, a civil szervezetek, valamint a testvértelepülések képviselői közösen vettek részt a hagyományos, a TSK segédpályája elől induló ünnepi felvonuláson.

Puskás Tibor, a menet szervezője elmondta, hogy a menet különlegessége a hagyományok megtartásában rejlik.

– A szokásokhoz híven a menetet a lovasok vezetik, őket követi a fiáker az új kenyérrel és a borral, majd következnek a zászlók, lobogók, egyházi személyek, a népviseletbe öltözött gyermekek, a Szirmai Károly MME Tamburás zenekara, a község vezetősége, majd végül a Kertbarátkör, az Iparosok és mindenki más, aki még részt vesz a menetben – magyarázta Puskás Tibor.

Ft. dr. Szöllősi Tibor plébános a templomajtóban átveszi az új kenyeret és a bort (Fotó: Ótos András felvétele)

Ft. dr. Szöllősi Tibor plébános a templomajtóban átveszi az új kenyeret és a bort (Fotó: Ótos András felvétele)

Varga Flórián, az Első Helyi Közösség titkára és a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy a szervezés már hetek óta tart és most elérkezett a fogadalmi ünnep napja.

– Az idei rendezvénysorozatunk keretében eddig már nagyon sok műsort megtartottunk és sok szép eseményen vehettünk részt, de a legünnepélyesebb rész, a felvonulás, a szentmise és a kenyérszentelés, amellyel őseink fogadalmát tartjuk meg. Sok civil szervezet vesz részt a menetben, ez egy tömeges rendezvény, ilyenkor az egész temerini magyar közösség megmozdul. Aki csak teheti, nézőként, a menet tagjaként, vagy a szentmisén részt vesz ezen az eseményen. Ez egy összefogás, ami minden évben egyszer igazán összehozza a temerinieket – fogalmazott Varga Flórián.

 

A templom megtelt hívőkkel (Fotó: Ótos András felvétele)

A templom megtelt hívőkkel (Fotó: Ótos András felvétele)

Ft. dr. Szöllősi Tibor plébános elmondta, hogy a temeriniek 1854 óta ünneplik ezt a fogadalmat, majd hozzátette, hogy valójában a bűnökért való engesztelésről van szó.

– Amikor az ember bűnöket követ el, akkor szembefordul az Istennel és valahogy kilép a védelme alól. A bűnökért engesztelni és imádkozni kell, hogy az Isten ezeket a bűnöket az Ő jóságával begyógyítsa, megtisztítsa. Erről szól ez a nap, amely egyben népünnepély is, hiszen 170 éve ünnepelünk. A központi esemény a templomi szentmise, amikor hálát adunk az új kenyérért és megáldjuk azt, ugyanakkor a szentmise végén megújítjuk őseink fogadalmát. Elmondjuk a fogadalmi imát, amellyel kifejezzük Istennek, hogy hozzá akarunk fordulni és be akarjuk fogadni az Ő áldását – magyarázta ft. dr. Szöllősi Tibor plébános.

A korábbi napok rendkívüli meleg időjárása az ünnepre megenyhült, szombaton délelőtt megeredtek az ég csatornái és a menet a frissítő nyári záporban és a TEFU fúvószenekar kísérete mellett a 10 órási ünnepi szentmisére, a Szent Rozália plébániatemplomba vonult, ahol megáldották az új kenyeret és a bort. A szentmisét az idén dr. Harmath Károly újvidéki ferences atya celebrálta. A szentmisét követően a hívek megújították fogadalmukat és megkoszorúzták Temeri Lőrinc, a település első ismert plébánosának tiszteletére felállított emléktáblát. Ezt követően felavatták Vondra Gyula egykori temerini plébános emléktábláját. A táblaállító az Impressum Polgári Egyesület a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával. A szentmise végeztével ünnepélyes keretek között mézlovagot is avattak.

 

Guszton András és ft. dr. Szöllősi Tibor plébános felavatja a Vondra Gyula egykori temerini plébános tiszteletére emelt emléktáblát (Fotó: Ótos András felvétele)

Guszton András és ft. dr. Szöllősi Tibor plébános felavatja a Vondra Gyula egykori temerini plébános tiszteletére emelt emléktáblát (Fotó: Ótos András felvétele)

A Szent Rozália plébániatemplomban a délutáni órákban folytatódtak az Illés-napi programok, amelyek során fellépett az Őszirózsa vegyes kórus a Juventus énekkar közreműködésével. A Vásártéren az esti órákban ünnepi köszöntők és kenyérszegés, majd vacsora és hajnalig tartó mulatság következett. A jó hangulatról az A.N.T zenekar gondoskodott, ugyanakkor felléptek a Tinifesztivál énekesei is. Az idei Illés-napi programsorozat záróakkordjaként vasárnap a telepi Lourdes-i Boldogasszony templom falán felavatták a templomépítő ft. Szungyi László egykori temerini esperesplébános tiszteletére emelt emléktáblát, majd a késő délutáni órákban megáldották a felújított, 1896-ból származó Czakó-keresztet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A menet frissítő nyári záporban vonult a templomba, mire megérkezett, az eső is elállt (Fotó: Ótos András felvétele)