… ismerem a cserkésztörvényt, és azt mindenkor megtartom – zengték nemrégiben a temerini cserkészek a régóta várt avatáson, amelyen hét kiscserkész és tíz nagycserkész tett fogadalmat. Közülük nyolcan először kaptak kendőket. A gyerekek és a fiatalok az 54-es Szent Illés cserkészcsapat tagjai, amelyben jelenleg 45-en tevékenykednek aktívan.
Rendes körülmények között évente tartanak avatót, ám tavaly a járványhelyzet miatt elmaradt a fogadalomtétel – mesélte Teleki Ervin segédtiszt, a temeriniek csapatparancsnoka.
– A csaknem két éve tartó helyzet rányomta a bélyegét a csapatra is. Sok minden elmaradt, a foglalkozásokat is ritkábban tudtuk megtartani, az ünnepléseket viszont egyáltalán nem. Ezért van az, hogy a felavatott cserkészek között olyan is van, aki a 11 évtől fiatalabbak számára megszabott kék kendő helyett elsőként az ifjak zöld kendőjét kapta meg.
Az avatásra nyáron készültek fel a gyerekek, júliusban ugyanis sikerült megszervezni a cserkésztábort Temerinben. A fogadalmat próbatétel előzte meg a temerini telepi templom udvarában, és az ott levő közösségi házban. Mindez ahhoz az ünnepélyes pillanathoz vezetett, amikor a szülők és csapattársak jelenlétében Süveg Hilda avatótiszt a gyerekek és fiatalok nyakába kötötte a kék és zöld kendőket. A temerini mozgalom tagjait videobejelentkezésen keresztül Gabona Ferenc, a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség elnöke is köszöntötte.
Ottjártunkkor elbeszélgettünk a fiatalokkal: arról faggattuk őket, hogy mit jelent számukra a cserkészet?
BÜSZKÉN MONDOM: CSERKÉSZ VAGYOK!
A cserkészet a világ legnagyobb létszámú ifjúsági mozgalma. A fogadalmat tevőknek ismerniük kell a cserkésztörvényeket, a próbatétel folyamán pedig számos ismeretet kell bemutatniuk ahhoz, hogy megkaphassák a kendőket. A temerini csapat tagjai is megbecsülik a mozgalom jelképeit, hiszen azokat ki kell érdemelni – válaszolták kivétel nélkül a kérdésünkre.
Tóth Dávid, kiscserkész: Két éve annak, hogy elkezdetem cserkészetre járni. Akkor azt hallottam, hogy ha kint vagy a természetben és eltévedsz, akkor segít az, ha cserkész vagy. Itt megtanulhatom, hogyan találjam fel magam, amikor másoktól nem kapok segítséget. Ezt gyakoroltuk a táborban meg a foglalkozásokon is. A próbatételen is sátrat állítottunk, tüzet gyújtottunk, csomókat kötöttünk. Nagyon igyekeztem, mert régóta vártam, hogy megkapjam a kendőt.
Parókai Maja, kiscserkész: Izgatottan vártam a kék kendőt. Szeretek a szabadban lenni, barátkozni. Szívesen megyek olyan helyekre, amelyek érdekesek. Ezt mind csináljuk a cserkészeten, így már két éve járok. Az egyik legszebb élményem az a portya volt, amikor kolbászt sütöttünk. Mindenkié fenn maradt a boton, az enyém viszont beleesett a tűzbe…
Bujdosó Annabella, cserkész: Csaknem öt éve, hogy csatlakoztam a csapathoz. Nagyon jó érzés együtt lenni a többiekkel. Szeretek túrázni és táborozni is. A nyáron külön élmény volt, amikor a táborban Pán Péter történetébe csöppentünk bele, és mesefiguraként játszottunk, tanultunk a temerini határban. Felkészültünk az avatásra, én mégis izgultam. Előző nap ugyanis nem tudtam eljönni a próbatételre, így a fogadalom előtt csináltam meg a feladatokat. Kicsit tartottam attól, hogy nem sikerül kiérdemelnem a zöld kendőt. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy egyszer őrsvezető is lehessek.
Teleki Viktória, cserkész: Nagy vágyam, hogy egyszer őrsvezető legyek, és én is taníthassak. Az egész családom cserkész, így már babakorom óta itt vagyok a csapatban. Ebben nőttem fel, és szeretném folytatni. Eddig talán a kelebiai mintatábor tetszett a legjobban, mert ott nagyon sokat játszottunk és bolondoztunk. A vezetőktől állandóan új dolgokat lehet tanulni. Most én is lecseréltem a kék kendőt zöldre, ami egy lépés afelé, hogy teljesüljön az álmom.
Temerinben 1993-ban tartották meg az első cserkésztoborzót, amelyre több mint 150 gyerek jelentkezett. Az első tömeges fogadalomtételt 1994 májusában tartották, és ekkor alakultak meg az első cserkészcsapatok is: a 13-as számú csapat Árpád-házi Szent Erzsébet nevet vette fel, a 14-es számú pedig Szent Imre herceg tiszteletére tett ígéretet. Azóta még a háborús évek sem ingatták meg a lelkesedést a közösségben, és a temerini mozgalom 28 éve megszakítás nélkül működik. Nemrégiben a két csapatot összevonták, és most 54-es Szent Illés cserkészcsapatként tevékenykednek.