2024. szeptember 11., szerda

Népi dallamok szállnak Zentagunaras felől

Tömeges és hangulatos a 24. Batyu tábor

A napos időjárás kegyességének köszönhetően is vidám hangulatban zajlik a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ hagyományos népművészeti műhelye, a Batyu tábor, amelyet tegnap meglátogatott Kislinder Gábor községi elnök és küldöttsége.

Kisimre Szerda Anna és Kislinder Gábor (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Kisimre Szerda Anna és Kislinder Gábor (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A rendezvényre Vajdaság, Magyarország és az egész Kárpát-medence számos pontjáról érkeztek a több korosztályhoz tartozó résztvevők. A sátortábor és a foglalkozások egyik helyszíne ezúttal is a zentagunarasi Október 18. Általános Iskola, de ropják a táncot a gyerekek a Tűzoltóotthonban és a Művelődési Ház színpadán is – nyilatkozta Kisimre Szerda Anna, a község művelődési ügyekkel megbízott tanácsosa, a fő szervező Kodály Zoltán MMK elnök asszonya.

– Több, mint kétszáz táborozó, és legalább ötven oktató és szervező, valamint közreműködő a Batyu tábor idei lakója. Négy korosztály szerint osztottuk fel az oktatást. Erre azért volt szükség, mert igen szép számú érdeklődővel számolunk évről évre, és fontos, hogy egy-egy csoport ne legyen túl zsúfolt. A legidősebbek több, mint 80-an vannak, ők váltásban nyárádmagyarósi, nyárádselyei táncokat tanulnak Szűcs János és Strack Orsolya vezetésével. A középső korosztály a Mezőség két különböző településének táncát tanulja, így a 7. és 8. osztályosok – több, mint 30-an – az ördöngösfüzesi táncokba merültek bele, az 5. és 6. osztályosok – több, mint 60-an pedig magyarpalatkai táncokkal ismerkednek – nyilatkozta a tábor egyik fő szervezője, aki elmondta, hogy ez utóbbi korosztály táncait Utasi Péter és Kádár Kata, valamint Gazsó Tibor és Varga Viola közreműködésével oktatják. A legfiatalabbak – 20-an, rábaközi táncokat tanulnak Komáromi Kristóffal és Marosi Gerdával. A talpalávalót a Csalóka és a Fokos zenekar húzza. A tamburaoktatást Csurai Attila és Csonka Balázs vezetik, amire több mint 10-en jelentkeztek. A szabadidős programok keretében Dimény Ibolya gyöngyfűzést oktat, Virág Dávid fafaragást, Rind Melitta bútorfestést, Lukács Fodor Valéria pedig nemezelést.

Ropják a táncot a Batyu tábor legkisebbjei (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Ropják a táncot a Batyu tábor legkisebbjei (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A rendezvényt meglátogatta Kislinder Gábor községi elnök és küldöttsége is, aki a községben zajló táborozási lehetőségek fontosságát méltatta sajtónak tett nyilatkozatában.

– A tánc, a kultúra, a zene, egymás viselkedési szokásainak a megismerése mindenki számára hasznos tudás. A tábor különösen a szórványban élő gyermekekre lehet nagy hatással, akik ennek a nagyszerű hangulatú rendezvénynek a keretében ismerkedhetnek azzal az értéktárral, vagy csak azzal az alapvető mentalitással, amivel nap mint nap nem tudnak szembesülni. A község igyekszik a lehetőségeihez mérten támogatni ezt és az ilyen jellegű nyári programokat, persze ezek azért szerény összegek – hangsúlyozta a községi elnök.

A Batyu tábor fő támogatója a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Minisztériuma, a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Titkárság, Topolya község önkormányzata, a megvalósulásához még hozzá járultak helyi és környékbeli magánvállalkozók. A minden évben fantasztikus hangulatú táborzáró ünnepélyes gálaműsor szombaton 19 órakor kezdődik az általános iskola udvarában, rossz idő esetén a színházban.