2024. szeptember 11., szerda

Negyvenéves a 9+1 Művésztelep

A 9+1 Nemzetközi Művésztelep a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Egyesület képzőművészeti szakosztályaként alakult meg 1978 májusában, 9 festő és 1 fotós jóvoltából. A jelentős jubileum központi ünnepsége keretében az elmúlt négy évtized keresztmetszeteként 150 képzőművész 150 alkotásából nyílt tárlat a hétvégén az Echo rendezvényközpontban.

Az ünnepség közönsége, előtérben a 9+1 Művésztelep alapítói (Herceg Elizabetta felvétele)

Az ünnepség közönsége, előtérben a 9+1 Művésztelep alapítói (Herceg Elizabetta felvétele)

A kiállításmegnyitón először Léphaft Pál karikaturista méltatta a művésztelep tevékenységét.

– Mi most olyan dolgokat veszünk számba, amik leginkább a levegőbe rajzolt képekhez hasonlíthatók. Magántörténetek, apró hangulatok, kedves arcvonások, másnapos kétségbeesések, szembesülések, hajnalba nyúló beszélgetések, a művészeket javakkal elhalmozó érdeklődők és szakácsnők elégedett mosolya és tárlatok. Mi ma arról a huncut arcú órásmesterről is beszélünk, aki mózesi szakálla mögül negyven éve a 9+1 művésztelep cágermestere. Mi vele mérjük az időt – fogalmazott Léphaft.

Az alkotótábor munkáját 35 éven át irányító id. Novák Mihály visszaemlékezéseiből, a megalakulásról, a kezdeti évek nehézségeiről, szépségeiről Bencsik Tímea műsorvezető olvasott fel.

A rendezvény keretében Miroslav Jovančić festőművész akciófestéssel adózott Ács József emlékének, aki szintén a művésztelep alapítója volt. Az említetteken kívül Benes József, Gyurkovics Hunor, Petrik Pál, Petrik Tibor, Torok Sándor, Török István, Zsáki István, valamint fotósként Ifj. Novák Mihály barátságából született a művésztelep ötlete, közülük többen jelen voltak a jubileumi ünnepségen.

A jubileumi tárlat részlete (Herceg Elizabetta felvétele)

A jubileumi tárlat részlete (Herceg Elizabetta felvétele)

Köszöntőt mondott Forró Krisztián, a 9+1 Művésztelep jelenlegi vezetője is, aki négy éve vette át a stafétabotot a „fehér szakállú, huncut arcú órásmestertől”, s megfiatalított vezetőséggel igyekszik az alkotótáborok színvonalát megtartani, a Művésztelep hírnevét tovább öregbíteni, amely kiérdemelte a Forum-díjat és Topolya község Pro Urbe díját is.

Fazekas Róbert, a nemzeti tanácsi választásokon induló Magyar Összefogás lista helyi jelölte beszédében a közösség számára létrehozott értékek tiszteletét, a folyamatosságot, a tenni akarást hangsúlyozta, melynek köszönhetően a művésztelep ma már kulturális öröksége nem csupán a falunak, hanem Vajdaságnak is.

A műsort színesítette a helyi gyerekek zenés-verses fellépése, valamint két dallal a bácskossuthfalvi származású Toronykőy-Horák Renáta, a Szegedi Nemzeti Színház énekművésze.

Az ünnepségen emlékpakettet kaptak a művésztelep alapítói, fő támogatói, köszönőlapot mindazok, akik az elmúlt évtizedekben tevékenységükkel segítették a folyamatos munkát, végül pedig 9+1 festményt sorsoltak ki a közönség között.