2024. szeptember 14., szombat

Önállósodás és integráció

Az ausztrál nagykövet helyettese Topolyán és Bácskossuthfalván járt

Ausztrália belgrádi nagykövetének helyettese, Glenn Morrison és kísérete tegnap a topolyai község szociális védelmi rendszeréről informálódtak, illetve nagy hangsúlyt fektettek a bácskossuthfalvi Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézet 2015-ben indult projektjére, amelynek keretein belül egy szappankészítő műhelyet hoztak létre. A műhelynek jelenleg hét dolgozója van, akik munkaterapeuta felügyelete mellett végzik a feladatokat. A program célja, hogy támogatott lakhatás mellett a gondozottak fokozatosan integrálódjanak a közösségbe.

A látogatás a helyi önkormányzat épületében kezdődött, ahol a vendégek találkoztak a községi elnökkel, Kislinder Gáborral, az önkormányzat tanácsának tagjaival, köztük Farkas Ármin egészségügyi és szociális védelmi tárcavezetővel. A látogatást követő sajtótájékoztatón Sanida Klarić, a belgrádi Bio Idea – A Fenntartható fejlődésért szervezet elnöke elmondta, hogy a Bio Idea műhely 2015-ben, az Open Arms projekt keretein belül létesült.

– Ennek fenntartható működtetésében az idei évben nagy segítséget kaptunk az ausztrál nagykövetség projektjétől, amely már évek óta sikeresen fut Szerbiában. A projektum a Közvetlen Ausztrál Segítség – Direktna Australijska Pomoć (DAP) nevet viseli. E program révén a műhely számára lehetővé tettük nyersanyagok és új felszerelések beszerzését, valamint, ami talán a legfontosabb, tanfolyamot szerveztünk a felhasználóink részére. A műhely természetes alapanyagokból készít szappanokat, és az Otthon gondozottjai részére igen nagy jelentőséggel bír, hisz ennek keretein belül tudásra és bizonyos képességekre tesznek szert, hogy végül teljes egészében integrálódhassanak – nyilatkozta Klarić, aki szót ejtett ezen szappanok forgalmazásának, árusításának lehetőségeiről is.

Glenn Morrison felszólalásában hangsúlyozta, a DAP programmal a különböző veszélyeztetett társadalmi csoportok helyzetén igyekeznek javítani, nemcsak Szerbiában; ugyanakkor a nők helyzetének javítása, a sport fejlesztése, a fiatalok lehetőségeinek bővítése és a környezetvédelem is fontos részét képezi. Morrison emellett elégedettségét fejezte ki mind a Bio Idea projekttel, mind pedig a községi vezetés ahhoz való viszonyulásával kapcsolatban.

Kislinder Gábor felszólalásában a támogatás fontosságát hangsúlyozta:

– Mindenkinek meg kell adni a lehetőséget a boldoguláshoz, és azt gondolom, hogy ezeket nemcsak meg kell ígérni, hanem meg is kell teremteni. Ebben próbálunk mi segíteni, és meg kell mindent tennünk annak érdekében, hogy ez az üzem továbbra is működjön és fejlődjön – fogalmazott a polgármester.

Farkas Ármin elmondása szerint a látogatás alkalmat ad arra, hogy népszerűsítsék az Otthonban működő szappankészítő műhelyt, valamint hogy felhívják a közösség figyelmét az ott folyó munkára, ezzel is hozzájárulva a fenntarthatóságához, ugyanakkor az is fontos, hogy a közösség tagjai felismerjék érdekeltségüket az integrációban.

A vendégek a délután folyamán ellátogattak a bácskossuthfalvi szappankészítő műhelybe is.