2024. szeptember 13., péntek

Új elnök a Kodály Központ élén

Kisimre Szerda Annát terveiről, legújabb sikereikről kérdeztük

A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ élén váltás történt: az előző elnök, Fehér László helyét, aki három mandátumot töltött elnöki pozícióban, Kisimre Szerda Anna, a művelődési központ több területen is aktív oszlopos tagja vette át, aki húsz éve, Topolyára költözése óta aktív tagja a központnak, és több mint tíz éve részt vesz az elnökség munkájában. Kezdetben a Cirkalom táncegyüttest erősítette, majd énekszólisták és ének kettősök felkészítését is vállalta, 2000 óta a Kaláris asszonykórus vezetője, ezenkívül pedig három gyermek táncegyüttest oktat, és négy népdalkórus művészeti vezetője.

Kisimre Szerda Anna

Kisimre Szerda Anna

– A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ elnöksége 13 tagú, én 2006 óta vagyok tagja a vezetőségnek. Az elnökség tagjai a csoportvezetők, rajtuk kívül pedig szülők és vállalkozók képezik a tagságát. A szabályzat szerint évente közgyűlést kell tartani, és négyévente tisztújító közgyűlést, az elnökség mandátuma ugyanis négy évre szól. Az elnökség a saját soraiból választja az elnököt. Elődöm Fehér László volt, aki 2000 óta töltötte be ezt a tisztséget. A tagság körében is igény volt már a megújulásra és a fiatalításra. Lejárt az elnökség mandátuma is, így minden tekintetben időszerű volt a tisztújítás – ismertette az elnökválasztás részleteit Kisimre Szerda Anna.

• Új elnökként mik az elsődleges célkitűzései?

– Legfőbb célunk a magas színvonalú szakmai munka megtartása és folytatása. Erre eddig is nagy súlyt fektettünk, és a jövőben is fogunk. Célunk még rendezvényeink számának a bővítése, valamint a székházunk felújítása, bővítése. Mindenképp javítani kell a munkakörülményeken. Tavaly felújult a vizesgóc, jelenleg a legsürgetőbb feladat a meszelés, a nyílászárók javítása, a villanyhálózat felújítása. Ami a rendezvényeinket illeti, folyik a nyári Batyu tábor szervezése, a közép-bácskai népművészeti fesztiválunkat bővítenénk egy családi nappal, ami nemcsak a kodályosoknak szólna. Az év végén pedig rendezvénysorozatot tervezünk a Kodály-év alkalmából.

• Mely szakosztályok működnek a központ keretében, és tervezik-e újabb csoportok indítását?

A Szélszirom táncegyüttes

A Szélszirom táncegyüttes

– Jelenleg a néptáncszakosztály a legnépesebb, több mint 150-en táncolnak a Kodály berkeiben. Öt különböző korosztályban folyik a táncoktatás.  Csoportjaink: a Cirkalom táncegyüttes, a Szélszirom táncegyüttes, a Csiripiszli tánccsoport, a Kisvirgonc tánccsoport, valamint az ovisok csoportja.  Ezenkívül működik a Szivárvány képzőművészeti szakosztály, a Tulipán kézimunkacsoport, az Auróra beszédművészeti műhely, és népzenei szakosztály is, ahol a Csalóka és a Csörgő citerazenekar tevékenykedik, valamint az énekcsoportok: a Kaláris asszonykórus, a Hétmező énekcsoport, a Szélszirom énekcsoport és a Csiripiszli énekcsoport. Énekszólistánk Dudás Kata. Szeretnénk bővíteni a szakosztályok létszámát, a hangszeres oktatást szeretnénk elindítani, citeraegyüttest szeretnénk létrehozni a gyerekek számára.

Kisimre Szerda Anna azt is elmondta, hogy a Csiripiszli táncegyüttes ezüst minősítést ért el, a Szélszirom táncegyüttes pedig arany minősítésben részesült a Kőketáncon, de gyermektáncegyütteseik kiválóan szerepeltek a tartományi versenyen is.

A vajdasági gyermekek 56. zenei fesztiválján a gyermekkórusok, illetve -zenekarok bemutatkozását követően a népi együttesek megmérettetését május 28-án tartották Topolyán. A rendezvénynek 2012 óta Topolya ad otthont, és a Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ és a helyi önkormányzat szervezésében valósul meg. A rendezvényt megelőzi a községi szemle: az idén megközelítőleg 150 csoport mérettetett meg az első lépcsőfokon. A legjobbak továbbjutnak a hét zónaversenyre, majd ezt követi a vajdasági döntő. A döntőben a Kodály Központ Szélszirom táncegyüttese arany minősítést kapott, és ezzel egyetlen magyar csoportként jogot szerzett a június 17-én Valjevóban megrendezésre kerülő országos fesztiválon való részvételre. A döntőben bukovinai székely táncokat adtak elő. A zsűri döntése értelmében a csoport tagja, Éter Máté előadói különdíjban részesült.