Topolya Község Múzeuma a közelmúltban felhívást tett közzé, amelyben az illetékesek arra kérnek mindenkit, hogy ha birtokában van, illetve tudomásuk van olyan tárgyakról, érdekességekről, amelyek vidékünk református és evangélikus múltját mutatják be, jelentkezzen, hogy az intézmény egy komplex kiállítás keretében bemutassa. Kérésünkre Gazsó Hargita, az intézmény muzeológusa beszélt a részletekről:
– Mint Topolya Község Múzeuma be szerettünk volna kapcsolódni a reformáció 500. jubileumának megünneplésébe. Amikor áttekintettük, hogy nekünk topolyai intézményként mely református és evangélikus közösségek lehetnek érdekesek. Abban állapodtunk meg, hogy ha már feldolgozzuk a községi evangélikus és református múltat és jelent, akkor ne hagyjuk ki a többi vajdasági helyszínt sem, hiszen itt nincsenek nagy távolságok, tehát elkészíthető egy olyan kiállítás, amely kitér egész Vajdaságra, úgyhogy hosszú idő után először egy egész Vajdaságot átfogó kiállítást fogunk létrehozni. Jelen pillanatban azokat a helyszíneket keressük fel, ahol volt vagy van evangélikus és/vagy református múlt, felvesszük a kapcsolatot olyan személyekkel, akik ott dolgoznak vagy ott élnek, és még emlékeznek, és gyűjtünk. Keressük az egyházi ereklyéket, iratokat, fényképeket, régi könyveket, Bibliákat, énekeskönyveket, minden olyan tárgyat, ami kapcsolódik ehhez a témához. Nagy segítségünkre vannak az egyházak, amelyek helyi szinten gyűjtenek. Terveink szerint szeptember elején nyitjuk meg a kiállítást, és két hónapig lesz látogatható. Az eddigiek során például jelentkeztek olyan magánszemélyek, akiknek a fölmenői református lelkészek voltak, és a családban még vannak olyan tárgyak, amelyek azokhoz a személyekhez köthetők. Az ilyennek is nagyon örülünk, hisz ők a személyes emlékeiket is meg tudják velünk osztani. Községünkben vannak olyan református központok, mint Bácskossuthfalva és Pacsér, de evangélikus is, mint Bajsa, és a kiállítás anyagával a mára is igyekszünk reflektálni. Folyamatban van a templombelsők fotózása, hisz az is fontos, hogy bemutassuk, jelenleg hogyan néznek ki ezek a közösségek. Úgy gondoltuk, hogy lesz egy íve a kiállításnak, amelynek során a reformáció általános bemutatásától eljutunk a vajdasági helyszínekig. Terveink szerint nagyon sok tárgyat be fogunk mutatni, sok egyéni történettel, településtörténettel, és maguknak a tárgyaknak a történetével. A kiállítást multimediálisra tervezzük, látványos lesz, és úgy gondoljuk, több generációt is megérinthet – fogalmazott Gazsó, aki azt is elárulta, hogy az alatt a két hónap alatt, amíg a kiállítás látogatható lesz, egyéb kísérőprogramokat is szerveznek. Ezek érinteni fogják többek között a zenét, képzőművészetet, tudományos előadásokra, kerekasztal-beszélgetésekre kerül sor, illetve múzeumpedagógiai foglalkozások is lesznek a legkisebbek számára.
Végezetül arra is kíváncsiak voltunk, hogy a muzeológus hogyan értelmezi a kiállítás címét: Itt állok, másként nem tehetek
– Ez egy idézet Luther Mártontól, és úgy gondolom, hogy az, amit ő 500 évvel ezelőtt kimondott, magunkra is értelmezhetjük itt, Vajdaságban, hisz mindannyian itt állunk és tennünk kell azért, hogy továbbra is itt álljunk, és ha már itt vagyunk, akkor élnünk kell a lehetőségeinkkel, hogy fejlődni tudjon ez a régió.
Végezetül azt is elmondjuk, hogy a tárgyak leadási határideje július 16-a. Bővebb információ a 024/716093-as és a 065/5551285-ös telefonszámon vagy e-mailben a topmuz@gmail.com címen kapható.