2024. szeptember 28., szombat

Továbbra is a szép szó nyomában

Új vezető az Aurora Stúdió élén

A topolyai Kodály Zoltán MMK keretein belül működő irodalmi, beszédművészeti és nyelvművelő szakosztály, az Aurora Stúdió ,,betöltötte” tizenötödik életévét. A Stúdió nem véletlenül viseli az Aurora nevet. Az elnevezés megegyezik az 1965-től 1970-ig gimnáziumi tanárként dolgozó Tóth Ferenc által vezetett önképzőkör megnevezésével. Névadó gesztusuk a költő, író, pedagógus személye és munkássága iránti tiszteletről és megbecsülésről árulkodik. Gazsó Hargita, a Stúdió jelenlegi vezetője is osztja ezt a nézetet, gondolkodásmódot.

A szép szó nyomában e műhelyben a tizenöt éves fennállás alatt harminc-negyven gyermek nőtt fel, akik közül a legtöbben ma már egyetemi hallgatók, fiatal diplomások. Köztük van a Kazinczy-érmes Gazsó Hargita, a Topolyai Múzeum múzeumpedagógusa is, aki a 2013/2014-es tanév kezdete óta vezeti az Aurora Stúdiót.
– Örülök, hogy megkaphattam ezt a lehetőséget, mert szeretném átadni a magyar irodalommal, nyelvvel és a beszédművészettel kapcsolatos tudásomat, amelyet édesanyámtól, az általános iskolában, a középiskolában, az egyetemen, továbbá Vass Borsodi Borbála tanárnő Aurora Stúdiójában, valamint Molnár Krekity Olga vezette Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületében szereztem. Új helyszínt választottam a műhelymunkákhoz, a Topolyai Múzeumot, hiszen így szombatonként egy olyan térben tudok gyakorolni a gyerekekkel, ahol irodalmi hagyatékok és állandó irodalmi kiállítások találhatók. Nemcsak beszédtechnikázunk, hanem a gyermekek szövegismeretének bővítése képpen írók munkásságával, életével foglalkozunk. Vetítek nekik korabeli hang- és videofölvételeket is, utána pedig szövegeket válogatunk a jövőbeni előadásokra, versenyekre. Az első szervezésem a II. Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Szemle volt, amelyet október közepén tartottunk. Sokat segített a szervezésben Borbála tanárnő, valamint a Kodály Zoltán MMK munkatársai. A fölkészített diákjaim közül néhányan helyezést értek el. Megkaptam az első nagy fölkérést is az Aurora kapcsán: szervezzem meg a gyermekekkel a kultúra napi műsort Topolyán. Mára már egy jó védjeggyé vált az Aurora, ami nemcsak Borbála tanárnőnek köszönhető, hanem az utána jövő fiatal Aurora-vezetőknek, valamint a szülőknek és magyartanároknak is, akik kitartóan küldték 15 éven át gyermekeiket a műhelybe. Támogatták és vitték őket versenyekre, föllépésekre, sütötték a kalácsot a műsor utáni megvendégelésekre – nyilatkozta lapunknak Gazsó Hargita.
– Az Aurora Stúdió célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson felsősöknek, középiskolásoknak, azoknak, akik verset vagy prózát szeretnének tanulni, versmondó versenyekre készülnek, közelebb kívánnak kerülni a pódiumművészet titkaihoz, vagy a beszédkultúrájukon javítanának. Ne csak azok jöjjenek Aurorára szombaton délelőttönként, akiknek sugallják a körülöttük élők: ők jó vers- vagy prózamondók, hanem azok is, akik azzá szeretnének válni, vagy csak egyszerűen bátrabbak, az irodalomban és a pódiumművészetben jártasabbak kívánnak lenni! Meg kell tanulni, hogyan kell kiállni emberek elé! Ha rendelkezünk ezen hasznos ismeretekkel, bármilyen szakterületen fogunk is dolgozni, föl tudjuk majd használni a beszédművészeti műhelyben szerzett tudást. Sokrétűvé szeretném tenni az Aurorát, hogy ne csak azok jöjjenek el, akik már elértek eredményeket, hanem legyen ez a hely mindenkié – vallotta az Aurora irányítója.