2024. szeptember 28., szombat
TOPOLYA

Közvita vita nélkül

Az önkormányzati vezetőség nyilvánosságra hozta a 2014-es költségvetés előzetes tervét, amelyet hétfőn az érdeklődők számára is ismertettek. A községi büdzsé összegét  994 millió 171 ezer dinárban határozták meg.

A költségvetés felhasználói és a helyi közösségek képviselői részvételével hétfőn este megtartották a 2014. évi költségvetési javaslat nyilvános közvitáját. A községi képviselő-testület nagy tanácstermében több mint húszan kísérték figyelemmel Kókai Mernyák Melinda polgármester és Fekete Ildikó, a pénzügyosztály osztályvezetője beszámolóját. A büdzsé tervezetének bemutatásán csupán a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskola, valamint a Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola igazgatói tettek észrevételt, a középiskolák közötti pénzelosztást nem tartják megfelelőnek.
A közvita után a sajtónak nyilatkozva a polgármester elmondta, 959 millió 726 ezer dinár bevételt terveznek a 2014-es költségvetésben.

– Ez 1,4 százalékos növekedést jelentene, de  a bevételek struktúrájából kitűnik, hogy van egy 18 millió dináros tétel, amelyet különféle pályázati eszközökből fogunk visszaforgatni a költségvetésbe, három IPA-pályázat megvalósítása során, ezt ki kell vonni a bevételi oldalból, és akkor 13 millió dinárral kevesebb lesz a költségvetésünk, mint 2013-ban. Nagyban csökkenni fognak a transzfereszközök, ezzel számítanunk kell, tehát minden önkormányzatra átruháznak bizonyos jogokat, mi azt néztük, hogy ne terheljük túl a lakosságot.

Kókai Mernyák Melinda kiemelte a múlt heti hírt, hogy a regionális fejlesztési és önkormányzati minisztérium  pályázatán a topolyai önkormányzat 133 millió dinárt nyert a Becsei és a Zentai út közötti bekötőút kiépítésére.

– A minisztérium a jelzett összeggel, mi pedig 40 millió dinárral veszünk részt a projektumban. Ez rá is nyomja a bélyegét fejlesztéseinkre, az eszközök nagy részét ez a befektetés fogja elvinni. Amire fel kell készülni, hogy a következő év folyamán tudjuk használni az európai pályázatokat, szeptember folyamán több forráshoz is tudunk fordulni, az uniós eszközökkel a bevételi oldalt meg tudjuk majd növelni.
A polgármester asszony a kiadási oldalon megjelenő összegekről elmondta, hogy a kiadásoknak is csökkenniük kellett, de a helyi közösségek, a teljes önkormányzat működése biztosított, és a költségvetés 55 százalékát a fejlesztési eszközök teszik ki.

– Ebben az évben ez 50 százalék volt, most megpróbáltuk még jobban elmozdulni a fejlesztések irányába. Második helyen a mezőgazdaságba történő befektetések kerültek 30 millió dinár átvitt eszközzel, ha ez nem lenne, akkor második helyen az oktatás lenne, az óvoda, az iskolák működtetése és az ösztöndíjprogram. Az oktatási tétel kiadásainak struktúrájából kitűnik, hogy sajnos a tanárok és diákok utaztatására megy el a legnagyobb összeg, utána a fizetések, majd az energetikai költségek következnek, és csak 13 százalék marad fejlesztésekre az oktatási intézményekben, itt az arányok megváltoztatásán kell sokat dolgozni. Ezután következik a szociális védelem, a kultúra, a sport, a tájékoztatás, körülbelül azon a szinten vannak, mint az előző évben, pontosabban 2,5 fél százalékkal csökkennek az összegek minden felhasználó esetében.