2024. szeptember 28., szombat

A jogi tanácsadásra szoruló polgárok szolgálatában

A topolyai önkormányzat jogsegélyszolgálatának szakmunkatársával beszélgettünk

A Topolya községi jogsegélyszolgálat a községi közigazgatás általános közigazgatással és társadalmi tevékenységekkel megbízott osztályán belül működik, 2012 márciusától Brindza Beatrix foglalkoztatásával. A szolgálat célja, hogy minden polgárnak jogi segítségnyújtással szolgáljon: szóbeli tanácsokkal lássa el az arra rászorulókat, írásos dokumentumok kidolgozásával segítse a polgárokat a bírósággal vagy más állami szervekkel való kommunikációjukban.

Keresetek, beadványok, kifogásolások, fellebbezések, nyilatkozatok, meghatalmazások kidolgozását végzi a szakmunkatárs, aki december 1-jétől a betegjogok védelmével megbízott tanácsadó szerepkörét is ellátja önkormányzatunkban. Eddigi, a jogsegélyszolgálatban végzett munkaköri feladatairól és tapasztalatairól kérdeztük.
– A Szerb Köztársaság alkotmánya biztosítja a polgárok jogsegélyre való jogát, ami azt jelenti, hogy a törvényben meghatározott feltételekkel mindenkinek szavatolt a jogsegélyre való jog. Jogsegélyt az ügyvédség mint önálló és független szolgálat, valamint a helyi önkormányzatokban alakított jogsegélyszolgálatok nyújtanak, a törvénnyel összhangban. Egy tavalyi, az Emberi Jogokkal Foglalkozó Jogászok Bizottsága és a SeCons Fejlesztési Társulás által végzett felmérésből származó adat szerint a Szerbiában lévő összes község közül csak hatvanban van jogsegély – hangzott el ismertetőjében.

Törvény szabályozza azt is, mely esetekben ingyenes a jogsegélynyújtás.

–  Így van. A jogsegély a hátrányos anyagi helyzetű polgárok részére mindig ingyenes. Ilyen esetekben az ügyfélnek bizonyítania kell hatályos dokumentumok alátámasztásával hátrányos anyagi helyzetét: pl. munkanélküliségről szóló, az egy háztartásban élőkről kiállított bizonylattal stb. Kataszteri bizonylatot kell felmutatnia továbbá arról, hogy nem ingatlantulajdonos, hogy nincs adófizetési kötelezettsége. Azok, akik szociális pénzbeni támogatást kapnak, elég, ha a Topolya és Kishegyes Községi Szociális Védelmi Központból hoznak erről egy bizonylatot. A családon belüli erőszak sértettjeinek is ingyenes a jogsegély, valamint azoknak is, akik bizonyítani tudják, hogy havi bérük megegyezik a Szerb Köztársaság által megállapított minibálbérrel. A szóbeli tanácsadás mindig ingyenes. Azok, akik nem a fenti csoportokba sorolhatók, szintén igénybe vehetik az általunk nyújtott jogsegély-szolgáltatást, nekik a hatályos ügyvédi tarifa felét kell befizetniük községi illeték címén kapott jogsegélyért. Ilyen esetek azonban ritkán adódnak, mert aki anyagilag megteheti, az általában ügyvéd segítségét kéri.

Évi szinten hányan veszik igénybe az önkormányzatnak ezt a szolgáltatását, leggyakrabban mely jogi problémákkal?


– Topolyán évente több mint kétszáz-kétszázötvenen keresik fel a jogsegélyszolgálatot azzal az igényükkel, hogy az segítsen nekik írásos beadványaik kidolgozásában, és több mint százan érdeklődnek évi szinten személyesen is a jogsegélyszolgálat irodájában vagy telefonon jogi tanácsadás céljából. Legtöbben családjogi problémákkal fordulnak hozzánk, sajnos leggyakrabban a válás, illetve a szülői gyermekfelügyelet felől érdeklődnek, a házastársak vagyonmegosztása témakörében informálódnának. Irodánkban szintén sokan megjelennek, akik a kötelező és már bíróság által meghatározott gyermekeltartásnak a végrehajtási eljárásban történő megvalósítását kérik, ilyenkor segítünk a megfelelő indítvány kidolgozásában. Több ügyfelünk volt, aki az apaság megállapítása iránti per megindítására irányuló kereset kidolgozására tartott igényt, mivel ügyvéd megbízására nem volt anyagi lehetősége. Számos olyan ügyfél is van, aki nincs megelégedve egy-egy, a nyugdíj- és rokkantsági biztosító vagy az egészségügyi biztosító által meghozott elsőfokú döntéssel, és élni szeretne a fellebbezés jogával. Ilyen ügyekben történt már, hogy az ügyfél nevében indítottunk közigazgatási pert is. Felkeresnek bennünket olyan kliensek is, akiknek csupán egy formanyomtatvány kitöltésében kell a segítség.

Mindenkit meghallgatunk, és ahol tudunk, segítünk. Ami a fontos: a polgárok értesüljenek arról, hogy ez a szolgálat létezik, és még mielőtt elmulasztanának egy-egy határidőt, bizalommal forduljanak hozzánk, mert ha nem is a jogsegélyszolgálat az, amely az adott jogi problémát segíthet megoldani, az ügyfelet tovább tudjuk irányítani az illetékes szervhez. Attól függően, hogy milyen jogi problémáról van szó, és hogy az ügyfél mikor tudja biztosítani a megfelelő, az adott eljárásban bizonyítékul szolgáló dokumentumokat, a keresetek, beadványok kidolgozása vagy rögtön, a helyszínen meg is történik, amikor az ügyfél kérelemmel fordul hozzánk, vagy háromtól öt napon belül. Szolgálatunk kiváló kapcsolatokat ápol a községi ombudsmannal, vagyis a polgári jogvédővel, de ugyanúgy a helyi szociális védelmi központtal, a bírósággal, rendőrséggel és egy nők jogait képviselő civil szervezettel. Bizonyos ügyekben, pl. a családon belüli erőszak problémakörét illetően, különösen fontos a jól összehangolt munka, hogy a várt eredmény megszülethessen – emelte ki Brindza Beatrix.