2024. szeptember 17., kedd

Az ismert és ismeretlen áldozatokra emlékeztek Topolyán

Ez egy olyan megemlékezés, amikor nem tudunk hősökről hősi történeteket mesélni. Csupán gyilkosokról és olyan áldozatokról beszélhetünk, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy magyarok voltak – kezdte Tomik Nimród történész az előadását, amelyre szombaton került sor a topolyai nyugati temetőben, amikor is az 1944-1945-ös partizánterror helyi áldozataira emlékeztek az egybegyűltek.

Fotó: Benedek Miklós

Fotó: Benedek Miklós

A legtöbb vajdasági városban halottak napján emlékeznek meg a második világháború végén kivégzett magyarokról, Topolyán viszont november tizennegyedikén, ugyanis a partizánok 1944-ben ezen a napon ölték meg a legtöbb embert. Az áldozatok pontos számáról nem rendelkezünk biztos adatokkal. Az emlékhelyen hatvankét személy neve van feltüntetve, de ezenkívül még van néhány olyan név, amely ugyan még nincs fent a táblán, de azonosították őket. Nagy Tibor kutatásai nyomán 200–250 eltűnt személyről beszélhetünk, ezekről viszont nem tudunk biztos adatokat, hisz minden valószínűség szerint többen elmenekültek, és nem adtak hírt magukról. Tomik arról is beszélt, hogy az azonosítás elengedhetetlen a rehabilitációhoz, valamint azt is kiemelte, hogy a ’44-45-ös történések kutatása igen nagy fejlődésen ment át, hisz korábban csupán a helytörténészek foglalkoztak vele, mára pedig akadémikusok is kutatnak és írnak a témáról.

Szombaton 14 órától a Vajdasági Magyar Szövetség emlékezett az áldozatokra. Felszólalt Fremond Árpád, a VMSZ alelnöke, a párt körzeti szervezetének elnöke, valamint Kara Nándor, a zentagunarasi plébánia kormányzója. Ezt követően a résztvevők megkoszorúzták az emlékhelyet. A községi önkormányzat nevében Kislinder Gábor polgármester; a VMSZ nevében Fremond Árpád; a VMSZ körzeti szervezetének nevében Plohl Edvin és Ivanics Zoltán alelnökök; a Magyar Nemzeti Tanács nevében Bábi Attila hivatalvezető; a topolyai helyi közösség nevében Szatmári Mihály, a végrehajtó bizottság elnöke és Fábrik Anikó; a VMSZ topolyai szervezetének nevében Kislinder Gábor és Egeresi Sándor; a topolyai Női Fórum nevében Paul Szikora Erzsébet; a topolyai Nyugdíjas Fórum nevében Márkus Zoltán; a VMSZ Ifjúsági Fórumának nevében pedig Brindza Zsuzsanna és Agyánszki Emil helyezte el az emlékezés virágait.

15 órától a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének körzeti szervezete emlékezett az ártatlanul kivégzett áldozatokra. A Himnusz után Tomić Teodor, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Aurora Stúdiójának tagja mondta el Radnóti Miklós Töredék című versét, majd felszólalt Sörfőző Károly, a VMDK körzeti szervezetének elnöke, valamint Kovács László, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt körzeti szervezetének elnöke. Ezt követően a jelenlévők megkoszorúzták az emlékművet. A VMDK nevében Sörfőző Károly, Sörfőző Andor és Sisák István; a VMDP nevében Kovács László és Bús Lajos; a Magyar Vitézi Rend nevében pedig Vituska Albin helyezte el az emlékezés virágait.

Az emlékezések résztvevői a temető után a parkba vonultak, ahol a teniszpályánál lévő egykori tömegsírnál is megemlékeztek az áldozatokról.