December harmadika 1992 óta a fogyatékossággal élők világnapja. A tegnapi nap éppen ezért igencsak mozgalmasra sikeredett a topolyai Bethesda Szeretetszolgálatban is. Először a dr. Hadzsy János Egészségház terepi szolgálatának nővérei látogattak az intézménybe, majd pedig az önkormányzat képviselői érkeztek hozzájuk.
A helyi vezetőség részéről Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere és Kisimre Szerda Anna kulturális és civil szervezetekkel foglalkozó tanácsosa látogatta meg a Bethesdát. A polgármester ezzel egy korábbi ígéretének tett eleget, ugyanis pozíciójába kerülésekor úgy döntött, hogy a község minden jelentős intézményébe ellátogat. A vendégeket Cipó Rózsa, a szeretetszolgálat vezetője fogadta, aki köszöntőbeszédében kitért arra, hogy közvetve vagy közvetlenül szinte mindannyian érintve vagyunk a fogyatékossággal élők világnapján, ugyanis családunkban vagy a szélesebb baráti körünkben minden bizonnyal ismerünk autistákat, gyengén látókat, süket-némákat, vakokat és mozgáskorlátozott embereket, akik vagy már születésüktől fogva sérültek vagy később valamilyen betegség vagy baleset áldozataivá váltak. Cipó azt is elmondta, hogy vajdasági viszonylatban, az egész életívet átölelő fogyatékos ellátásban, Topolya község nem jár az élen, de biztatónak tartja, hogy a közigazgatás a már meglévő szolgáltatások és érdekképviseletek támogatója és újak kezdeményezője. A bevezető szavak után a Bethesda kliensei egy rövid, versekkel és énekkel színesített műsort adtak elő. Ezt követően a polgármester szólt az egybegyűltekhez, és elmondta, hogy egyikünk sem tökéletes, és a fogyatékosság fogalma igencsak relatív, hisz mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb hiányosságaink. A Bethesda munkásságáról elmondta, hogy azon szervezetek közé tartozik, amelyre a többiek példaként tekinthetnek, ami az odaadást és a szakszerűséget illeti, és e látogatás lehetőséget nyújtott számára, hogy másképpen tekintsen a fogyatékossággal élőkre, illetve azokra a személyekre, akik részt vesznek a helyzetük javításán.
Ezt követően egy prezentációt vetítettek le, amely képek segítségével mutatta be az intézmény tizenkét éves működését. A bemutató a Bánat utca című csángó népdallal kezdődött, amelynek utolsó két sora, a követ hordok, hidat rakok a magyar szeretetszolgálatok egyik jelmondata. A fényképek segítségével végigkísérhettük a napközi otthon működését, amelyben különböző aktivitások folynak, egyéni gyógypedagógiai fejlesztés, gyógytorna, zene- és bábterápia, illetve különböző állatasszisztált aktivitások. Megismerkedhettünk az üvegház- és kertészprogramjukkal, a 2010 óta működő szállítószolgálatukkal, valamint a házi ápolói szolgáltatásukkal, és megtudtuk, hogy Esély-óra címmel rendszeresen tartanak interaktív foglalkozásokat a község iskoláiban, abból a célból, hogy megelőzzék az előítéletek kialakulását a gyerekekben.
Végezetül a házigazdák körbevezették a vendégeket a korábban kocsmaként funkcionáló székházban, amelynek udvarán megtekinthették az új üvegházat és találkozhattak Baluval, a labradorral, „aki” orvos és orvosság is egyszerre.