Dr. Szőke Anna és Krekity Olga a könyvbemutatón
A búcsúnapi rendezvények keretében mutatták be dr.Szőke Anna: Ez a falu más című kötetét a kishegyesi templomban. A szerző a különféle folyóiratokban megjelent, szakmai konferenciákon vagy helyben is elhangzott tanulmányait gyűjtötte egy igen tetszetős kötetbe, s ezeknek egyedüli kapcsolódási pontja a szülőfalu, Kishegyes.
A néprajzkutató számos témáról végzett gyűjtést a faluban, a rokoni kapcsolatokról, a kubikosokról, a kishegyesi zsidókról, a vegyes házasságokról, a betyárvilág emlékeiről, az út menti keresztekről, az ’56-os magyar forradalom emlékeiről... Számos olyan dologról, eseményről, amelyeknek nyomai, emlékei a mai napig fellelhetők.
Ahogyan a könyvről szóló ismertetőben is elhangzott, a szerző rendkívül plasztikusan, riportszerűen dolgozza fel a témaköröket, s bár tudományos kutatások adatait közli, a szélesebb közönség számára is érthető olvasmányt jelent. A kishegyesi kutatásaival kapcsolatban az egyik tanulmányában ezt írja: „Kishegyes igen lényeges vonása, hogy sem a polgári élet tipikus jegyeit nem viseli magán, sem a paraszti kultúráét, hiszen a néphagyományokat is réges-régen kivetette magából.” Talán éppen ezért írja a könyv előszavában Bartha Elek néprajztudós : „A magyar nyelvterület déli peremén levő Kishegyes – földrajzi helyzetéből, történelmi sorsából adódóan – több szempontból is figyelemre méltó település mind a szűkebb régió, a bácskai térség, a Vajdaság, mind pedig az egyetemes magyarság számára.” A beszélgetés során a szerző elmondta, hogy következő kötetében a szeghegyi svábok történetét dolgozza fel, és a kishegyesi cigányok hitvilágával is foglalkozik.
A könyvbemutatón Brasnyó Ferenc plébános köszönetet mondott a szerzőnek a templomi könyvbemutatóért, kiemelve, hogy ezúttal is egy olyan kötettel ajándékozta meg a közösséget, amely mindenki számára maradandó érték.
A könyvbemutatón közreműködött Krekity Olga, Csőke Márk és Papp Imre.