2024. július 18., csütörtök

Kedvcsináló ízbemutató

Kishegyesiek a Vajdaság képviseletében a nagyszakácsi főzőfesztiválon- Királyi ízek és tájak konyhái

A “királyi” terítékek egyike

Másodszor vendégeskedtek a kishegyesiek Vajdaság képviseletében, a FATOSZ, a falusi turizmus magyarországi szervezete meghívására, a múlt héten megtartott nagyszakácsi főzőversenyen. Vidékünket a Kishegyesi Fejlesztési Társulás falusi turizmussal foglalkozó csapata képviselte Csernik Teréz vezetésével.

-A somogy megyei település a hagyomány szerint onnan kapta a nevét, hogy Mátyás király innen vitte udvarába a legtöbb szakácsot, s ezért szervezik meg minden évben a királyi szakácsok vetélkedőjét, de a háromnapos rendezvény keretében bemutatkoznak a magyar tájak konyhái is, s ez utóbbira kaptunk meghívást mi is az idén már másodszor—mondja Csernik Teréz.

A királyi szakácsok, nagyon szigorú szabályok szerint versenyeznek: nemcsak korabeli fűszereket, és alapanyagokat szabad nekik használniuk, hanem korhű öltözékbe is kell öltözniük és természetesen a tálalás igazi művészetét kell nekik bemutatniuk.

-A királyi szakácsok a harmadik napon versenyeztek. Első nap a jelen levő polgármesterek főztek a közönségnek, második nappon volt soron a tájak ízeinek bemutatója, amelyben mi is szerepeltünk és a végén a királyi szakácsok főztjeit kóstolhatták a vendégek. Az idén 13 tájkonyha vett részt a fesztiválon, s mi is természetesen azért, hogy ízelítőt adjunk vidékünk konyhaművészetéből. Tájékoztatókat is osztogattunk, hogy hamarosan elkészül a három és ötnapos kínálatunk s ehhez adtunk a csapat jóvoltából, amelyet Bíró Ákos szakácsmester irányított egy ízbeli ízelítőt. A királyi szakácsok főztjei, sültjei ízek szempontjából valóban különösek, a mai ember számára gyakran szokatlanok, de finomak voltak. Valójában az lett volna az igazi, ha az ember végig tudta volna kóstolgatni az összes tálat. A tálalás viszont valóságos művészet, egy – egy terítés egy ikebanával ért fel. Mindenféleképpen elismeréssel szeretnék szólni a szervezők óriási munkájáról. Nemcsak azért, mert három nap két színpadon folyamatosan zajlottak a műsorok, hanem azért is mert a 600 – 700 lelket számláló falu a fesztivál idejére többezer embert fogad s ehhez valóban az egész falu munkájára szüksége volt a szervezőknek—mondta Csernik Teréz.