2024. július 18., csütörtök

Elzárták, vagy nem zárták el a folyót?!

Tiltakoznak a szenttamásiak a Krivaja alacsony vízszintje miatt—Az élővilág fennmaradásához elegendő vizet kap az alsó folyás is

Kishegyesnél is csak csordogál a Krivaja: a víz meglehetősen szennyezett s az ilyenkor bomló szerves anyagok nagyon kellemetlen bűzt árasztanak.

A csapadék hiánya és a folyamatosan magas hőmérséklet rendszerint azt eredményezi, hogy a Krivaja folyóban igencsak lecsökken a víz szintje. Ezt természetesen tetézi a tény, hogy az öntözőrendszerek is ekkor lépnek működésbe és használnak el tetemes mennyiséget a termények életben tartása érdekében. A napokban a szenttamásiak nyújtottak be panaszt a felső folyásnál levő, elsősorban bácsfeketehegyi felhasználók ellen, mert mint mondják a víz szintje a folyó élővilágát is veszélyezteti.

A Krivaja bácsfeketehegyi szakaszán valóban van egy vízlépcső, amely azért létesült, hogy a ottani egykori birtok locsolni tudja termőföldjeinek egy részét. Ezzel a lehetőséggel a vállalat ma is él.

-Valóban van egy kapu Bácsfeketehegynél, amellyel le tudjuk zárni a folyó medrét, hogy elegendő víz gyűlhessen össze az öntözésre. Tény azonban, hogy teljesen sohasem zártuk le a folyót, mindig át kell engedni azt a vízmennyiséget, amely az élővilág fenntartására szükséges az alsó folyásnál, vagyis nem szabad, hogy emiatt károsodjon a folyó élővilága. A öntözés természetesen olyankor szokott beindulni, amikor kevés a csapadék, vagyis a folyóban is kevés víz gyűlik össze. Ilyenkor redszerint a Topolyai tóból engedünk több vizet, hogy ne legyen gond az alsó folyásnál. A napokban a tiltakozás kapcsán voltam Szenttamáson és azt tapasztaltam, hogy a folyóban van elegendő víz, az élővilág fenntartásához mindenképpen elegendő. Más lapra tartozik, hogy a vízbe rengeteg kommunális eredetű szennyvíz folyik bele Topolyán, Kishegyesen, Szeghegyen, Bácsfeketehegyen, de Szenttamáson is, hiszen a Szenttamás és Bácsfeketehegy között levő szenttamási sertésfarm hulladékvize is a folyóba kerül. Nyilvánvaló tehát, hogy a hetekig tartó rekkenő hőségben, a folyó erőteljesebb sodrásának hiányában az anyagok bomlanak és bűzt árasztanak. A bácsfeketehegyi duzzasztónál minden évben olyan tetemes mennyiségű hulladék gyülemlik fel, hogy egyszerűen most már szerintem is jó lenne, ha ráirányulna a közösség figyelme is. Azt tervezzük legközelebb a duzzasztás elkezdése előtt, amikor rendszerint “lehalásszuk” a felgyülemlett szemetet, elhívjuk a tömegtájékoztatást, had lássák az emberek hogy egyesek mi minden dobálnak bele a folyóba. Mert ez ellen természetesen mi is tiltakozunk—nyilatkozta Hallgató Imre, a DTD topolyai és kishegyesi részlegének igazgatója.

Az igazgató szerint a folyó életvilágának fennmaradásához szükséges úgynevezett biológiai minimumot a folyó alsó folyása is megkapja, más lapra tartozik viszont, hogy az a víz meglehetősen szennyezett s az ilyenkor bomló szerves anyagok nagyon kellemetlen bűzt árasztanak. De ez nem csak Szenttamáson van így, hanem Kishegyesnél, Bácsfeketehegynél és Szeghegynél is.