2024. július 18., csütörtök

A múlt ne terhelje a jelent és a jövőt sem

Bácsfeketehegyen megtartották az elüldözött németekkel való együttműködés Új Kezdet nevű egyesületének alakuló ülését—Az összejövetelen jelen volt Egeresi Sándor a tartományi parlament elnö

Az Új Kezdet egyesület alakuló ülése

A Szeghegyről és Bácsfeketehegyről elüldözött németekkel való együttműködéssel foglalkozó polgári egyesület megalakításának ötlete két évvel ezelőtt született és az első ülést akkor meg is tartották, de a megalakulás folyamata nem fejeződött be. A szerdán este megtartott ülésen elfogadták az egyesület statútumát és megválasztották a testületeket és tisztségviselőket s ezzel megteremtették a feltételeket a szervezet bejegyzésére.

Az egyesület létrehozását, mint Pál Károly az alakuló közgyűlés elnöke hangsúlyozta, a kapcsolatok állandó ápolása miatt tartották szükségesnek a kezdeményezők. Ez a szervezet a Szeghegyről és a Bácsfeketehegyről elüldözött svábok németországi szervezetével párhuzamos egyesület, ezért a statútumban is szerepel, hogy az egyesület igazgató bizottságának tiszteletbeli alelnöke a német szervezet elnöke, de ugyanígy a németországi szervezet vezetőségében is helyet kap az itteni elnök. Mint mondta, a jelen levők meggyőződése, hogy a második világháborút követően egy esztelen igazságtalanság történt az itt élő németekkel szemben, s éppen ezért szertné ez a az egyesület ismét felvenni a kapcsolatokat az egykor itt élőkkel és azoknak leszármazottaival. Helga Eisele, a német egysület elnöke kiemelte, hogy a maguk részéről ők is mindent megtesznek a minél gyümölcsözőbb kapcsolatok kialakítása érdekében. Meggyőződése szerint a két szervezet közösen sok megmozdulást tud szervezni, sok közös tervet valóra váltani. Egeresi Sándor, a tartományi parlament elnöke kiemelte, jelenléte a tartományi szervek egyértelmű támogatását jelenti az ilyen szervezetek megalakítását illetően. Emlékeztetett arra, hogy a tartományi parlament, a Közép Európa-i parlamnetek közül egyedüliként hozott 2003 márciusában rezolúciót a kollektív bűnösség eltörléséről. Vajdaság ezzel mindenképpen hozzájárul Szerbia kedvező nemzetközi megitéléséhez és az is tény, hogy az ilyen hozzáállásnak köszönhetően igen gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a Duna-menti svábok szervezeteivel s ők sokat segítettek abban, hogy szoros kapcsolat jöjjön létre Vajdaság és a német tartományok között. Ezek többnyire gesztusértékű lépések voltak, az Új Kezdet nevű szervezet létrehozása viszont már konkrét lépést jelent. Meggyőződését fejezte ki, hogy az egyesület nemcsak papíron fog létezni, hanem elősegíti mindenekelőtt a kulturális ifjúsági, sport és egyébb kapcsolatok kialakulását s később esetleg a gazdasági együttműködést is.

Az alakuló ülés egyhangúlag elfogadta a szervezet statútumát, megválasztotta a kilenctagú igazgató bizottságot, és a háromtagú ellenőrző bizottságot. Az igazgató bizottság elnöke Lódi Miklós lett, aki megköszönve a bizalmat elmondta, hogy az egyesület megalakulásával új alapokra lehet helyezni az együttműködést.