2024. július 17., szerda

Nagyon magas az átlagos bérleti díj

A kishegyesiek elsősorban az állattartásra vonatkozóan kértek elsőbbséget az állami földek bérlésekor

A múlt hét végén zárult a kormánynak az az akciója, amely arra irányult, hogy tisztázza: mely állami földterületek azok, amelyeket egyesek eleve szeretnének megtartani, vagy bérbe venni jövőre is, amikor a most érvényben levő szerződések lejárnak, akár szomszédsági, akár állattenyésztési, akár a kiépített rendszerek jogának értelmében.

Az állami földek újabb bérbevételét, mint ismeretes, majd csak a jövő év októberében hirdetik meg újból, de azok, akik élni szerettek volna előjogukkal, máris be kellett adniuk kérvényeiket.

Lukács Andor a kishegyesi mezőgazdasági iroda vezetője szerint sem volt túlságosan nagy az érdeklődés.

– Úgy tudom, hogy összesen heten jelezték: élni szeretnének előjogaikkal. Az első áttekintés alapján úgy látszik, azok vannak többen, akik az állattenyésztésre hivatkoznak és kevesebben azok, akik a szomszédság alapján szeretnék elnyerni az adott területet – mondja Lukács Andor.

Benó József, a parasztszervezet községi elnöke nem bérelt állami földet, de mint mondja, az úgynevezett előjog túl sokba kerül a termelőknek.

– Igazából a bérlési előjog az állattenyésztőknek jelentene segítséget, de megítélésem szerint a bérlet, vagyis a hektáronkénti 22 ezer dináros bérleti díj túl magas. Ekkora bérleti díjat semmilyen termelés mellett sem lehet megfizetni – mondja.

Bácsi Gábor, a községi gazdasági és mezőgazdasági osztály vezetője úgy gondolja, hogy az illetékesek nem jól számítják a bérleti díj átlagát.

– Az előjog, úgy gondolom, elsősorban az állattenyésztőket kell hogy megillesse, és remélem így is lesz. Az eddig emlegetett átlag azonban számomra is túl magasnak tűnik. Az valóban igaz, hogy az idei árverésen az átlag több mint 22 ezer dinár volt, de szerintem az átlagot nem így kell kiszámítani, mert ez azt jelentené, hogy 2 százalék alapján hozunk döntést a 100 százalékról. Ezért úgy gondolom, hogy az átlag kiszámításakor nem csak a legutóbbi néhány hektárt, hanem az összes eddigit kell alapul venni. Ez azt jelenti, hogy az átlagos bérleti díj 17 400 dinár körül alakul. Ez persze nem végleges, és jó lenne, ha valaki állást foglalna ebben a kérdésben – vélekedik Bácsi Gábor.