2024. november 24., vasárnap

Minden ami közös bennünk...

Bácsfeketehegyen megtartották a sérült gyerekek színjátszóinak második találkozóját
A nagybecskerekiek előadása

A hét végén, pénteken és szombaton tartották meg Bácsfeketehegyen a sérült gyerekek színjátszóinak második találkozóját tíz vendég egyesület és a helybeli csoport részvételével. A találkozót az Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület valamint a helybeli Nikola Đurković Általános Iskola szervezték és felhívásuknak tíz szervezet és csoport tett eleget.

A megnyitó pénteken az Izida egyesület valamint az iskola diákjai által készített munkák kiállításának megnyitójával kezdődött a színházterem előcsarnokában. A „Színházzal a világba” elnevezésű rendezvény első napján az érdeklődők és a résztvevők négy előadást láthattak: először a helybeli iskola „Háziálatok” című előadását, amelyet Dragana Mitrović és Danijela Lalović készítettek elő. Ezt zentai Kéz a kézben elnevezésű egyesület Reggeli történet című darabja követte, amelyet Rácz Magdolna rendezett. A szenttamási Biser egyesület Robotka Magdolna által előkészített Divatbemutató című darabja volt a következő és a pénteki előadások sorát a magyarkanizsai csoport Az ég az ablakon című előadása zárta, amelyet Mácsai Mónika rendezett.

A találkozó második napján a nagybecskereki, šidi, inđijai, belgrádi, mitrovicai és a helybeli csapatok előadásait láthatták az érdeklődők. A nagybecskerekiek a Halász és az aranyhal című darabot adták elő Zorica Radomirović vezetésével, a šidiek a Rút kiskacsa című darabot dolgozták fel Cvetin Aničić vezetésével, a belgrádiak(Óváros) Nušić Analfabéta című darabját dolgozták fel Leposava Stanković vezetésével, az inđijaiak a Crano, belo, šareno című darabot adták elő Aleksandar Mialković és Mira Vukas vezetésével. A mitrovicaiak előadásának címe a Súgó volt, amelyet Zuska Bojanić rendezett. A találkozó befejező előadását Papp Boglárka és Faragó Péter vezetésével az Izida színjátszócsoportja adta elő Lusta kisasszony címmel.

A rendezvény résztvevőit a szervezők nevében mindkét napon Móricz Lajos és Papp Júlia köszöntötték, kiemelvén, hogy az elmúlt időszakban a tolerancia és a másság tisztelete jelszókkal szervezett megmozdulások azt bizonyítják, hogy a sérült gyerekek is tudnak mit felmutatni, amit az előadások is ékesen bizonyítanak.

– Korábbi megmozdulásainkhoz képest most szemléletváltást hajtottunk végre. Korábban ugyanis arra összpontosítottunk, hogy mi az, ami ezeket a gyerekeket megkülönbözteti a többiektől, mi az, ami esetükben sajátos. Ezentúl viszont arra fogunk figyelni, hogy mi az, ami minden gyerekben közös, ami minden gyerekben egyaránt jelen van, tekintet nélkül arra, hogy sérült vagy sem. Ilyen kapcsolódó pontok a játék, a színjátszás, a zene, az ének, a rajz és festés – mondta többek között Papp Júlia, a találkozó fő szervezője.

A rendezvénynek, mint hangsúlyozták, találkozó- és nem versenyjellege van, vagyis nem hirdetnek győzteseket, ennek ellenére a szervezők kineveztek egy öttagú zsűrit: Barta Júlia, Móricz Lajos, Radovan Tomašević, Jelica Tomašević, Dragica Marković összetételben, hogy értékeljék a látottakat és észrevételeiket, javaslataikat egy későbbi időpontban megbeszéljék a csoportok vezetőivel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás