A felújítás alatt álló evangélikus templom (Papp Imre)
Tavaly a bácsfeketehegyi evangélikus templom felújítási munkálatainak kezdetekor úgy tervezték, hogy a felújítást október végéig befejezik és a reformáció világnapján újraszentelik az egyházi létesítményt. A munkálatok azonban nem fejeződtek be, de az épület már be tudja fogadni az érdeklődőket ezért úgy határoztak, hogy idén ebben a templomban emlékeznek meg a reformáció 491. évfordulójáról és megtartják benne az elüldözött németek találkozóját is.
–A Duna menti svábokkal tartott együttműködésünk keretében egy 12 fős küldöttség érkezik a kishegyesi községbe. Látogatásukat október 26-ára az újjáépített magyar és német evangélikus templom újraszentelésére terveztük, de sajnos a munkálatok még nem fejeződtek be, a templom felszentelésére csak jövőre kerülhet sor. Most vasárnap azonban már tudunk tartani benne egy áhítatot, az első egyházi szertartást hatvan év szünet után, és lesz benne utána egy kulturális rendezvény is – mondta a szombati és vasárnapi programokkal kapcsolatban Pák Károly, a kishegyesi községi képviselő-testület elnöke, az elüldözött németekkel való együttműködési bizottság elnöke.
A látogatás keretében a mai nap folyamán a német vendégeket fogadják a képviselő-testületben és szombaton a tiszteletükre alkalmi művelődési műsort szerveznek a bácsfeketehegyi színházteremben.
– Vasárnap a rendezvények a Biblia éve alkalmából egy Biblia-kiadványok kiállítással kezdődik a kultúrotthonban, amelyen az érdeklődők több értékes és ritkaságszámba menő kiadványt láthatnak majd. Ezt követően a felújítás alatt álló evangélikus templomba vonulunk, ahol ismertetjük a felújítás történetét. Ezután kerül sor hatvan év után az első egyházi szertartásra, majd pedig a Forrás Színház és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének közös produkciójára a Kövek zsoltára című verses zenés összeállításra. A templom felújítása még nem fejeződött be, de már most is látszik, hogy az épület külsőleg és belsőleg megújulva kiváló helyszín lesz az egyházi és a templomba illő világi rendezvények megtartására is. Romos, szégyenteljes állapotban hagyta ránk a templomot a korábbi rendszer, de most állami pénzekből olyan épület lett belőle, amely nemcsak dísze a falunak, hanem példaértékű gyakorlat kezdetét is jelentheti minden más közösség számára, hogy hogyan kellene kijavítani a múlt hibáit – mondta Pál Károly.
A német vendégek többnapos vajdasági tartózkodásuk során ellátogatnak Szabadkára és Karlócára is.