2024. július 18., csütörtök

A rendőrség nem mérlegelhet

A kishegyesi rendőrállomás parancsnokhelyettese pontosít
A kis értékű lopások között a leggyakoribb a biciklilopás

A büntetőtörvénykönyv 210. szakasza úgy rendelkezik, hogy ha az ellopott vagyontárgy értéke nem haladja meg a 15 ezer dinárt, a rendőrség hivatalból nem indít eljárást az elkövető ellen. A kárvallott magánpert indíthat.

Megjegyzést fűzött lapunk hasábjain egyik nemrégiben megjelent kommentárhoz Kovács Zoltán, a kishegyesi rendőrállomás parancsnoki tisztségét ellátó parancsnokhelyettes. Valójában, mint hangsúlyozta, pontosítani akart, hogy a polgárok helyesen tudják és ismerjék jogaikat. Az említett írásban megjelent egy olyan mondat, miszerint „...nem kötelező intézkedniük, ha az okozott kár összege csekély...”.

–Ez így megfogalmazva pontatlan megállapítás, és elsősorban azt szeretném hangsúlyozni, hogy a rendőrségnek nem áll jogában mérlegelni, hogy foglalkozzon-e egyik másik „tyúkperrel”, vagy biciklilopással. A rendőrségnek kötelessége minden üggyel foglalkozni, és én szigorúan utasítottam is kollégáimat, hogy minden bejelentés esetében a szabályok értelmében járjanak el. Való igaz viszont, hogy a büntetőtörvénykönyv 210. szakasza úgy rendelkezik, hogy ha az ellopott vagyontárgy értéke nem haladja meg a 15 ezer dinárt, a rendőrség hivatalból nem indít eljárást az elkövető ellen. Felderíti tehát az ügyet, és átadja az adatokat a kárvallottnak, hogy az azután magánper keretében szerezzen érvényt követelésének – mondja Kovács Zoltán.

A parancsnokhelyettes sem tagadja azonban, hogy a végeredmény a pontosítás ellenére is ugyanaz. Ha valakitől elloptak egy 10 ezer dináros kerékpárt, a magánper pedig legalább 30–40 ezer dinárjába fog kerülni, és még nem is biztos, hogy meg is térül a kár, nyilván nem nem fog perelni. Ez valójában az apró lopások engedélyezését jelenti.

– Ez valóban így van, de ez már nem írható a rendőrség, hanem kizárólag a törvény megalkotóinak a számlájára. Nem árt például azt sem tudni, hogy ha nem lopásról, hanem károkozásról van szó, ez a határösszeg még magasabb. Számomra azonban az a lényeg, hogy a rendőrség ne mérlegeljen, mert ilyen joga nincs, s ha bárki is úgy érzi, hogy a rendőrség mérlegelni próbál, nyugodtan keressen fel engem panaszával. Tapasztalatból tudom, hogy sajnos ezeknek a vizsgálatoknak semmi hasznuk: amikor átadom a kárvallottnak a felderített ügy adatait, rendszerint azt kérdezi, hogy mit kezdjen vele, s amikor elmagyarázom neki a teendőket csak legyint, és nem tesz semmit. Nyilván mindenki tudatában van annak, mennyibe kerül egy magánper. Korábban lehetőségünk volt arra, hogy ha egyetlen elkövető volt több lopás esetében, összevontuk az okozott kár összegét és ez esetben már mi is tudtunk eljárást indítani az elkövető ellen. A jelenlegi rendelkezések értelmében 15 ezer dinár, vagy ettől kisebb értékű lopás esetén erre nincs lehetőségünk – hallottuk a kishegyesi rendőrállomás munkájának irányítójától.