2024. november 24., vasárnap

A költészet mint emberi tanúságtétel

Első alkalommal ítélték oda a Dudás Kálmán-díjat – Bácsfeketehegyen megtartották a XII. Dudás Kálmán Vers- és Prózamondó Találkozót
Varga Döníz a díjjal

Tizenkettedik alkalommal rendezték meg a hét végén a Vajdasági Magyar Versmondó Egyesület legrangosabb rendezvényét, amelyet az egyesület a bácsfeketehegyi művelődési egyesülettel és a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társasággal közösen szervezett.

A versenyre Vajdaság minden részéből és Magyarországról érkező 38 versenyzőt és felkészítőiket Szatmári Melitta, a VMVE alelnöke üdvözölte.

– Ezen a napon nemcsak Dudás Kálmánnal foglalkozunk, hanem magával a költészettel, kimagasló költőinkkel és szellemi örökségükkel, mindennel, amit szellemiségükben, eszméikben, költészetükben emberi tanúságtételként hátrahagytak. Költőink a világgal és a szenvedésekkel küzdve mindig diadalmasan hoztak létre valamit. Figyelni mégis a költészetre kell, mindenekelőtt arra az érzékvilágra, amelynek maga a költészet „mint az emberiség anyanyelve” ad a hétköznapi világnál is magasabb értelmet és küldetést – mondta.

A kétnapos rendezvény során a gyermek-, ifjúsági- és felnőtt kategóriában fellépő versenyzőket a Hajós Zsuzsa, drámapedagógus, Krizsán Szilvia színművész, Pataki András rendező, Bartók László előadóművész, Kovács Frigyes színművész, és Domány Zoltán előadóművész összetételű zsűri bírálta el, és adott értékelést a versenyzők munkájáról.

A vasárnapi eredményhirdetésen Csőke Andrea zongorázott, a megnyitón pedig a Dombos Kamarazenekar játszott.

Az eredményhirdetés és gálaműsor kezdetén a versenyzőket és felkészítőiket valamint a zsűri tagjait üdvözölte Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke.

– Versmondóink munkásságát dicséri, hogy az egész Kárpát-medencében nekünk, délvidékieknek van legtöbb Radnóti-díjasunk. Remélem, hogy a nyertesek követik majd példájukat. Amikor versmondásról beszélünk tudnunk kell, hogy egy közösség ott tud csak igazán megszerveződni, ahol énekelnek, táncolnak és ahol verset mondanak. Meggyőződésem szerint ezért rendkívül fontos, hogy a bácsfeketehegyi kultúrotthonban annyi élet és minőség mutatkozik meg a rendezvények útján, hogy kulturális vonatkozásban felveszi a versenyt Szabadkával, Újvidékkel, Zentával – mondta Dudás.

Pál Károly is üdvözölte a részvevőket.

– Jóeső érzés megállapítani, hogy Bácsfeketehegyen ezúttal is jelen volt a vajdasági magyar versmondás színe-java. Az pedig, hogy ennyi résztvevő volt és legalább ugyanannyi felkészítő tanár, számomra azt jelenti, hogy a magyarság meg fogja őrizni magyarságát ebben az országban – mondta többek között a művelődési egyesület elnöke.

A rendezvény a díjak átadásával zárult. A gyermekkategóriában

harmadik lett Fice Árpád, második Roósz Péter, első pedig Varga Döníz. Az ifjúsági kategóriában a harmadik Horvát Csenge, a két második díjas Nemes Bence és Maletáski Krisztína, első pedig Szombati Dorottya. A felnőtt kategóriában harmadik Delyné Csere Andrea, második Farkas Hajnalka, első Hajvert Ákos.

Az idén először hirdettek abszolút győztest, akinek a Dudás Kálmán-díjat ítélték. A Nemes Fekete Edit keramikus által készített alkotást a nagykanizsai Varga Döníz kapta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás