2024. július 18., csütörtök

Mindenki részt vehet előválogatás nélkül

A Gyöngyösbokrétát és a Durindót a jövőben is együtt kell szervezni
A VMMSZ közgyűlésének tematikus értekezlete

Kevés megszigorítással, de megmarad jelenlegi formájában a Durindó és a Gyöngyösbokréta, a vajdasági magyarság két legtömegesebb fesztiválja. Erre az álláspontra helyezkedett a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség közsgyűlése szombaton Kishegyesen a fesztivál jövő évi színhelyén megtartott tematikai ülésén.

közgyűlés kezdetén egyperces hallgatással adóztak dr. Burány Béla emlékének, majd az elnöklő Dudás Károly tájékoztatta a közgyűlés tagjait, hogy az elnökség a közgyűlési ülést megelőzően tartott ülésén az a javaslat született, hogy az elnökségbe dr. Burány helyébe Kiss Tóth Erikát, a csókai művelődési egyesület elnökét javasolja, amit a közgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadott.

A tematikus ülésen, amelyen részt vett Józsa László a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is, dr. Szöllősy Vágó László, a Durindó és Gyöngyösbokréta fesztiváltanácsának elnöke mondott vitaindítót az esetleges változásokról, kiemelve, hogy a jövő évi kishegyesi rendezvényt még a meglevő szabályok szerint szervezik meg.

-Ha nem is dúskálunk képzett népdalkör vezetőkben és néptáncoktatókban, mindkét műfajban van 10 – 12 olyan együttesvezető, akiknek hozzáértését, tapasztalatát a jelenleginél jobban lehetne hasznosítani. Belőlük egy instruktori testületet hozhatnánk létre. Ennek lényege, hogy az instruktor meghallgatja a gondjára bízott csoportot, megénekelteti őket, maga is elénekel nekik több környéken lejegyzett dalt, amelyeket terjesztésre alkalmasnak ítél, és összeállít ezek alapján egy dalcsokrot. Az idény folyamán szükség szerint meghallgatja és korrigálja a dalok előadását. Hasonló megoldást lehetne találni a tánccsoportok insrtuálására is—mondta többi között Szöllősy Vágó.

A bevezetőt követő vitában ugyan elhangzott néhány javaslat arra, hogy a tömeges részvétel miatt esetleg előválogatást kellene tartani, vagy különválasztani a zenei részt a tánctól, de ezek a vélemények kisebbségben maradtak. A felszólalók többsége ugyanis határozottan azon a véleményen volt, hogy a fesztiválnak meg kell tartania szemle jellegét, s lehetővé kell tenni mindenkinek a részvételt. Sok kis egyesület csak erre az eseményre készül egész évben, sem ereje sem anyagi lehetősége nincs máshol is megmutatnia magát. Ha ezt is megvonják tőlük, az együttesek többsége szinte biztosan felmorzsolódik. Ilyen szempontból a fesztiváloknak megtartó szerepük van, és ezt nem kellene megszüntetni. Egyetlen felszólaló sem vitatta, hogy a minőség javítására, nagyon sok környezetben szükség van, de mint mondták nem a fesztivál feladata pótolni a hiányzó képzést, s ezért is támogatták a vitaindítóban felvetett lehetőséget az instruktori csoport létrehozásáról. Az sem mellékes, hogy ezáltal még munkahelyeket is lehetne teremteni a fiatal szakemberek számára, és csökkenteni lehetne a fesztiváli zsűri költségeit is.

Az ülésen a padéi, újvidéki, szabadkai, kishegyesi és a csókai egyesületek aláírták a szerződéseket a Szülőföld Alaptól nyert pályázati összegekről.