2024. szeptember 28., szombat

Új tanszakkal az új iskolaévben

A 2013/2014-es tanévben 120 tanuló felvételére nyílik lehetőség a topolyai Sinkovics József középiskolában - új tanszak is nyílik: a pedikűr-manikűrös

A 125. évfolyam búcsúzott az inasiskola jelleggel 1888-ban alapított topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolából. A 2012–2013-as iskolaévben 319 diák tanult itt, gépészet és fémfeldolgozás, építészet, elektrotechnika, valamint személyi szolgáltatások szakterületeken. A diákok közül 114 végzős intett búcsút középiskolájának. Az őszre kezdődő tanévben a felsorolt szakterületeken, négy tagozatban, százhúsz elsős felvételére nyílik lehetőség.

Kilencven közülük magyar, harminc szerb tannyelvű osztályokban folytathatja tanulmányait. A tanintézményben a tervezett öt helyett négy tagozat indulhat, az általános iskola végzősei számának drasztikus csökkenése okán ugyanis az oktatásügyi minisztérium csak négy tagozat indítását engedélyezte. A 2013-2014-es tanévben új tanszakot indítanak: hároméves képzési periódusban, pedikűr-manikűr tanszakon is tanulhatnak majd a diákok. Jelenleg az iskola számára fal- és padlóburkolati csempéket biztosító, donátori szerepet vállaló Keramika Kanjiža, a topolyai önkormányzat és a helyi közösség támogatásának köszönhetően egy tantermet alakítanak át szalonná, ott tartják majd a gyakorlati órákat az új szak tanulóinak. Az iskola iratkozási programtervét Keresztúri Hajnalka igazgatónő foglalt össze:

– Továbbra is négy szakterületen: gépészet és fémfeldolgozás, építészet, elektrotechnika és személyi szolgáltatások területén kívánjuk megszervezni az oktatást, ezúttal négy tagozatot indíthatunk. Ebből egyet szerb, hármat pedig magyar nyelven. Szerb nyelven hároméves képzés keretében ezúttal női fodrász és pedikűr-manikűrös képzés lesz. A  15 női fodrászból és 15 pedikűr-manikűrösből álló osztály tanulói sikeres záróvizsga után harmadik fokozatú végzettségről szóló diplomát kapnak. Azok a magyar ajkú fiataloknak, akik e foglalkozások iránt érdeklődnek és beiratkoznak, vállalva, hogy szerb nyelven hallgatják óráikat, lehetővé tesszük, hogy, magyarul feleljenek. Magyar tannyelven két, négy évig tartó technikusi képzést indítunk. Harminc fiatal felvételére nyílik lehetőségünk gépjármű-technikusi szakra, és harminc diákot vehetünk fel számítógép-elektrotechnikusi tagozatunkba. A hároméves, magyar tannyelven nyíló építészeti szakon induló osztályunkba tizenöt leendő keramikust, valamint műkő- és kályhakészítőt és tizenöt falfelület-dekoratőrt, vagyis szobafestőt várunk. Az építészeti szakon nyíló osztályban tanuló kétféle szakmai képzésre jelentkezett diákoknak minden tantárgyuk azonos, kivéve az elméleti részt magába foglaló foglalkozástechnológiát és a gyakorlati részt – nyilatkozta az iskolaigazgató.

ÁTKÉPZÉSEK, TOVÁBBKÉPZÉSEK
A hároméves képzésről szólva fontos kiemelni: a felsorolt két tanszak, vagyis a keramikus, műkő- és kályhakészítő, valamint a falfelület-dekoratőr szakon kívül a  tanintézmény engedéllyel rendelkezik kőművesek és ácsok hároméves szakmai képzésére is. Mind a négy felsorolt szakma esetében is van lehetőség a harmadik fokozatú végzettségről szóló diploma megszerzése után a tanulmányok folytatására: rendkívüli hallgatóként lehetséges a továbbképzés a középiskolán belül ötödik fokozaton, és különbözeti vizsga letétele nélkül akár főiskolára vagy magánegyetemekre is jelentkezhetnek. Az ács, a kőműves, a falfelület-dekoratőr és a keramikus, műkő- és kályhakészítő szakok esetében megvalósulhat az a kiváló lehetőség, hogy az érdeklődő diák választott szakmai képzésen kívül – mindhárom tanév során egy-egy különbözeti, elméleti vizsga letétele és a gyakorlati követelmények teljesítése után –, még egy szakmai végzettséget is szerezhessen a másik három felkínált szakma vonatkozásában. Természetesen a második választott szakma esetében az oktatás már magánúton történő képzésformát jelent.