2024. szeptember 28., szombat
35 ÉVES A BAJSAI TESTVÉRISÉG MŰVELŐDÉSI EGYESÜLET

Ünnep a faluház udvarán

A hétvégén megtartott jubileumi előadás az emlékezés, az ünneplés jegyében az egyesület szakosztályai tevékenységét, az elért eredmények örömét kívánta megosztani a meghívott vendégekkel, a helybeli és vidékről érkezett nézőkkel. A rendezvényt megelőzően nyílt meg a Fürge Ujjak kézimunkázóinak és a Csalogány népdalkör fényképeinek kiállítása a faluház nagytermében.

Az 1970-nes években Imrics Erzsébet kezdeményezésével a téli hónapokban tartották összejöveteleiket a kötést és hímzést kedvelő lányok, asszonyok. A későbbi idők folyamán már egész éven át tevékenykedtek Kiss Mária majd Majtán Gizella irányításával. Kitartó munkájuk elismeréseként számos rangos elismerésben részesültek. Szakmai ismereteiket hímző táborokban mélyítik.
A bajsai népdalkör megalakulását Király Ernő zeneszerző és népdalgyűjtő kezdeményezése előzte meg, amelynek során a 60-as évek elején Bégel András és Borús Sándor mintegy 500 Bajsán ismert népdalt rögzített hangszalagra, több mint 100 helybeli énekestől. A begyűjtött anyag tudományos feldolgozását Bodor Anikó népzenetudós végezte. 1974-ben a felújított patinás Zákó-kúria épülete új lehetőségeket jelentett a 300 személyt befogadó színháztermével a művelődési élet kibontakozására. 1977-ben lelkes helybeli nótafák, citerások és tamburások, köztük volt Nagyidei Rozália, Boros Antal, Turuc János, Palcsok János, Petrovics József és a népdaléneklést kedvelő asszonyok Borús Sándor és Borús Margit szervezésével, majd irányításával megalakították a művelődési egyesület népdalkörét. Az eltelt 35 év alatt műsorukon több száz népdal szerepelt, rendszeres részvevői a helybeli rendezvényeknek, valamint a községi és tartományi szintű fesztiváloknak. Vajdaság mintegy 50 településén szerepeltek, többek között a belgrádi Száva központban, és felléptek a budapesti Duna Televízió népzenei műsorában. Sajnálattal emlékeznek a 2000-ben porrá égett művelődési otthonra, aminek hiánya pótolhatatlan űrt jelent a falu kultúréletében.

A jubileumi előadáson a Csalogány népdalkör műsorán a valaha Bajsán énekelt dalokon kívül az egyetemes magyar népdalkincs tárházából Zala megyei és szatmári dalcsokrot adtak elő. Az egyesület oszlopos tagja több évtizede Jakab László elnök, akinek kitartó szervező és kapcsolatteremtő munkája segíti a tevékenységüket.
A rendezvényen bemutatkozott az elmúlt évben alakult Pitypang gyermek citerazenekar Kovács Boglárka szakvezetésével, valamint a 30 fős alsó tagozatos Napsugár tánccsoport Kisimre Szerda Anna és Savelin László irányításával, akik az óbecsei Kőketánc vetélkedőn bronz minősítést szereztek. A műsort színesítette Fehér Ferenc: Apám citerája című verse Nagy Lehel és Vaskó Ági: Szeretem a falum című költeménye Balaton Sztella előadásában. A Kelebiáról érkezett vendégek bácskai dalcsokorral mutatkoztak be.

Az egyesület tevékenységének hitvallása a jövőben is a zenei anyanyelv továbbéltetése, megismertetése és megkedveltetése az ifjú nemzedékkel, mert nem a hamut kell őrizni, hanem a lángot kell tovább adni, hogy töretlenül szóljon a dal és zengjen a citera.