A mezőgazdaság területén is gyors tempóban zajlik az új technológiák térhódítása. Topolyán egy nem mindennapi előadásra került sor pénteken. Vörös Árpád, a Palicsi Farm Trade Kft. ügyvezetője, Mengyán Szabolcs, a cég munkatársa, valamint az oromi Pletikoszity Árpád, a Drontech cég alapítója, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége (VASZ) szervezésében tartott bemutatóval egybekötött előadást. A dróntechnikának azt a részét mutatták be, ami a drónok használatára, a műtrágyának vagy a permetszernek a kijuttatására vonatkozik. Az önjáró repülőalkalmatosságok fel is emelkedtek a földről, így a jelenlévők a készülékeknek a gyakorlatban történő alkalmazását is megismerhették.
Vörös Árpád elmondta, hogy a mezőgazdaság digitalizációjáról beszélhettünk. Az előadás keretében a talajszkennert, a talajtérképezést tekintették át, valamint annak az összes kísérő technológiáját.
– Az érdeklődés az új technológiák iránt nagy. Mi 2015 óta foglalkozunk a témával, azóta többszörösére növekedett a precíziós gazdálkodásba bevont területek nagysága. Az érdeklődés a kezdetektől nagy volt, inkább az anyagiak jelennek meg korlátozó tényezőként. Az alapismeretek és az érdeklődés megvan. Kiállításokon, az internet adta lehetőségekkel élve gyűjtik be az információkat a termelők. A mechanizációs hátteret kellene kicsit előbbre lendíteni, fejleszteni, ahhoz, hogy mindenki be tudjon kapcsolódni. Egyedül ennek van egy kicsit nagyobb költségvonzata, maguk a technológiák már egészen hozzáférhető áron elérhetők – ismertette.
Arra a kérdésre, hogy esetleg kívánatos lenne, hogy az állami intézmények beavatkoznának a modernizációba olyan módon, hogy kedvezményeket kínálnának, akár vissza nem térítendő támogatások, vagy kedvező hitelek formájában, azt válaszolta, hogy ha csak a szomszédos Magyarországot nézzük, ott a precíziós gazdálkodási technológiákat több éve támogatják. Ennek meglettek az eredményei, fellendült az iparág. Jelentős hasznot, komoly megtakarításokat, racionalizációt hozott ez a termelőknek, mind a műtrágya-felhasználás, mind a vetőmag-felhasználás tekintetében, de a gépfelhasználást is racionalizálni tudták.
– Az agráriumban generációváltás van, és ezzel nem a munkaerőre gondolok, hanem a gépekben és felszerelésekben – mutatott rá. A megtakarításokat ugyanakkor nehéz számszerűsíteni, hiszen az újratermelési anyagok és a termények árai is gyorsan változnak. Vörös szerint szét kell választani a technológiát, amit egy szolgáltató nyújt, illetve a gépi eszközöket, amit meg kell vásárolni.
– A gépi eszközök sokkal nagyobb tételt képviselnek ebben a témában, de én alapul venném a legelterjedtebb precíziós gazdálkodás technológiát, ami egy talajtérképezést, digitális műtrágyaszórást, térképek és egy műtrágyaszóró kapcsolatát jelenti. Egy 100 hektáron felüli termelésnél a négyéves vetésforgóban ki tudjuk fizetni a műtrágyaszóró árát, és már el tudunk kezdeni spórolni a műtrágyán. Egy műtrágyaszóró nem négy évre szól, úgyhogy a következő négy évben már a műtrágyaszórónk megvan, így maga a technológia, tehát amit a szolgáltatásra költünk, az szinte az első műtrágyaszórásnál visszatérül. De valójában minél nagyobb a hektárszám egy gazdaságon belül, annál gyorsabban visszatérül a befektetés. Ezek az eddigi tapasztalataink – mutatott rá. Ha viszont valaki kisebb területen gazdálkodik, és nem ruház be az eszközökbe, hanem szolgáltatásképpen veszi igénybe, meglátása szerint akkor is megéri.
A VASZ képviseletében Zsoldos Brigitta volt jelen, aki elmondta, hogy Magyarországon már létezik egy ilyen stratégia, és azt az egész Kárpát-medencére kiterjesztik. A Digitális Agrárakadémia Plusz projekt keretein belül Agrárdigitalizációs előadás-sorozatot indított a VASZ Vajdaság-szerte. Kilenc településen szerveznek képzéseket, a dróntechnológia és a talajtérképezés képezi a fő témákat. Sokan jelentek meg az eddig megtartott képzéseken. Véleménye szerint az ágazatban egy tudatos adatgazdálkodásnak kell elindulni, ami hozzájárulhat a környezeti erőforrások optimálisabb felhasználásához.
Nyitókép: A drónokat élesben is bevetették a topolyai előadás keretében / Tóth Péter felvétele