2024. szeptember 6., péntek

Aszályban a vízlecsapolási illetékről

Sorok kígyóztak a Vajdaság Vizei Közvállalat topolyai fogadónapján


Rendkívül látogatottnak bizonyult az a vízlecsapolási illetékekkel kapcsolatban szervezett konzultációs nap Topolyán, amelyet a Vajdaság Vizei Közvállalat illetékesei szerveztek a Mezőgazdasági Szakszolgálat székházában. Tegnap délelőtt tizenegy óra körül több mint húsz polgár várta, hogy sorra kerülhessen az egyik erre a célra kijelölt iroda előtt. Többen az újságírói mikrofont látva indulataikkal küzdve adtak hangsúlyt gondjainknak, olyan is akadt, aki az adóhivatal topolyai leépítését sérelmezte. Volt, aki a vízlecsapolásnak nevezett illeték jogtalanságára vagy a mértékére panaszkodott, más a tartozásával, a késedelmi kamatokkal kapcsolatban érkezett, vagy a törlesztési részletei átütemezésével fordult a hivatalnokokhoz. Az egyik, névtelenségét kérő, 35 év körüli fiatalember másfél órát várt, hogy végre sorra kerülhessen. Mielőtt belépett volna az irodába, elmondta, hogy korábban mezőgazdasággal foglalkozott, de feladva hivatását, már öt éve külföldön él és dolgozik. A nyári szabadságát tölti éppen itthon, és nagynénjei ügyét érkezett tisztázni a hivatal munkatársaihoz.

– Nem egyértelmű az, amit kiszámláztak. Az egyiken az szerepel, hogy meghatározott összeggel még adósok a rokonaim, a másik számla szerint pedig nincs tartozásunk – mondta el a fiatalember, aki még hozzátette, hogy a körülményeket figyelembe véve, ha nem vízlecsapolási illetéknek hívnák ezt az adónemet, akkor valószínűleg kevesebb indulatot váltana ki a lakosság körében.

Ferenc földműveléssel foglalkozik, a topolyai határban, a Becsei út közelében vannak szántóföldjei. Ő azért érkezett a fogadónapra, hogy feltegyen a hivatal munkatársainak egy kérdést, miszerint egy több évtizeddel ezelőtti projektum, a határnak azon részére tervezett locsolócsatorna miért nincs mai napig használatban.
– Ha az a bizonyos csatorna vízzel lenne teli, és locsolásra is használhatnánk aszály idején a benne folyó vizet, akkor az ember jobb kedvvel is fizetné az ilyen címen kiszámlázott illetéket. Felsőhegy, Orompart vízgazdálkodása ezzel kapcsolatban egy jó példa véleményem szerint, úgy érzem, azon községbeli illetékesek azon igyekeznek, hogy a még meglevő tanyavilág ne haljon ki. Valaha azzal hitegettek bennünket, hogy holland mintára lehetővé teszik számunkra az egész határ locsolását, mára ebből semmi sem valósult meg, miközben a nyaraink egyre szárazabbak és forróbbak – mondta egyebek mellett Ferenc.

A topolyai Mezőgazdasági Szakszolgálat székházában fogadták a szép számban megjelent polgárokat a Vajdaság Vizei Közvállalat munkatársai

A topolyai Mezőgazdasági Szakszolgálat székházában fogadták a szép számban megjelent polgárokat a Vajdaság Vizei Közvállalat munkatársai

Az iroda ajtaja előtt álló sor a folyosó után a szakszolgálat udvarában folytatódott, illetve végződött. Az egyik ott várakozó, Bácskossuthfalváról érkező, névtelenségét kérő nyugdíjas hölgy elmondta, hogy egy 2019 óta húzódó ügye jogorvoslata miatt érkezett a konzultációra.

– Annak ellenére, hogy csupán két hétig volt a tulajdonomban egy bizonyos földterület, egész évre vonatkozóan számláztak ki egy igen komoly vízlecsapolási díjat 5000 dinár értékben. Azóta ez az összeg kamatozott, mára a duplájára duzzadt. Azt szeretném elérni, hogy csupán arra a bizonyos két hétre vonatkozóan határozzák meg a tartozásomat, azt hajlandó vagyok kifizetni, de töröljék el az eddigi, teljesen jogtalanul felhalmozódott adósságomat is. A sajtóból értesülve tudom, hogy Szabadkán is volt lehetőség az ilyen jellegű konzultációra, oda viszont nem jutottam el, ezért jöttem Topolyára – nyilatkozta a sorban álló nyugdíjas hölgy.